Maailmanympärimatkalle nuorena...

seikkailija sielu

Hei! Tarvitsisin muutamia vastauksia teiltä kokeneilta ja tietoisilta.Eli voiko teidän mielestä 18-20 vuotias lähteä maailmanympärysmatkalle? Olen käynyt ennenkin ulkomailla yksin ja säästöjä jo en sekä aikaa on vielä kerätä. Haluaisin kovasti lähteä seikkailulle nuorena, mutta "lasketaanko" minua eri maihin sisään? Haluaisin lähteä parin vuoden päästä reissuun, mutta jos on kotimaassa täysikäinen niin kelpaako se muuallakin maailmalla. En lähtisi tietenkään yksin, mutta silti.... Tiedän että kysymykseni ovat tyhmiä ja anteeksi, kun vaivan päätänne.
Sellaista vielä, että te reppureissaajat voisitteko kertoa jotain tärkeitä vinkkejä ja reittejänne, missä olette olleet? Kiitos kaikille!!

4

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adjgccvvv

      Miksi kiitellä nenästä vedettyjä hölmöjä? On ollut tämän lajin kyselyjä useita, ja minäkin asiallisesti erehdyin vastaamaan yhteen. Aina 18-20 haluaa jotain matkaa, on jo kokemusta, ikäihmettelyt, pääseekö muihin maihin, en lähtisi yksin, on säästöjä ja kokemusta muunlaisesta matkustamisesta. Lue jutut ihan vapaasti läpi ja lakkaa kusettamasta meitä muita palstan käyttäjiä. Kiitos!

    • jk

      vai niin

    • Matkaaja

      Mua askarruttaa ihan samat jutut. Olen 19 v ja poikaystävän kanssa haluisin lähteä. Lähinnä huolettaa turvallisuus euroopan ulkopuolella ja korruption tasot.

      • Tietäjä

        Äh! Ei siellä mitään satu. Olkaa kuin kotonanne. Jos joku tulee valittamaa ni työntäkää paikallista valuuttaa kouraan ni ei hätää!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      142
      8015
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      390
      2267
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1790
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      152
      1661
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1501
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      16
      1271
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1249
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1166
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe