Kokouspaikat - risut ja ruusut esiin!

Mirja-Leena

Nyt ottaa aivoon! Ja kyllä, ajattelin tulla purkamaan sen tänne nettiin ;)

Kävimme hiljattain työporukalla kokoustamassa pääkaupunkiseudulla Helsingissä. Monet kokouspaikat ja kymmenet kokoukset järjestäneenä assistenttina minua otti kovasti aivoon huono asiakaspalvelu sekä palvelun ihan kertakaikkinen toimimattomuus. Nämä kaikki asiat menivät pieleen:

1. Kokoustekniikka: Kokoustilat olivat muuten hyvät, mutta emme saaneet yhdistettyä kannattavia tietokoneitamme projektoreihin, sillä meillä oli HDMI liitännät ja projektorit edellyttivät sen toisen. Kai kokoushotellit nyt pitävät huolen, että heillä on kaikki mahdolliset välikappaleet tarjolla!?! Tässä meni sitten tunti tehokasta peliaikaa. Kokousväkeä tuli ulkomailta asti eli viivästyksen hinnan voi ihan suoraan laskea.

2. Kahvitarjoilut: Loppulaskuun tuli 6€ per henki kokoustilatarjoilumaksu. 30:llä hengellä tämä ehkä monen mielestä pieni 180€ alv oli kuitenkin todell huono juttu. Yrityksemme tilillä ei ollut alkuperäistä (pomolleni lupaamaani) budjettia enemmän varoja, joten jouduin tunnustamaan ja pyytämään lisää rahaa. Noloa, etten saanut muka pidettyä budjetistamme kiinni :(

3. Likaista eikä pyyhkeitä! Minua otti aivoon myös se, että meille niin kehutut spa- ja uima-allastilat olivat illansuussa sotkuiset ja kaikki pyyhkeet loppu. Jouduin sitten hakemaan respasta itselleni ja kolleegoilleni kasan rullattuja pyyhkeitä. Pikkasen naama punaisena sitten kuljin käytävillä, koska jakkupuvussani luulen, että minua luultiin henkilökunnaksi! Not good.

4. Uskomattoman onneton kompensaatio. Tomerana tyttönä olen valmist pistämään kokouspaikat koville. Vaadin kompensaatiota kaikista vaivoista ja mitä minä saan? Kaksi spa-osaston vapaalippua! Hetkonen, minähän en halunnut tulla tänne enää ikinä takaisin!?!

Kokemuksesta oppii...kai.

Onko kenelläkään vastaavanlaisia kokemuksia.

7

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astangajoogaaja

      Voi voi! Todella ikävää = /

      Nämä alle listatut kokouspaikat ovat ainakin hyviä ja meidän firma käyttää niitä melko säännöllisesti. Ne eivät ole sillä tavalla massiivisen teollisia kuin monet voivat usein olla. Yritin valita niitä hieman eri puolita etelä-suomea :)

      Villa Elfvik www.espoo.fi/vilaelfvik
      Hahkialan Kartano www.hahkiala.fi
      Kokoushotelli Sannäsin Kartano www.sannaskartano.fi
      Kokouskartano Mustion linna www.mustiolinna.fi

      Onnea ensi kertaan!

    • Senja-anja

      Joo, kyllä sitä on tullut samanlaisia ongelmia itselläkin vuosien varrella vastaan.

      Kerran kun olimme Hämeenlinnan seudulla yhdessä myyntipalaverissa kokoustilat olivat aivan ala-arvoiset. Tuoleista lähti pehmustukset irti ja projektoria ei saanut kohdistettua. Ruoka oli sellaista eines tavaraa. Hinta ei tietystä ollut ihan "hui"pussaan, mutta jos olisin tiennyt paikan tason niin olisin kyllä ollut valmis maksamaan enemmän, jotta meillä olisi ollut kohteensa hieman tasokkaampi kongressikeskus. Se oli kyllä sitten viimeinen kartanohotelli, johon minä porukkani vein ilman, että olin käynyt katsastamassa paikan itse etukäteen....

    • Kristiiiiiiinaaaaaa

      Kokouspaikat voivat tosiaan joskus tehdä tuollaisia ikäviä kepposia. Eikai sitä vaan auta kun viedä oma liiketoimintansa sitten muualle. Meidän yrityksellämme on ollut tapana kiertää nimenomaan kartanoita. Elohovi on aina ollut semmoinen aika edullinen vaihtoehto, mutta se meni nyt ilmeisesti kiinni. Kokoustiloja oli monta eri kokoluokkaa, mutta tilojen laatu oli toisaalta aika heikko. Tietääkö kukaan mitä siellä tapahtui, kun lappu meni luukulle? Olin varaamassa kokousta, mutta nettisivu vain katosi. Kartanot ja kartanohotellit ovat minusta hienoja kokouspaikkoja. Keäsaikaan vaan kannattaa katsoa, ettei kukaan ole pitämässä esimerkiksi viikonlopuuisin häitään siellä sillä silloin voi olla aika meluisaa. Tsemppa till!

    • marjaanajaana

      Meidän firma on sen verran iso, että suuremmat kokoukset pidetään yleensä ulkomailla. Ajoittain jotkut kokouspaikat kuitenkin soveltuvat tarpeisiimme. Yleensä pyrimme neuvottelemaan vuosisopimuksen, sillä kokemuksen perusteleella kokoushotellit tarjoavat parempaa palvelua, kun haluavat että tosiaan tulemme vielä samana vuonna takaisin tuomaan lisää rahaa. Sellaista se on. Sille parhaiten hymyillään, jolla on eniten rahaa.

    • arvostelija123

      Sorry mutta mikä on paikka "pääkaupunkiseudulla Helsingissä"?
      Sellaista ei edes ole vaan on hotelli joko Helsingissä tai pääkaupunkiseudulla. Olisi hyvä kokosutajan edes tietää missä oli.

      • Anonyymi

        Helsinki on kyllä pääkaupunkiseudulla, mutta kovin montaa kokoushotellia täällä ei ole. Vuosaaressa on pari ja siinä ne ovatkin.


    • Anonyymi

      Hotelli elohovin tilalle tuli koulukoti 😀 jossa itse olin myös nuorena

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      141
      8351
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7549
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      114
      5760
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      99
      5664
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4840
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2682
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2519
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1495
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1464
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1359
    Aihe