koiran ei myyminen

tyrmistynyt

Haluaisin tietää miksi jotkut kasvattajat eivät myy pentujaan jos ennestään on jo vaikka muutama koira kotona siis ostajalla..?

Oikeesti mua vaan ihmetyttää se että kasvattajilla saa olla monta kymmentä koiraa kotona ja vielä toisten koiria sijoituksissa ja sitten ei myydä jos ostajalla monta koiraa kotona.

Ovathan jotkut kasvattajatkin töissä ja jopa vuorotöissä ja monet vielä silloinkin töissä vaikka pienet pennut kotona. Eli kysymys ei voi olla siitä etteikö ostaja jaksaisi hoitaa montaa koiraa työn ohella.

Enkä usko sitä että collien pennut loppuisivat kesken , koska näitä kasvattajia riittää kyllä ympäri suomea.. :D

3

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+9

      En kyllä minäkään myisi ihmiselle jota en henkohtaisesti kunnolla tunne niin koiraa jos hänellä on niitä jo kaksi . Itse en kasvata mutta itselläni on samankasvattajan kautta hankittu oma "lauma" ja tiedän miten kovaa työtä tämän lauman tyytyväisenä pitäminen on . Kolme ei todellakaan mene siinä missä yksi tai kaksi .
      Itse olen myös töissä ja minulla on pieniä lapsia . Muuta vapaa-aikaa kuin koirat ei olekkaan ne ovat minun harrastukseni . Kaikki joudutaan suunnittelemaan niin että koirat otetaan huomioon ...jopa auton ostossa on mietittävä että koirat mahtuu kyytiin .

      On hyvä etteivät kasvattajat myy . Vaikka juuri sinä olisitkin juuri oikea henkilö pitämään 3-4 koiraa niin liian moni luulee olevansa vaikkei ole .
      Itse harrastan jokaisella koirallani aktiivisesti niin käyttö kuin näyttö puolella .

      Kyllä koirilleen omistautunut ihminen saa kasvattajan vakutettua että jokaiselle koiralle löytyy yksilöllistä aikaa ja että koirat tulevat hoidettua .

      En tiedä yllättyisitkö jos tietäisit miten moni pieni pentu palautuu kasvattajalle kun sitä ei hyväksytäkkään laumaan (mikä on täysin ihmisen vika ) . Niin ei pitäisi tapahtua ....pentu ei ole mikään kokeilu kappale .

    • jny

      Ei se, että on monta koiraa tarkota, että niistä aina huolehditaan asiallisesti. Kasvattajalla oikeus päättää.

      Minullakin useampi ja kovaa työtä se on, että kaikille pystyy takaamaan omaa aikaa, jne. Myös rahaa palaa.

    • sama aaltopituus

      Onkohan se ollut pelkästään koiramäärästä kiinni... Kasvattaja saattoi huomata, että et ehkä ole muutoin henkilö, jolle hän haluaa kasvattinsa luovuttaa. Ei monen koirann omistaminen tee ketään autuaaksi. Se ratkaisee millaisia muut koirasi ovat, miten käyttäytyvät, miten ne on hoidettu, aktivoitu, millainen perheesi, muut harrastukset, jne,jne,jne. Tottakai kasvattaja valitsee kasvatilleen parhaan mahdollisen kodin. Tärkeinpänä, riittääkö ostajaehdokkaan aika ihan oikeasti kaikille koirille, ei pelkälle hihnalenkille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1805
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      237
      1306
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      136
      813
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      726
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      699
    Aihe