Olen juuri nyt ja tällä hetkellä täällä Suomussalmen torilla läppärini ja tyhmiä poroja kiusaavan pikku koirulini kanssa. Minulla on punainen lakupekkapipo päässäni ja sessu haukahtelee sinne sun tänne nähdessään joka puolella susipelkurihörhöjä. Täällähän niitä riittää.
Jos haluat tulla jutteleen naamatusten, niin mikset jo tule? Mutta muistapas kuitenkin hirmuinen kuulatulokseni ja älyllinen voimani. Olen menossa mökilleni asettamaan laituria paikalleen ja tässä vähän tarkkailen ohimennen paikallista (susipelkoista) elämää.
Paikan päällä
6
85
Vastaukset
- tervemenoa maalle
Hienoa, ei juurikaan törkeyksiä tekstissä, fantasiaa ja päiväunia vain, niistä me ei olla ennenkään välitetty.
Me taas täällä Helsingissä missä olemme aina asuneet, vaikka metsästäjiä olemmekin. niin sinähän et tiennyt suurimman osan metsästäjiä nykyään olevan kaupunkilaisia.
Ollaan vajokki sivistetty jo mittoihin, missä alatyyli on jäänyt vähemmälle. minkäköhän takia?
aivcan niin, koulumestarimaisella opetuksella on lyytistä saatu jo ankaralla toistoilla melko yhteiskuntakelpoinen, lakkupekkapipoineen.- Ettei vain olisi
pohjoiskorealaista sukujuurta tuo analysti.
Siellä kun on tapana lyödä golffissa näitä "hole in oneja" heti ensimmäisestä kierroksesta lähtien ihan työnään, säveltää sinfonioita ja kirjoittaa paksuja tieteellisiä teoksia tuosta vain.
Menee nuo urheilujutut ja muut samaan kastiin.
Vaan löytyykö samoissa mitoin itkijöitä, kunhan kerran analysti maailmasta erkaantuu? Ettei vain olisi kirjoitti:
pohjoiskorealaista sukujuurta tuo analysti.
Siellä kun on tapana lyödä golffissa näitä "hole in oneja" heti ensimmäisestä kierroksesta lähtien ihan työnään, säveltää sinfonioita ja kirjoittaa paksuja tieteellisiä teoksia tuosta vain.
Menee nuo urheilujutut ja muut samaan kastiin.
Vaan löytyykö samoissa mitoin itkijöitä, kunhan kerran analysti maailmasta erkaantuu?Pohjois-Korea on hieno maa johtajaansa myöten. On kunnioitettavaa, jotta vielä löytyy maailmasta rohkeutta ja viisautta. Suuri johtaja on melkeinpä ainut valtion päämies, joka ei ole alistunut Yhdysvaltojen sätkynukeksi ja pelleksi. Ja Pohjois-Korean kansalaisella on muuta mietittävää kuin tyhjää märistä susien kaameutta, kuten Suomessa on tapana tehdä.
- Niinpä.
Susianalyytikko kirjoitti:
Pohjois-Korea on hieno maa johtajaansa myöten. On kunnioitettavaa, jotta vielä löytyy maailmasta rohkeutta ja viisautta. Suuri johtaja on melkeinpä ainut valtion päämies, joka ei ole alistunut Yhdysvaltojen sätkynukeksi ja pelleksi. Ja Pohjois-Korean kansalaisella on muuta mietittävää kuin tyhjää märistä susien kaameutta, kuten Suomessa on tapana tehdä.
Siinä maassa on sudet syöty jo aikapäiviä sitten. Lisää tarvittaisiin.
- no johan se tuo
Susianalyytikko kirjoitti:
Pohjois-Korea on hieno maa johtajaansa myöten. On kunnioitettavaa, jotta vielä löytyy maailmasta rohkeutta ja viisautta. Suuri johtaja on melkeinpä ainut valtion päämies, joka ei ole alistunut Yhdysvaltojen sätkynukeksi ja pelleksi. Ja Pohjois-Korean kansalaisella on muuta mietittävää kuin tyhjää märistä susien kaameutta, kuten Suomessa on tapana tehdä.
sinun pehmeäpäisyytesi sai jonkinlaisen selityksen, sinä ihannoit diktatuuria jota täältä ei löydy. tervemenoa sinne pohjoiskoreaan, siellä saat elää ihanteidesi mukaisesti sillä pikku rajoituksella että omia mielipiteitä ei juurikaan kärsi mistään asioista julkisesti huudella.
- nälkään sutta
Niin siellä susi onkin aikamoinen herkkupaisti, ei kauaa hengissä pysy mikään nelijalkainen siinä maassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901