sora auton perälauta

juippi

Onko kellään käynyt niin että soraauton perälaudan sylinterin päästä katkennut korvakot josta tulee tappi läpi ja vääntänyt molemmat sylinterit mutkalle perälaudan painon ansiosta? sylinterit on alkuperäiset ja punpulle ei ole tehty mitään. yleensä noin ei voi käydä tai en ole kuullut, onko ajan kanssa alkanut hitsaukset pettää tai käyttäjässä vika.

3

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Scånia-69

      Oletko ajanut kiviä?Kipatessa ku vähän hipasee liian iso kivi(tai kaksi mukavasti päälläkkäin)vähän vaan perälautaan niin noin voi käydä.Pettävät hitsaukset,eläneet lavan laidat,vääntynyt lauta tai jotakin muuta.Tosi sorakeisarilla on aina pari sylintereitä varalla,maksaa alle 200e/kpl eli ei juurikaan kannata korjata ellei omista sorvia ja ei laske omalle työlle mitään.Alkuperäiseen kysymykseen vastaus:on käynyt,kymmeniä kertoja,aina sattuu ja tapahtuu kun maata siirretään.

    • jokunen79

      itelle kävi tännää et toinen sylinteri meni mutkalle ja syytä en tiiä oon vaan renki ja melko vähä ajanu nii aattelin oonko ite tehny jotain väärin auto on kyllä välillä louheen ajossa

    • scaaniamies

      Kivi- ja soralavan ero on perälaudan saranan sijoituspaikassa.Soralavassa yläpuolinen,kivilavassa alapuolinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe