Kosinnan odottaminen. Jännittää!

roslynn

Aaah on niin jännää. Olen poikaystäväni kanssa seurustellut nyt vajaat viisi vuotta ja hän on vähän silloin tällöin kevyesti tunnustellut ajatuksiani kihlautumisesta ja avioliitosta. Olemme molemmat vähän vanhanaikaisia kihlautumisen suhteen. Mielestämme kihlautumisen jälkeen häät järjestetään noin vuoden päästä ja emme halua mitään pitkää kihlautumista. Tähän asti olen opiskellut ja meillä on ollut ajoittain vähän tiukkaa rahan kanssa, joten naimisiinmeno ei ole ollut edes mahdollista, koska haluamme kuitenkin kunnon juhlat.

Nyt olen valmistumisen partaalla ja poikakaveri on vähän vihjaillut yllätyksestä ja menipä hän vähän möläyttämään ohi suunsa jotain hääpuvusta. Nyt olen 90% varma että hän kosii pian ehkä jopa valmistujaisjuhlissani! Jännittää!! itken onnesta jo nyt! Saa nähdä miten vollotan itse tilanteessa! :D Olen odottanut tätä jo vuoden päivät. Poikaystäväni on vähän hitaasti toimiva mies välillä :D Hänen tarvitsee aina suunnitella,pohtia ja harkita asiat kunnolla, joten on vaikea uskoa, että vihdoin hän ehkä kosii.

Toivotaan, että olen nyt oikeassa tässä asiassa, koska muuten petyn kovasti, jos syksyyn mennessä sormessani ei olekaan sormusta! Ei niin, että se mitään muuttaisi, mutta olen nyt vaan niin innoissani tulevasta kosinnasta ja haluaisin kuitenkin, että mies suorittaa sen. Pitäkää peukkuja pystyssä! :)

Hauskaa kesänalkua kaikille ja olkoon säät suotuisia kesähäiden järjestäjille!

11

1218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha liitto

      kiva et olet täpinöissäsi mut avioliitto ei kannata. Niin moni liitto päättyy eroon pettämisen tai jonkun muun tyhmän riidan takia. Avioliitto muuttaa toisen persoonaa ja kohta olette jo sellases jamas että ette edes tunne toisianne.

      • ^turha kommentti

        Heh heh! :) Voi teitä katkeria ihmisiä, ketkä ette voi iloita kanssaihmisen onnesta! Mene sinä vanhapiika kyttäämään niitä naapureita eläkä tule tänne itkemään! ;DD


    • Erimieltä...

      Itse en haluaisi julkista kosintaa, No paikka voi olla julkinen mutta ei todellakaan suvun edessä, niinkun roslynn molemissa komenteissa mainitsee. Turhaa teatteria. Muutenkin minusta olisi huono veto kosia valmistujaisjuhlissa. Mutta tämä on vain minun mielipide.

      Mutta muuten toivotan sulle onnea kosintaa odotellellessa ja valmistumisesi myötä. Jos tykkäät julkisesta kosinnasta suvun edessä toivon sydämmennipohjasta että saat juuri haluamasi kosinnan.

    • Tellervo35795

      Voi luoja, rauhotu. Lähes puolet liitoista päätyy eroon.

    • Näin se menee

      Nimimerkki "turha liitto" on ihan oikeassa. Avioituminen ei kannata koska todellakin muuttaa jotakin suhteessa. Itselleni kävi ainakin niin että mies oli ihan erilainen heti häiden jälkeisenä päivänä. Ihana mies oli kadonnut ja tilalle tullut mörkki huutaja. Miettikää todellakin vielä..

    • Paskat

      Älä vielä innostu. Mun miesystäväni puhui mulle vuoden, että kosii mua juhannuksena 2010. Eipä sitten tehnytkään sitä. Ollaan kyllä vieläkin yhdessä. Ei sitten vaan halunnutkaan mua vaimokseen. Kun saan kerättyä voimia jätän kyseisen miehen.

      Itse en kyllä olis edes odottanut kosintaa siinä vaiheessa, mutta itsepä tuo siitä aina puhui. Tuli pikkusen arvoton ja nöyryytetty olo.

    • ----26--------

      Pääsitkö roslynn kihloihin. Kerro meille?

    • mie vaan

      Toivottavasti kosinta tulee! Onnea! :)

    • tee jotain

      Auta vähän miestä, joka ei tule kosineeksi, tai ehkä myös jännittää niin että lykkää toimeen ryhtymistä aina vaan eteenpäin. Kerro tai vihjaile sivumennen toiveistasi kosinnan suhteen tai ilmaise muuten halukkuutesi naimisiin niin hänen ei ainakaan tarvitse pelätä että et haluakaan. Järjestä tilanteita, jossa hänen olisi helppo kosia.

    • roslynn

      Kihloissa ollaan! :)

      • onnea

        Paljon onnea! Ihanaa lukea tämmösiä onnellisia viestejä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      377
      1636
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      84
      1614
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      379
      1584
    4. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      81
      1358
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      48
      1251
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      38
      1113
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      262
      1070
    8. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      164
      932
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      895
    10. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      887
    Aihe