Kissa kehrää kun sitä komentaa?

mitä ihmettä

Kissa on keksinyt että en tykkää yhtään että se hyppää pyykinkuivaustelineelle makaamaan, se tekee kuitenkin sen kerran viikkoon ihan piruuttaan. Minkähän takia se alkaa kehrätä kun minä komennan sen lujalla äänellä siitä pois?

7

467

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mitään ihmettä

      Se on vain tyytyväinen aikaansaannoksiinsa. Se on saanut, mitä halusi eli sinun huomiosi, jonka sinä ilmoitat sille suureen ääneen.

    • Näin se menee

      Ei kissalle kannata huutaa ei kissa puhetta ymmärrä.Menee varmasti takaisin samaan paikkaan kuin tilaisuus tulee.Kissa kannattaa nostaa telineeltä pois tai työntää.

    • chattonen

      Kissa kehrää luodakseen rauhoittavaa tunnelmaa. Myös esim. kuoleva kissa kehrää.

      Kissaa ei kouluteta huutamalla. Parempi on yrittää järjestää koti niin, ettei ole asioita, joita kissalta tarvitsisi erikseen kieltää. Käyttäytymistä voidaan ohjata toivottuun suuntaan vaikka keksimällä kissalle vaihtoehtoista tekemistä ja palkitsemalla hyvästä makupaloilla tai leikillä.

      Äärimmäisessä tapauksessa rangaistuksena voi käyttää suihkepulloa, kissat kokevat kevyen vesisuihkauksen yleensä epämiellyttävinä. Eri asia sitten on, yhdistääkö kissasi epämiellyttävän suihkauksen pyykkitelineeseen vain kenties sinuun...

    • aloittaja.

      Ei ei ei... Minä en huuda kissalle :) sellainen on ihan yhtä tyhjän kanssa, mutta sanon napakalla äänellä "Pois!" tai "Pois siitä". Se hyppää sen jälkeen heti lattialle ja alkaa kehrätä, kahta kertaa ei tarvitse koskaan sanoa.

      Tämä piipero on uusi tulokas ja sen luonteeseen näköjään kuuluu tuo kehrääminen hyvinkin kummallisissa tilanteissa. Muuten tämä on tosi kiltti. Sillä on kaverina 10-vuotias kolli. Tämä pikkuinen saattaa esim. alkaa kehrätä kävellessään ihan ilman syytä, mitä vanhempi ei ole ikänään tehnyt.

      Eipä tullut mieleeni, että se huomion saaminen palkitsee sitä niin että se alkaa kehrätä. Kaikkialla muualla se saa olla, nukkua vieressäkin, mutta pyykkitelineelle ei saa mennä koska teline voi kaatua ja toisekseen koitan saada vaatteet kuivana mahdollisimman karvattomina kaappiin.

      Ruokaa se on oppinut kerjäämään alkamalla rapistella/kuoputtaa tavaroita, erityisesti paperia. En ole palkinnut sitä antamalla evästä heti rapinan alettua, vaan sanonut että lopettaa tuon, tai heittänyt sille lelun jonnekin, ja vasta jonkin minuutin päästä antanut ruokaa.

      • Kisutäti

        Luulen että se kissa kehrää vain rauhoittaakseen, kissathan ovat uskomatonta kyllä aika alistuvaisia :D Kissan ylimielisyyden elkeetkin ovat vain tilanteen rauhoittelua ja alistumista, esim. kissan siirtyminen nurkkaan "osoittamaan mieltä" viestii vain että se ei halua aiheuttaa erimielisyyksiä.


    • viksukissa

      Kyllä minulla ainakin ''ei'' toimii, tosin fiksu kissani osaa istua ja antaa tassunkin käskystä...

    • Samaa täälläkin;mitä tiukemmin komentaa, sitä varmemmin kissa kehrää, suorastaan. Eli huomion haku toimi! x))

      ...täyden huomioni saa mm. kun rapistelee huonekasveja.... =] Pörinä alkaa jo pelkästä sanallisesta komentamisesta.

      Päivittäinen, säännöllinen leikki pitää myös pois kyseenalaisista touhuista, ettei tarvitse hakamalla hakea huomiota. Vaikka tuokin kissa ulkoilee ja taloudessa on muitakin, tekemisen tarvetta on yllättävän paljon... =/

      Olen aikaisemmin kuullut tassua antavista kissoista, ihanaa että jotkut kouluttavat kisuja vastoin yleisiä ennakkoluuloja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe