Olemme menossa elokuussa nykiin pariksi viikoksi ja ajattelimme mennä käymään Coney islandilla, kun varmaan kelejä silloin riittää :-). Onko ranta siellä millainen? Onko hyvä ottaa aurinkoa ja oleilla? Pystyykö uimaan menemään?
Millä sinne pääsee parhaiten? Muitakin vinkkejä saa antaa :-)
Coney Island
2
326
Vastaukset
- PeachBeach
Coney Island on miten sen nyt ottaa. Monet paikalliset puhuvat rannasta likaisena ja roskaisena, mika on ihan aiheellista. Toisaalta sen voi ymmartaa, kun ajattelee ihmismaaria, jotka siella kay. Mielestani ranta on ok, ei ehka paras, mutta ihan kelvollinen ottaen huomioon miten helposti sinne myos kulkee, kun 3-4 eri metrolinjaa suuntaa sinne. Boardwalk on kanssa jees. Huvipuisto ok. Uimaan saa menna "aukioloaikoina" (kun rantavahdit ovat paikalla), ja kylla siella ihmisia vedessa nakyy. Viikonloppuisin hyvina paivina ranta on ihan tapotaysi, ja illemmalla alueella on paljon nuoria, jotka joskus on rowdy, mutta useimmiten harmittomia. Ruokatarjoilut on huonot, mutta rantabaari on kiva. Itse olen kylla useimmiten siella kaynyt lapsen kanssa, joten ollaan oltu liikkeella jo aamupaivana, ja silloin ranta on puolityhja ja tilaa riittaa. Anyway, ranta on ihan tyydyttava nain lahirannaksi.
Parempia (higher class) rantoja loytyy sitten vaikka Long Islandilta, jonne Long Island Railroads kuljettaa (esim. Jones Beach), mutta se matkalippu onkin sitten jo kalliimpi, ja junamatka vaivalloisempi. Viela kalliimmalle ja kauniimmalle rannalle (Sandy Hook, NJ) paasee lautalla New Yorkista, mutta tulee maksamaan lautan paasylipun verran, mika on parikymppia.
Yksi kohde mita viikonloppuisin suosittelen, vaikkei tosin ranta, on Governor's Island, jonne kulkee ilmainen lautta. Saari on kesa-ajan vapaa-ajan vietto saari ja viehattava sellainen.
Hauskaa matkaa! - matkailija-x
Governor's Islandin saari on viehättävä viikonloppukohde puistoineen ja taidenäyttelyineen. Lauttamatka Manhattanin eteläkärjestä kestää vain muutamia minuutteja.
Governor's Islandilta voi jatkaa Brooklynin puolelle ilmaisella lautalla; mm. Atlantic Avenuella, Smith- & Court-kaduilla on paljon kivoja pikku ravintoloita, kahviloita ja kauppoja ja pikku kaupungin tunnelmaa metropolissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911052
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi46475- 31469
- 34447
- 38434
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14431