Kuinka paljon voi 12V 2A verkkomuuntajaa "pistotulppa malli" turvallisesti kuormittaa jatkuvasti, vähemmänhän se on kuin tuo 2A, jostain joskus luin jotain prosentteja mutta en enää muista paljonko se oli.
Onko eroa hakkurivirtalähteellä ja tavallisella muuntajalla kuormituksen suhteen jos kummatkin on 12V 2A.
Onko eroa hakkurivirtalähteellä ja tavallisella muuntajalla kuormituksen suhteen jos kummatkin on 12V 2A.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun tyyppikilvessä lukee 2A niin saa kuormittaa 2A tai vähemmän,kuumana kuitenkin jo käy.
Hakkuri on kevyempi ja pienempi ja radioita häiritsevämpi.
Kuormituksessa ja lämpiämisessä melkein vastaavat.
Riippuu muuntajasta, rautasydänmuuntajalla ei ole minimikuormitusrajaa mutta jos jännite ei ole reguloitu se saattaa olla huomattavasti enemmän kuin nimellisvirralla käytettynä.
Yleensä nuo elektroniset toimii pienemmälläkin virralla mutta jotkut alkavat surisemaan jos kuormitus on paljon suunniteltua pienempi.
noissa pistotulppamallisissa virtalähteissä on yleensä sisällä lämpösulake, joka sulaa poikki kun lämmöt kasvaa liikaa.
Minun kokemuksen mukaan hakkurivirtalädettä voi kuormittaa noin max. 50% kuormalla jos haluaa että se kestää pitempään, siis jatkuvaa käyttöä. Jos sitä käyttää vaan silloin tällöin niin surutta vaan täsi kuorma.
Useita olen työssäni vaihtanut. Vaihtotarve vähenee kun käyttää vähän tehokkaapia.
Muuntajajja varustetut teholähteet ovat lähes "ikuisia".
Muuntajajjaajjjaamallit vaan tarvitsevat tasasuuntauksen ja reguloinnin peräänsä. Joten vika siirtyy laitteen sisuksiin.