Tiesitkö tämän CD- ja DVD -levyjen varmuuskopioinnista?

mm

Sinulla on oikeus tehdä varmuuskopiot ostamistasi levyistä, CD- ja DVD -levyistä.

Sinulla on oikeus ostaa tyhjiä CD- tai DVD -levyjä vaikka Saksasta rekkakuormallinen.

Sinulla on oikeus ostaa tyhjiä CD- ja DVD -levyn kansia Saksasta vaikka toinen rekkakuormallinen.

Sinulla on oikeus ostaa monitoimilaite, jolla voit painaa blanco-levyn pinnalle varmuuskopioon alkuperäisen levyn tiedot ja logon.

Sinulla on oikeus ostaa tietokone, jossa on polttava DVD-asema.

Sinulla on myös oikeus tehdä ystäväsi levyistä hänelle varmuuskopiot.

Sinulla ei ole oikeutta kopioida CD- ja DVD -levyjä myyntitarkoituksessa eikä muuhunkaan jakamiseen.

Tämä tarkennus eräälle huuhaalla ja kahvikeskusteluissa "loistaneelle" henkilölle,joka jakelee juttuja privassa allekirjoittaneen tekemistä ja tekemisistä jättämisistä.

4

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkennusta vähän.

      Ns.kotikopion saa tehdä vuokrafilmeistäkin, mutta sitä ei saa lainata kodin ulkopuolelle, jos lakia tarkasti tulkitaan.. Vaatii kyllä hieman ohjelmien asennusta, että saa murrettua kopiosuojaukset. Mutta laitonta se ei ole, vaikka niin kuulee väitettävän. (makuunissakin myönnetään asian näin olevan)

      • jatkan~

        Tuosta en tiedä, saako vuokrafilmeistä tehdä kotikopion, mutta pidän sitä täysin mahsollisena, koska kirjastoista saa materiaalia, jonka voi kopioida itselleen.

        Suojaukset levyiltä voi poistaa esimerkiksi AnyDVD-ohjelmalla, joka maksaa netisissä noin 50 $. Alussa kukauden ilmainen kokeilu. Tämä ohjelma poistaa myös blue rayn suojaukset. Ohjelma kevyt ja pyörii taustalla, eli ei tarvitse ladata päälle.


      • tarkennusta, juu
        jatkan~ kirjoitti:

        Tuosta en tiedä, saako vuokrafilmeistä tehdä kotikopion, mutta pidän sitä täysin mahsollisena, koska kirjastoista saa materiaalia, jonka voi kopioida itselleen.

        Suojaukset levyiltä voi poistaa esimerkiksi AnyDVD-ohjelmalla, joka maksaa netisissä noin 50 $. Alussa kukauden ilmainen kokeilu. Tämä ohjelma poistaa myös blue rayn suojaukset. Ohjelma kevyt ja pyörii taustalla, eli ei tarvitse ladata päälle.

        Tiedän, mutta en maksa tuosta ohjelmastakaan sitä 50 taalaa. Sen voi ladata ja, no, mutta olkoon neuvomatta tarkemmin näin yleisellä palstalla...


    • gela manka.

      deeveedeet ja ceedeet ja cee beet ja ceepeet on aivan perisiestä persestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      42
      2850
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2601
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2574
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2144
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      43
      2000
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1752
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1536
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1135
    Aihe