sukellusta aasiassa

2013333

missäköhän olisi edullista ja hienoa(=on paljon nähtävää ja kirkkaat vedet) suorittaa sukelluskurssi (ihan se ensimmäinen laitesukelluskurssi) Aasiassa? Thaimaahan menisimme mielellään mutta ei Phuketiin, Krabilla, Langkawilla ja Lipellä olemme olleet, joten mielummin ehkä joku muu. Olisiko suosituksia?
Myöskin kertomuksia Gili-saarista ja Malediiveistä olisi kiva kuulla, kiitos! :)

1

179

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan ehdottomasti

      Thaimaa ja Koh Tao.

      Eniten PADI lupia myönnetään Australian Cairnsissa, toiseksi eniten Thaimaan Koh Taolla ja tämä koskee vain koko maapalloa. Taon pienellä saarella on n. 50 sukelluskeskusta, myös suomalainen Koh Tao Divers ja sukellukset sekä kurssit ovat kovan kilpailun vuoksi hyvin halvat (n. 9000 THB, kun Phuketissa n. 14000-15000 THB, monessa muussa paikassa Thaimaassa n. 11000-13000 THB).
      Jos kyselet "missäköhän olisi edullista", voit loppuelämäksesi unohtaa Malediivit. Paikkahan on kerrassaan upea, myös sukeltamiseen, mutta... edullisuudesta se on kyllä niin kaukana kuin kuvitella saattaa. Kaikki, siis ihan kaikki saarilla nimittäin maksaa enemmän kuin Suomessa, eikä vain vähän enemmän vaan ihan reilusti enemmän, etkä saa sinne paljon muuten mitään viedä mukanasikaan, esim. alkoholit kerätään KAIKKI pois mennessä, nimittäin IHAN KAIKKI matkalaukut tosiaan tarkastetaan kentällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      947
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      741
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      61
      726
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      47
      644
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      613
    7. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      593
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      586
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      470
    Aihe