Auttakaa!

._.

Elikkä, viikko sitten hankin kaksi neitokakadua. Nyt tämä urospuolinen lintu käyttäytyy oudosti? Se pitää todella kovaa "piipitystä" vihellystä muistuttavaa, istuessaan orrella välillä se avaa myös siipensä, ja alkaa nokkimaan kovaa naaraspuoleista lintua jalkaan tai niskaan, naaras yrittää väistellä nokkauksia, mutta huomaa että on alakynnessä ja antaa toisen nokkia...? Linnut ovat kaksi vuotiaita ja ovat olleet kokoajan samassa häkissä.. Mistä tämä käytös johtuu? Linnut alkavat Itselläni on myös undulaatti ja on ollut undullaatteja jo useamman vuoden ajan, niiden kohdalla ei samanlaista käytöstä ole ollut.. tokihan se on eri laji yms... (undulaatti ei ole samassa huoneessa kakadujen kanssa) Ps. Kaikki tieto varsinkin lintujen käytöksestä on tervetullutta! :) Kiitos sille joka viitsii vastata!

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintu_nen

      Linnuilla poika on koiras, ei uros! ;)

      Neitokakadukoiraat laulavat joskus, ja laulu voi kuulostaa myös piipitykseltä. Laulauessaa lintu laskee töyhtönsä niskaan ja avaa siipiään "sydämen malliin" kohottaen ranteensa irti vartalosta.

      Neitokakadu on sävyisä laji, joka on todella harvoin aggressiivinen muita lintuja kohtaan. Papukaijoilla ei myöskään ole hierarkiaa luonnossa, joten sinäänsä ne eivät varsinaisesti yritä nokkimalla dominoida toisiaan.

      Tärkeintä on järjestää hyvät olot, sillä ahtaus ja resurssien puute aiheuttaa usein ongelmakäytöstä. Onko häkki tarpeeksi suuri? MMM:n vähimmäissuositusten mukaan kahdelle neitokakadun kokoiselle linnulle häkin pinta-alan tulisi olla VÄHINTÄÄN 0,85 neliömetriä. Onko häkissä riittävästi hyviä orsia, ruoka- ja juomapaikkoja sekä leluja?

      Undulaatteja ja neitokakaduja voi pitää samassa huoneessa, valvottuna myös vapaana sillä ne ovat molemmat yleensä sävyisiä lintuja. Tällöin molemmilla lajeilla voisi luonasi olla käytössä kaksi huonetta yhden sijaan. :)

      Lisätietoa löytyy www.neitokakadut.com sekä kaijuli.fi -sivustoilta, joissa molemmilla on oivat keskustelufoorumit myös!

    • Kosiskelua

      Kosiskelua tuo käytös on.

    • ?

      Kosiskelua tai vaihtoehtoisesti toinen linnuista on käsinkasvatettu. Tiedä hantä kun ei itse näe tilannetta, sillä pienikin elukan ele voi olla merkitsevä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1117
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      115
      916
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      281
      682
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      658
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      621
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      566
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      40
      532
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe