SIlja Europa tax free alkoholihinnasto

Silja Line Europa

Elikkäs niin, tax free myymälöissä alkoholin hinnat missä pyörii? Esim. Lavallinen olutta, siideriä, lonkkua. Muutenki millä tasolla hinnat on alkoholin osalta ?
Ja mitenkä tupakka, paljon hintaa?

40

19239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TS: Silja europa

      Hinnat ovat hieman edullisemmat kuin maissa, lavallisen ( = 108 x 24 kpl laatikko) olutta eli reilu sata koriako tosiaan meinaat ostaa.

      Hinnastoja taxfreestä löydät www.tallinksilja.com/fi/ sivustolta kohdasta: sivukartta.
      väkevien hinnat joudut kaivamaan varustamon ruotsin sivuita, suomessa kun ei saa mainostaa väkeviä

      • HaluatkoKehariTurpaan

        Oho! Keharin määrät muuttuu, nykyjään lava onkin 99 laatikkoa

        Noh jos kuormalavasta puhutana, niin se on 20-120 lavaa sen päälle


      • Niin-metsässä-olet
        HaluatkoKehariTurpaan kirjoitti:

        Oho! Keharin määrät muuttuu, nykyjään lava onkin 99 laatikkoa

        Noh jos kuormalavasta puhutana, niin se on 20-120 lavaa sen päälle

        Oho, nythän sulla on sytytys tosi nopeella. Vain vaivaiset kolme vuotta.

        Tosin tuolloin Europa ajeli hieman toista reittiäkin, joten jutuillasi ei senkään ole puolesta ole mitään virkaa.


    • AP

      Meillä lavallisesta on puhuttu just 24 tölkistä. ;) Mutta kukanenki ajattelee miten tykkää. :D

      • TS: Silja europa

        Ei tarvi ajatella. lava on se josta yleensä laivalla noudat sen koppasi olutta
        Lava on mitoiltaan noin metrin kanttiinsa. olet varmastikin huomannut sen lavan jolla ne olut kopat ovat myymälässä!


    • AP

      Ja se vielä, että saako jostaki sen siljan koko hinnaston kaivettua netistä. ite en oo löytäny, ku vain muutamien tuotteiden hinnat..

      • ....

        sivukartasta sen löydät, siellä on koko sivuston hakemisto:
        www.tallinksilja.com/fi/


    • mpk

      Että meinaat ostaa Europan tax-free kaupasta lavallisen olutta :)))))

    • hoplaas

      no jo taas pilkkua nussitaan. Eiköhän jokaisella ole omat sanonnat mitä käyttää. Ja täällä se ainaki on lava/kontti... Ja tällä selvä.

      • Lavasta edelleen

        Kyllähän tuo lava on ollut lava jo ennen pilkun nussintaasikin, se oli jo seitkyt luvulla lava johon mahtui tuo mainittu 108 olutlaatikkoa vaikka niitä ei edes ollut laivoilla tuolloin myynnissäkään

        Opetelkaa kakarat olutlaatikon ja lavan eroavaisuudet laivoilla, että kyllä se sielläkin on edelleen laatikko, lukeehan kassoillakin laivoilla:
        EI OLUT LAATIKOITA HIHNALLE!
        Ei siis edes myymälässä tunneta tuota yhtä olutlaatikkoa lavana.
        Yritähän oppia asiat niiden oikeilla nimillä.

        Voit olla selvä, mutta olutlaatikko ja lava ovat kaksi eri asiaa ....edelleen!


      • Lisäys:
        Lavasta edelleen kirjoitti:

        Kyllähän tuo lava on ollut lava jo ennen pilkun nussintaasikin, se oli jo seitkyt luvulla lava johon mahtui tuo mainittu 108 olutlaatikkoa vaikka niitä ei edes ollut laivoilla tuolloin myynnissäkään

        Opetelkaa kakarat olutlaatikon ja lavan eroavaisuudet laivoilla, että kyllä se sielläkin on edelleen laatikko, lukeehan kassoillakin laivoilla:
        EI OLUT LAATIKOITA HIHNALLE!
        Ei siis edes myymälässä tunneta tuota yhtä olutlaatikkoa lavana.
        Yritähän oppia asiat niiden oikeilla nimillä.

        Voit olla selvä, mutta olutlaatikko ja lava ovat kaksi eri asiaa ....edelleen!

        varsinkin keskustelupalstoilla on hyvä muistaa kirjoittaa asioista niiden oikeilla nimillä, ei millään teinihelvetin muotisanoilla.


    • kjglksdög

      No kylläpäs olen näitä sanoja ihan vanhemmiltakin ihmisiltä kuullu. :) Koittakaa hyvät ihmiset sopeutua muihinkin sanoihin siellä kehäkolmosen sisällä, urpot!

