Shetlanninlammaskoira ensikoiraksi?

sheltti -92

Millainen rotu shetlanninlammaskoira on? Sopiiko rotu aloittelevalle koiraharrastajalle?

• Millainen turkinhoito?
• Sopiiko rivitaloon?
• Herkkähaukkuisuus?
• Paljonko liikuntaa?
• Koulutus? Kuinka oppivainen ja vastaanottavainen komennoille?
• Hinta?
• Sopiiko kaupungin keskustaan?
• Sopiiko samaan taloon jyrsijöiden kanssa?

Etsimme kolmihenkiselle perheelle rauhallista perhekoiraa, jonka kanssa ehkä harrastettaisiinkin jos innostusta löytyy. Kaikenlaiset vastaukset ja mielipiteet tervetulleita (:

1

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jinx

      Tähän perheeseen saapui ensimmäisenä koirana tricolour värinen narttu sheltti vuonna 2006 ja hyvin meni jotenka vuonna 2008 tuli toinen, soopeli uros samasta kennelistä. En itse ole ainakaan katunut että perheemme valitsi tämän rodun.

      • Turkki on helppohoitoinen, mutta sitä täytyy harjailla ettei takkuunnu. Nartultamme ei lähde karvaa ollenkaan, kun taas urokselta lähtee.
      • En näe rivitalo asumista ongelmana, jos koira ei opi olemaan äänekäs.
      • Meillä oirat haukkuvat lähinnä jos auto tulee pihaan tai jos ovikello soi. Ovikellolle toinen koiramme oppi haukkumaan vasta huomatessaan että toinenkin haukkui.
      • Vapaana juoksemine olisi koiralle hyväksi, mutta jos ei niin ainakin hihnassa lenkkeilyä päivittäin. Ulos on päästävä useamminkin kuin kerran päivässä ja varsinkin pentuiässä aina koiran herättyä ja syötyä.
      • Paimenkoirat ovat älykkäitä, oppivat yleensä helposti käskyjä ja ovat miellyttämisen haluisia, opettaminen on helppoa, varsinkin jos ruoka kelpaa.
      • Hinta riippuu kasvattajasta ja koiran ominaisuuksista. Meillä narttu maksoi 900e ja uros 1000e. Suosittelisin ottamaan rekatun pennun ja luotettavalta kasvattajalta, hinta on luultavasti nykyään yli 1000e jos noilla vaatimuksilla etsii.
      • Sheltti on aika sopeutuvainen, joten miksipäs ei jos vain pääsee liikkumaan tarpeeksi yms.
      • Luulisin sheltin tottuvan jyrsijöihin jos pennusta asti opettaa.

      Sheltit ovat vieraita kohtaan varautuneita ja monet ovat myös arkoja, lapsiperheeseen kannattaa hakea rohkeampaa yksilöä ja lapsille toki pitää opettaa ettei sheltti ole lelu.(:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1343
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1285
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1011
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      868
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe