Hei! Tarvitsisin muutamia vastauksia teiltä kokeneilta ja tietoisilta.Eli voiko teidän mielestä 18-20 vuotias lähteä maailmanympärysmatkalle? Olen käynyt ennenkin ulkomailla yksin ja säästöjä jo en sekä aikaa on vielä kerätä. Haluaisin kovasti lähteä seikkailulle nuorena, mutta "lasketaanko" minua eri maihin sisään? Haluaisin lähteä parin vuoden päästä reissuun, mutta jos on kotimaassa täysikäinen niin kelpaako se muuallakin maailmalla. En lähtisi tietenkään yksin, mutta silti.... Tiedän että kysymykseni ovat tyhmiä ja anteeksi, kun vaivan päätänne.
Sellaista vielä, että te reppureissaajat voisitteko kertoa jotain tärkeitä vinkkejä ja reittejänne, missä olette olleet? Kiitos kaikille!!
Maailmanympärimatkalle nuorena...
4
346
Vastaukset 4
- adjgccvvv
Miksi kiitellä nenästä vedettyjä hölmöjä? On ollut tämän lajin kyselyjä useita, ja minäkin asiallisesti erehdyin vastaamaan yhteen. Aina 18-20 haluaa jotain matkaa, on jo kokemusta, ikäihmettelyt, pääseekö muihin maihin, en lähtisi yksin, on säästöjä ja kokemusta muunlaisesta matkustamisesta. Lue jutut ihan vapaasti läpi ja lakkaa kusettamasta meitä muita palstan käyttäjiä. Kiitos!
- jk
vai niin
- Matkaaja
Mua askarruttaa ihan samat jutut. Olen 19 v ja poikaystävän kanssa haluisin lähteä. Lähinnä huolettaa turvallisuus euroopan ulkopuolella ja korruption tasot.
- Tietäjä
Äh! Ei siellä mitään satu. Olkaa kuin kotonanne. Jos joku tulee valittamaa ni työntäkää paikallista valuuttaa kouraan ni ei hätää!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011613
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391165Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23930Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164771Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13740Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46679
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39588- 33580