      • K III:n ulkopuolelta

        No en edes yritä täällä kehä III:n ulkopuolellakaan jossa koppa on koppa ja lava lava. käytetään siis asioista oikeita nimiä eikä mitään teinisoopaa.

        Urpo tässä olet itse, kun yrität jo ennen symtymääsi olevan lavan merkityksen muutamaan mielikuvituksesi mukaiseksi.

        Mä ihan kuvittelin tuo teinisoopasi olevan Kehä III:n sisäpuolelta


    • Hyvä tieto

      Lavallinen maksaa tollaset 1500 euroa.

      Siitä vaan ostoksille ja tavaraa kantamaan.

    • Jepulis .

      No, paljastetaan juju. Silkkaa selittelijöiden vadätystähän tämä oli. Mutta kummasti täysin hölmö kysymys vaan herättää mielenkiintoa.

      Terveisin
      Silja Line Europa

      Siis eikun se, jolle ei voi miinuksia antaa

    • japis2

      Mitä maksaa kartonki malbro uopalla?

    • japis2

      Mitä maksaa kartonki malbro Euroalla ?

      • japis2

        Mitä maksaa kartonki albrom Europäällä?


    • Näin on

      Olisi mukava tietää, miksi moista kysytään.

      Matkalla on mukana rahaa ja kortti. Jos varaa on, ostetaan, Jos ei ole, tuote jää hyllyyn. Niin yksinkertaista se on.

      Muille taas ei saa tuoda. sen kieltää laki.

      Joten miksi kannattaa kysellä?

      • liikaa vaadittu?

        Ei kysyvä ojaan kaadu,
        vain ajattelukyky auttaa NÄIN ON MARJAT ! ( jos halusit tietää).

        Ja voi jesus taas kerran noita älynväläyksiäsi, jättäisitpä nekin hyllyysi ....


    • lastenlava ja aikuis

      lapsille on lava ihan ison määrä kun se 24 tölkkiä, ei kait noi pikkupojat voi enemmästä edes uneksia

      • nostoMr.lavalavar

        Trukkikuski täältä musituttaa, että tämän keskustelusäikeen alkupräinen otsikkohan oli sen "erään laivayhtiön" hinnasto.

        Mutta tuohon josta saatiin ns. "flame" aikaan kommentoin ja suomalainen kuski kun olen ollut ja olen nostellu siis erilaisia puisia lavoja, niin totean niit' on ainakin kahdenlaisia (eihkei tuolla laivalla kuitenkaan olusien koppien kuljetukseen käytetä kuin tuota yhtä näistä alvoista): finlavoja ja eurolavoja. Eurolava on finnlavaa kapeampi ja soveltuu eurroppalaisten junien tavaravaunuihin.

        Ja tuota.. PAkko mainostaa "Viikkaria" sillä se on ollut EDULLISEMPI, ja se kyllä hakkaa menne tullen hinnaltaa tuon tylsän hienostuneen varustamon hintatarjonnassan, sillä OSTAESSA YKSITTÄISIÄ TÖLKKEJÄ, "viikkari" on OLUT ylivoimaisesti halvempi. Jos "liiteri" on halpa, niin on "viikkarikin". Ja viikkari on kulkemiseen hyvä yhte(i)yslautta, sen varustamon nettisivut ovat muotoa www.VikingLine(punkt)fi


    • opettele

      Kyllä se "lava":n ostaminen tarkoittaa ihan vain yhtä 24tölkin ("salkku,koppa,kori.jne.jne.jne") ostamista... vai kuinka usein olet kuullut puhuttavan 108:n olut "KORILLISEN" ostamisesta? pässi. vilkaise kalenteriin ja käy vielä kerran kaupassa katsomassa myydäänkö sitä olutta enää "koreissa"?

      siis, jos sitä pilkun nussintaa halutaan hakea ;) ei muistella pahalla, kunhan et tulisi pätemään omista mielipiteistäsi muille ja uskottelisi sen olevan ainoa ja oikea tapa ;)

      • Kertaa opintosi

        Kyllä niitä on laivan myymälässä useita 24 kpl olutlaatikoita yhdellä lavalla (lava on lyhenne trukkilavasta) tuon lavan avulla ne olutlaatikot helppo siirrellä paikasta toiseen. yhdelle lavalle siis tosiaankin mahtuu yli sata 24 kpl:n olut/siideri/lonkerolaatikko.
        Itse asiassa tuon lavan hinnassa on pantti, n, 25 euroa .

        ettäkyllä sä laivaltakin voit sen lavallisen ostaa,
        muistat vain ottaa trukkikärryt mukaan.

        lavan ulkomitat ovat n. 80 cm x 100 cm

        Kyllähän olutpullokoritkin tuotiin aikoinaan lavan avulla myymälään, siihenkin lavalliseen mahtui useampi 24 pullon olutkori.

        joten lava ja laatikko ovat kaksi eri asiaa, laatikot ovat yleensä lavalla myynnin helpottamiseksi, 24 kpl:n laatikoita siis mahtuu yhdelle lavalle hieman reilut toistasataa!


    • Näinhän se on!

      Oikea vastaus on tietenkin, että Silja Europalla ei ole omaa tax-free -hinnastoa.

    • liitttyy
    • teho(lava)tyttö

      Voi teitä päteviä pilkunviilaajia! :D
      Voin teille kertoa, että lavoja on AINAKIN neljänlaisia:
      - Finnlava
      - Eurolava
      - Teholava
      - Kaljalava:
      KYLLÄ, se on se LAATIKKO, jossa on 24 tölkkiä juomaa. Ihan yleisessä käytössä tuo sana, niin vanhojen kuin nuorienkin olen kuullut sitä sanaa käyttävän - ympäri Suomea. Sanaa lava voidaan käyttää myös siiderin, mixien ja lonkeron laatikoista :D

      • 5+7

        Hienoa, kahdeksan kuukautta, ja tuollaisen opuksen kirjoitit. Kannattaa harkita kirjailijan uraa.


      • ewfefe

        Melkein oikein

        Finn lava on 100*120cm

        Eurolava on 80*120cm

        Teholava on 80*60cm (puolikas euro siis)

        lisäksi on XOM-lava 120*120cm. todella vähän käytetty, vaikka sopii standardi kuorma-autoon paremmin kuin finn lava.

        Sitten on vielä erikoislavoja, kuten ikean eurolavat, ne on niin matalia että niiden liikkuteluun vaaidtaan kapea piikkinen trukki tai erikoisvalmisteinen pummpukärry

        Mutta voisitko kertoa minkä kokoinen tuollainen kaljalava sitten on???

        Jos kysymys olisi nyt tehty, niin eka vastaus olisi "ehhheh, ei nyt SILJA europalla mitään tax freeta ole"


      • Ei lava!

        Kyllä ne lonkeron, sidukan ja mixien kuoret ovat ihan samannimisiä laatikoita kuin kaljankin. Laatikko, koppa, keissi.


    • tasolla ollaan

      Elikkäs siis niinku siinähän ne pyöriii

    • Palstan Kyylä

      Ei kuule Silja Europalla mitään TaxFree myymälää ole :D :D

      • Palstan typerys

        Taisipa hyvinkin olla keskustelun avauksen ajankohtana,
        tuolloin silja europa liikennöi turku tukholma väliä.

        Heikko tietämys palstan typeryksellä asioista, hymiöt hallitsee,
        niitä tosin ei keskustelussa edes tarvita


      • Palstan kyylä
        Palstan typerys kirjoitti:

        Taisipa hyvinkin olla keskustelun avauksen ajankohtana,
        tuolloin silja europa liikennöi turku tukholma väliä.

        Heikko tietämys palstan typeryksellä asioista, hymiöt hallitsee,
        niitä tosin ei keskustelussa edes tarvita

        Anteeksi, minä vain näen punaista jos tallinnan laiva ja tax free tulee samassa lauseessa... Pari kertaa olen melkein vetänyt poikaystävääni turpaan tallinnan laivala kun hän on puhunut tax freesta


      • palstan typerys
        Palstan kyylä kirjoitti:

        Anteeksi, minä vain näen punaista jos tallinnan laiva ja tax free tulee samassa lauseessa... Pari kertaa olen melkein vetänyt poikaystävääni turpaan tallinnan laivala kun hän on puhunut tax freesta

        eikö olisi sitten aika höllätä sitä hikinauhaa jotta happikin kulkee,
        ja ajattelukyky säilyy


      • Ihan hirveetä!
        Palstan kyylä kirjoitti:

        Anteeksi, minä vain näen punaista jos tallinnan laiva ja tax free tulee samassa lauseessa... Pari kertaa olen melkein vetänyt poikaystävääni turpaan tallinnan laivala kun hän on puhunut tax freesta

        Juu, onhan ihan kauheaa, kun tax-free ja verollinen hinta ovat ihan samoja.


    • Typeriä kysymyksiä

      Älyttömiä nämä kyselyt. Muovia tai kunnon nippu setelipainon paperia lompsaan, kyllä niillä ostokset tekee.

    • Anonyymi

      Miksi kysyä kun hinnasto on netissä.
      Vai onko haku hakusessa?

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1239
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1037
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      60
      974
    4. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      923
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      138
      879
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      11
      848
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      826
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      741
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      675
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      674
    Aihe