Kuinka monta kertaa viikossa Tiibetinmastiffin turkkia pitää harjata? Meillä on Tiibetinmastiffi,ja ollaan harjattu noin 3 kertaa viikossa,mutta haluan vaan tarkistaa ja kysyä muiden mielipidettä että miten asia on.. :)
Tiibetinmastiffin turkki
8
412
Vastaukset
- _okmn
Meillä 2 Tiibetinmastiffia eikä harjata niitä kuin silloin tällöin.
- Niilo Näppi
En tiijjä, ku en oo ikinä harjannu.
Okei. :) Tuleeks niille sit koskaan takkuja tai mitää?
- Niilo Näppi
Mille? Ei mulla oo mitään tiibetinmastiffia...
- _okmn
Ei ole meille ainakaan tullut. Yllättävän hyvin pysyy Tiibetinmastiffin turkki puhtaana ja takkuttomana. :)
- Tiffiss
Mä en harjaa omaa tiffiä ikinä (ei tule takkuja), paitsi karvanlähdön aikana.
- Helppo turkki
Aikuisen tiffin turkki on oikeanlaatuisena ja oikean pituisena hyvin helppo, hylkii likaa eikä takkuunnu. (Pois lukien karvanlähtöaika keväällä jolloin villojen irrotessa takkujakin helpommin tulee) Pentukarva on erilaista, likaantuu herkemmin ja se saattaa takkuuntua, etenkin irrotessaan. Nykyisin on paljon erityisen pitkäkarvaisia tiffeja joiden karvanlaadussa olisi paljon parannettavaa, niiden karvan takkuuntumisesta en sano mitään. Tiffiä voi harjata viikottain, ei pitäisi haitata mutta eipä se pakollistakaan ole, kuukausittain ehkä järkevämpi. Tiedän, että osa omistajista harjaa vain tarvittaessa, näyttelyyn mennessä tai karvanlähdön aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897199- 353811
- 453400
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412332
- 2082316
- 1232216
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292139Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401789