Steriloinnin jälkeinen turvotus vatsassa

Eli narttu steriloitiin viikko sitten, haava on siisti mutta keskellä punainen läiskä kuin "mustelma". Ja vatsa tuntuu turvonneelta ja ikäänkuin "roikkuu" haavan ympärillä. Onkohan tuo normaalia?
1152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Leikkauksen jälkeinen turvotus haavaympäristössä on normaalia. Vähäinen verensekainen kudosnesteen erityskin muutama päivä leikkauksesta on aivan normaalia eikä tarvitse huolestua.

Miksi muuten et ole yhteydessä leikanneeseen eläinlääkäriin sinua huolestuttavista asioista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tritta kirjoitti:

Eli narttu steriloitiin viikko sitten, haava on siisti mutta keskellä punainen läiskä kuin "mustelma". Ja vatsa tuntuu turvonneelta ja ikäänkuin "roikkuu" haavan ympärillä. Onkohan tuo normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu