Olis tarkoitus ostaa KAWASAKI ZZR-1100 vm.93-96
onko siinä minkälaisia tyyppivikoja? olen kullut huhuja että venttiilit ei pysy säädöissä...onko asiat näin.Entä saksasta tuodut pyörät kannattaako sekaantua.
onko siinä minkälaisia tyyppivikoja? olen kullut huhuja että venttiilit ei pysy säädöissä...onko asiat näin.Entä saksasta tuodut pyörät kannattaako sekaantua.
Vastaukset 5
Vanhimmat
saksasta ostin 2001. ei ole löytynyt tyyppivikoja ja venttiilit ok, ei ole tarvinnut vaihtaa säätöpaloja, käytän lämpimäksi rauhallisesti ja öljytkin pysyy ylärajassa niinkuin pitääkin
Hei,
itse tutustuin samaan aiheeseen vuosi sitten. Eli mainitsemasi tyyppivika löytyy vanhemmista ZZR 1100:sta. D-mallista (loppuvuosi 93 ->)eteenpäin ei kyseistä vikaa pitäisi löytyä.
Hankin samanlaisen pyörän saksasta viime kesänä ja heti alkuun säädätin venttiilit. Ei sinne juurikaan mitään kyllä tarvinnut tehdä. Pyörä on muutenkin toiminut kaikin puolin OK. Varaudu kuitenkin vaihtamaan renkaat, koska saksassa tupataan käyttää vähän kovempaa seosta jotka eivät viileiden kelien takia suomessa toimi kovinkaan hyvin (pito tahto karata niin takaa kuin edestä..).
Hintakin oli kohdallaan suomen hintoihin verrattuna (verojen/katsastus/kuletus/ensihuolto ynm kulujen jälkeen saldoksi jäi 5850€). Eli ei muuta kuin pyörää tilaamaan...
Ai mikä tyyppivika? Minulla on vuoden 1990 C-malli Saksasta ollut jo monta vuotta ja venttiilivälykset tarkistettu ja ovat hyvin säädöissä. Ei ole tarvinnut vaihtaa säätöpaloja ja muutenkin hyvä pyörä.
Tyyppivioista löytyy suomenkielinen FAQ: http://www.lut.fi/~hosia/s-h-m-FAQ-tyyppiviat.html
"Vesijäähdytteisten 16-venttiilisien mallien venttiiliongelmat:
Ongelma johtuu siitä että venttiilit painuvat kanteen kun venttiilien vastinpinnat antavat myöden. Painumista voi hidastaa bensiinin lisäaineilla jotka on tarkoitettu moottoreille jotka eivät kestä lyijytöntä bensiiniä."
ZZR1100:n pahimpia vuosia on kolme, -90, -91, ja -92. Eli nuo C-mallit. 1993 tuli D-malli, jossa venttiilimurheet pienenivät olennaisesti. Mielestäni kuitenkin pahin "venttiilin syöjä" on ZZR600:n D-malli, eli vuosimallit -90, -91, ja -92."
Myös englanninkielisiä sivustoja löytyy paljon, sielläkin mainitaan C-mallin 1100 ZZR:n syövän venttiilejä...
Itselläni ei kuitenkaan kokemusta C-mallin zetorista, joten voit kuunnella muiden kokemuksia.
Jotkut väittävät että öljyt vaikuttavat mutta en jaksa uskoa koska öljyssähän ui vain nokka akselit,keinuvivut,palat ja ventiilin varret mutta itse ventiilin osa joka tiivistyy kannen seeteihin ei ui öljyssä ellei ventiilin varren kumit ole loppu ja kone vie öljyä ja siinähän se pehmeys käsittääkseni c-malleissa on .Itsellä on c-malli ja ajettu 50tkm ja paskin pala 2.35mm ja veikkaan että mittarissa 60tkm miin 2.30mm ,sitten kun 2.00mm niin mittarissa yli 100tkm ja sittenhän se on jo museo pyörä mun ajoilla ja ei se kansi remonti mikään maailman loppu ole