Ulvila farssi3

Mielenkiintoisena lisäyksenä aikaisempaan keskusteluun tulee tuoda esiin Ruotsissa asuvan dosentti Isotalon kirjoitukset. Blogiin voi myös kirjoittaa. Lisäksi linkeissä on runsaasti tietoa asioiden salailusta ja vääristelystä.

http://seppo-isotalo.blogspot.com/2012/05/uudet-tiedot-ulvilansurmasta.html
11253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Totuus voi olla kumpi tahansa. Olen kuullut häkenauhan itse.

Ihmiset eivät ole aina rehellisiä. Hyvin monelta unohtuu että väärä vala syntyy pienistä totuuden muutteluista. Minusta juttu mokattiin alkumetreillä ja kun A:n syyllisyys alkoi tuntua todelta alettiin kaikkea aineistoa vääntää tiettyyn suuntaan.

Ihminen voi toimia aivan rauhallisesti ja päättäväisesti vaaratilanteessa. Mikä on hulluutta ja mikä mielenvikaisuutta on monessa asiassa mielipide esim. homous oli aiemmin sairaus ei nykyään enää. A on todettu täysjärkiseksi. Häkenauhan perusteella tyttö on syytön. "isi kuoli" kuuluu minusta puolustuksen todistajan soittamalta häkenauhalta surkealla äänellä. Sitä ei kuitenkaan mainita esim. alibin kirjoituksissa.

Äänestä
  • luulin, että se murhaaja on auerska, eikä syyttäjä.

    Äänestä

väärin

Äänestä
  • nyt tiedän sen olevan auerska.

    Äänestä

Mut HUPPUPÄÄHÄN se oli, sehän meinas kaikki, ei sit kuitenkaa, palkkamurhaaja, mistä lie, ulkomaanelävä. ?

Äänestä

Alkuperåset tutkiskelijat pohjusti tutkimukset niin hyvin, että siitä on ollut helppo jatkaa...

Äänestä

Anneli Auerin asiassa Turussa on tapahtunut ratkaiseva käänne. Oikeuden puheenjohtaja halusi päästää Annelin vapaalle jo ennen tuomion julistamista. Siis sama menettely kuin hovioikeudessakin, mutta kaksi tuomarijäsentä äänesti häntä vastaan. tilanne tuli hyvin jännittäväksi. Tästä media vaikenee aivan yksimielisesti.

Tärkeintä on nyt tuoda esiin ne todelliset syytökset, joiden varaan syyttäjä rakentaa valituksensa Korkeimmalle oikeudelle. Olen juuri saanut loppuun tutkimustyöni KKO:n arkistossa. Kirjoitan tulokset vielä tänään blogilleni. Kysymys ei ole henkimaailman asioista vaan aivan poliisin virheistä, jotka ovat estäneet todellisen syyllisen löytämistä Ulvilan murhassa. .

Äänestä
  • "Tästä media vaikenee aivan yksimielisesti."

    Hassu juttu sillä luin asiasta nimenomaan mediasta. Kummallista vaikenemista!

    En kyllä ne että tässä olisi tapahtunut minkäänlaista käännettä, saati sitten ratkaisevaa. Eilen tiedettiin että tuomio tulee ajallaan ja niin asia on vielä tänäänkin.

    Äänestä

  • Käänne? kirjoitti:

    "Tästä media vaikenee aivan yksimielisesti."

    Hassu juttu sillä luin asiasta nimenomaan mediasta. Kummallista vaikenemista!

    En kyllä ne että tässä olisi tapahtunut minkäänlaista käännettä, saati sitten ratkaisevaa. Eilen tiedettiin että tuomio tulee ajallaan ja niin asia on vielä tänäänkin.

    Siis missä on kirjoitettu, että oikeuden puheenjohtaja halusi vapauttaa Annelin? Minä kirkotan tätä Tukholmassa. En siis näe paperilehtiä. Neitissä ei tästä kirjoiteta

    Sitä vastoin kaikki lehdet katsovat välttämättömäksi kertoa, että Anneli pidetään edelleen vangittuna, siis syyskuusta lähtien, mutta ei sitä, että oikeuden Pj haluaa päästää hänet vapaaksi heti. Näinhän kävi hovioikeudessa, mutta silloin tuomarit olivat yksimielisiä

    Käänöksen syyt voit lukea blogiltani, mutta tärkeintä oli Hbl reakto. Se johtaa siihen, että Ruotsissakin reagoidaan. Olen juuri ollut KKO:n arkistossa tutustumassa dokumentteihin. Kirjoitan niistä ruotsiksi vielä tänään.

    http://seppo-isotalo.blogspot.se/

    Äänestä

Totta: Iltasanomissa asia oli lööpissä 6/6, mutta netissä sitä ei ole. Ei edes digilehdessä. Ilemsiesti myös Turun Sanomien paperilehdessä on ollut jotai. Muu media vaikeneee - vaikka kaikille on tärkeää kertoa, että Anneli istuu edelleeen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Totuus tulkoon esiin kirjoitti:

Mielenkiintoisena lisäyksenä aikaisempaan keskusteluun tulee tuoda esiin Ruotsissa asuvan dosentti Isotalon kirjoitukset. Blogiin voi myös kirjoittaa. Lisäksi linkeissä on runsaasti tietoa asioiden salailusta ja vääristelystä.

http://seppo-isotalo.blogspot.com/2012/05/uudet-tiedot-ulvilansurmasta.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu