Lähdemme, jälleen, syyskuussa lasten kanssa Pietariin neljäksi päiväksi. Olemme nähneet jo eremitaasin, pietarhovin ja käyneet neva- risteilyillä. Mitä muuta voisimme lasten kanssa Pietarissa tehdä/nähdä.Onko kokemuksia eläintarhasta, sirkuksesta tms.Onko pietarissa huvipuistoa tms?
Antakaa vinkkejä te Pietaria kolunneet.
Kiitos!!!
Antakaa vinkkejä te Pietaria kolunneet.
Kiitos!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Huvipuistoja taitaa nykyaan olla 5-6. Osa niista ei vastaa ihan lansimaista tasoa, mutta osassa on hyvinkin nykyaikaiset laitteet. Tarkalleen en tieda missa sijoitsevat, mutta niita on eri puolilla kaupunkia ja ne ovat yleensa metroasemien lahistolla.
Lasten kanssa kannattaa myos poiketa esimerkiksi nukketeatteriin. Vanhoja vetureita ja vaunuja on museoitu kasapain vanhalle "Varsovan" asemalle. Elaintarha on ihan ok, mutta sirkusta ei kyla paihita mikaan. Vanhin ja paras sirkus on tietysti keskustassa, mutta kasittaakseni Avtovon lahella toimii teltta kesasirkus seka kaupungin toinen, isompi sirkus.
Jos neva on risteilty, niin kannattaa kokailla myos kanavaristeilyja. Niille paasee melkein mista vain, mutta parhaat ja laadukkaimmat laivat lahtee silta sillalta missa on ne nelja hevosmiesta (ma en ikina muista sen nimea).
"Pääsirkus" on kiinni 17.9.2004 asti, ovat tien päällä eli se ainakin kannattaa unohtaa. Pietarissa on kyllä toinen sirkus Avtovo-nimisellä alueella. Alue on Kirovskyn kaupunginosassa, sirkuksen nimi on "Shapito".
käykää ehdottomasti eläinmuseossa, ainakin muutama vuosi sitten se oli sekä lasten että aikuisten mielestä hyvä. ja viime kesänä se telttasirkus oli mös hyvä
Voisko joku vielä vinkata miten sinne telttasirkukselle pääsee ja mistä saa lippuja? Avtovon metroasemalta kävelymatka? Itse olen käynyt useita kertoja Fontakajoen rannalla sirkuksessa ja siellä jos missä on hienot esitykset!! Kyllä sirkus finlandia kalpenee.. ;=)
Elaintarha sijaitsee Pietarin-Paavalin linnoituksen takana olevassa puistossa. Eihan se mikaan Korkeasaari ole, mutta kylla siella tulee oman lapsen kanssa kaytya jokunen kerta vuodessa. Siita erilainen turistikohde, etta ulkomaalaisille lippu maksaa saman verran kuin muillekin.
Elaintarhan lahella sijaitsevat myos planetaario ja pieni huvipuiston tapainen. Ja jos sinnepain kerran menee, niin pieni lenkki helikopterilla kaupungin ylla on kokeilemisen arvoinen (Perheen isan voi laittaa hyppaamaan tandem hypyn laskuvarjolla lasten katsoessa kun isa katoaa helikopterin kyydista)
Jos on kaunis ilma niin kannattaa lahtea vaikkapa Krestovskii Ostrovile tai Kirovin puistoon (Niita pienempia saaria Petrogradskaya storonan pohjois-puolella) Siella alkuasukkaatkin kayvat vapaapaiviaan viettamassa. Kirovin puistossa (ei taida olla virallinen nimi) on tarjolla pienia huvipuistoja, kesakonsertteja, polkuveneita ja pienia ruokapaikkoja. Krestovskij Ostrovilla vahan isompi huvipuisto, mm. vuoristorata. Kirovin stadionin kupeessa olevat ruokapaikat kannattaa kayda kokeilemassa jos niille nurkille eksyy (Ruskaja rybalka-kalaravistola tai Karl&Friedrich). Pihalla mukava leikkipaikka perheen pienimmille. Onpa siina lahella mikroautoratakin.
Sirkus on tietenkin must, jos vaan on auki.
Minkas ikaisia lapset on?
Lapset ovat 13, 12 ja 6-vuotiaat. Huvipuisto vuoristoratoineen olisi varmaan mukava kokeilla.
Entäs se Avtovon sirkus? Onko kokemuksia siitä?Käymme joka reissulla Avtovossa, kun sukulaisia asustelee sirkuksen vieressä. Kiitos paljon hyvistä neuvoista joita olette antaneet!!!
Itse 45-vuotiaana sirkustaiteen ystävänä en toistaiseksi voi valittaa. Ammatti-ihmisiä siellä on esiintymässä ja ilmapiirikin on täynnä sirkuksen taikaa... Tahtoo Pietariin !!!
Ja jos osaatte venättää, niin käykää ihmeessä osatamassa mistä tahansa kirjakaupasta Pietarin "lasten keltaiset sivut". Se on suunnilleen suomalainen pikkukaupungin puhelinluettelon paksuinen opus ja siitä löytyy kaikki mikä lapsia vähääkään kiinnostaa.