Montakohan prosenttia maksoivatkaan tänä vuonna ylijäämäpalautusta vuoden ostoista? Itselläni ainakin summa huomattavasti pienempi kuin viime vuonna vaikka ostoksia oli enempi? Tuntuu aika oudolta vai onko sitten virhe jossain?
Keskimaan ylijäämäpalautus
15
805
Vastaukset
Ei ollut virhettä,vaan kaikessa hiljaisuudessa maksettiin ainoastaan 0,7%,kun se viime vuonna oli 1,5%.
- Ali jäämää?
Hei haloo! onko tosiaan näin. Mä kans odotin tosi mukavaa summaa ja katin kontit, yhtä tyhjän kanssa. Nyt loppu keskittäminen. Ässällä menee huonosti?
24.5.2012 12:43 (Päivitetty 10:26)
Osuuskauppa Keskimaa kertoo asiakaslehdessään, että se maksaa tänä vuonna ylijäämän palautuksia asiakkailleen yhteensä 3,6 miljoonaa euroa. Tämän mainitaan olevan lähes kolmannes Keskimaan viime vuoden tuloksesta.
Toisin kuin aiempina vuosina, tänä vuonna Keskimaa ei ole kertonut, kuinka suuren prosenttiosuuden viime vuoden ostoksistaan S-etukortin haltijat saavat takaisin rahana. Esimerkiksi viime vuonna Keskimaa tiedotti julkisesti, että ostosten määrästä maksetaan takaisin 1 prosentti. Vuonna 2010 maksettiin noin 1,5 prosenttia. Myös tämän osuuskauppa ilmoitti asiakasomistajilleen.
Asiakasomistajille maksettavasta prosentista vaikeneminen ei vaikuttaisi olevan S-ryhmän yleinen käytäntö. Esimerkiksi Pohjois-Karjalan osuuskauppa PKO kertoo verkkosivuillaan maksavansa tänä vuonna ylijäämän palautusta 2 prosenttia.
Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määttä kiistää, että Keskimaa yrittäisi pimittää prosenttiosuutta asiakkailtaan. Hänen mukaansa Keskimaassa katsottiin, että määrän suhteutus Keskimaan tulokseen on tärkeämpää informaatiota kuin yksittäisen asiakkaan saama summa.
Palautus alle prosentin
Määtän mukaan ylijäämän palautukset jäävät Keskimaassa tänä vuonna alle prosenttiin viime vuoden ostosten määrästä.
- Oliko se 0,7 tai 0,8. Joka tapauksessa alle prosentin, eli suhteessa ostoihin se on pienempi, Määttä kertoo.
Keskimaan viime joulukuussa tehdyssä uudessa strategiassa on Määtän mukaan määritelty, että ylijäämän palautus on nimenomaan tietty prosenttiosuus Keskimaan voitoista.
- Näistä on haluttu kertoa strategian mukaisesti miljoonina euroina sekä se, kuinka suuri osuus tuloksesta palautetaan. Palautus on noin 30 prosenttia meidän voitostamme, Määttä kertoo.
Vuonna 2011 ylijäämän palautuksia maksettiin 4,8 miljoonaa euroa eli 1,2 miljoonaa enemmän kuin tänä vuonna.
Määttä huomauttaa, että Keskimaan tulos on viimeisen neljän-viiden vuoden aikana lähes puolittunut.
- Emme voi maksaa enempää kuin teemme tulosta, Määttä perustelee.
Vain osa kaupoista maksaa
Asiakasomistajien palkitseminen on kuitenkin Määtän mukaan tänä vuonna kokonaisuudessaan suurempi kuin viime vuonna. Määttä myös huomauttaa, että ainoastaan kahdeksan osuuskauppaa maksaa ylijäämän palautuksia asiakkailleen.
- Toivotaan, että tulos paranee, että voimme maksaa enemmän ylijäämän palautuksia, Määttä toteaa.
Keskimaan ylijäämän palautukset maksetaan asiakkaiden S-tileille huomenna perjantaina.
Lähde:Keskisuomalainen 24.05.12- Töllin akka
Määttä painukoon sinne mistä on tullutkin.
- Pettynyt asiakas
Kyllä oli pettymys suuri, kun tiliä katsoin aamulla, että paljonko oli tullut
- KepuKorruptio
Eniten olisin pettynyt siitä että olisin tullut kusetetuksi ottamaan tuon kortin,minkä vuoksi suomessa ruoka on kallista.
Milloin olette nähneet keskimaalla minkäänlaisia tarjouksia?
Itse en koskaan.
Saa olla aika tyhmä jos maksaa ylihintaa tuotteista odottaen että, joskus muka palkitaan siitä että käyttää samaa paskakauppaa sokeasti. - kahvia kuluu
"Saa olla aika tyhmä jos maksaa ylihintaa tuotteista odottaen että, joskus muka palkitaan siitä että käyttää samaa paskakauppaa sokeasti."
Myönnän,olen siis hullu,mutta pienessä kunnassa,jossa asun esim. paketti Kultakatriinaa maksaa K-Marketissa 5,45
Siwassa 4,97
ja S-Marketissa 3,67 euroa.
Mielestäni on hullua maksaa kahvipaketista 5,5 euroa,jos sadan metrin päässä sen saa 2 euroa halvemmalla.- omat aivot.....?
Tuo kahvipaketti kusetus on ollut tyypillinen joka näyttää jatkuvan sukupolvien ajan,kai leikkaat oikein kupongit talteen?
Ei haittaa vaikka olisi ruuan hinnassa ilmaa 30% ,kunhan saa kahvin "halvemalla" kuin muut.
Niin ihanaa olla lammasmainen "omistaja-asiakas",ihan kuin kävisi omassa kaupassa jossa saa maksaa turhasta.
Meinaatko että ihan hyvää hyvyyttään maksavat noita "ylijäämäpalautuksia"?
Sellaisia ne ei todellakaan ole,jonkinlaista kritiikkiä voisi ihmisillä olevan mainoksia ja ohjailua kohtaan.
Sitten kun tähän bisnekseen lyödään vielä poliittinen vaikutus,niin huh huh.
- ???????
Milloin ne maksettiin?
- Otan Osaa
"Mielestäni on hullua maksaa kahvipaketista 5,5 euroa,jos sadan metrin päässä sen saa 2 euroa halvemmalla. "
Jos et maksaisi niin saisit sen joka paikasta 3,50,- euroa halvemmalla...
- Vaihdan K-kauppaan
Keskimaahan mainostaa vuodesta toiseen että "asiakaspalautus jopa 5%".
Jos palautusprosentti on ollut vuodesta toiseen oikeasti noinkin mataka niin eikö tuo mainosväite ole jo harhaanjohtavaa mainontaa?
Huomasin muuten että k-kaupan kassalla edullisuus näkyy heti maksettaessa. Ja Pirkka-tuotteista saa heti kassalla Plussa-kortilla melkoisen lisäalennuksen.- Onneks on Siwa
Totta turiset, ens vuonna ei makseta sentin settiä ylijäämäpalautusta. Herrat osaa vetää oikeesta narusta.
- didl
Onneks on Siwa kirjoitti:
Totta turiset, ens vuonna ei makseta sentin settiä ylijäämäpalautusta. Herrat osaa vetää oikeesta narusta.
...ja Lidl...
- Lohikoskelainen
didl kirjoitti:
...ja Lidl...
Puoteja on, Minimanissa tulee bonukset heti, mä oon huomannu sen.
- K___kauppa
K-kaupat ovat parhaimmat ostos paikat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517203Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?425022HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002798- 1502113
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki321706Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1381652- 201637
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4021573mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111367Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E121337