Onko kenelläkään tietoa tai kokemuksia millainen paikka tämä on? Hirmu ristiriitaista tietoa liikkuu tästä perhekodista.
Vanhakallion perhekoti
Kirkko ja kyy
22413698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 68 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 224
Vanhimmat
Miksi et soita sinne ihan itse, jos asia tuntuu kiinnostavan?
Tuskin saisin heiltä täysin objektiivista tietoa. Minua kiinnostaa lähinnä lasten ja vanhempien kokemukset tästä laitoksesta.
Mikähän mahtaa olla meininki tässä pytingissä?
Todella huono paikka ei välitetä pätkääkään lapsista ja koko paikka on ihan epä siisti koko paikka täynnä likaa ja sanotaan että käydään urheilemassa ja yhdessä oloa ei ole pätkääkään tehty sitä ja ei ole terveellistä ruokaa ja työntekijät huijjaavat kokoajan monta kertaa päivässä hirveää huijjausta kaikki.
Joo olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kansa aivan karsea paikka ...eivät huolehdi tehtävistä vaan lupaavat hoitaa asioita , mutta mitään vaan ei tapahdeu vaikka kuinka montaa pyytää hoitamaan , hankkimaan. Työntekijät täysin kuutamolla suurimmaksi osaksi " työ aikaa " taitaa olla iso intressi ainoastaan päästä pelaamaan päivittäiset diljardipelit jonkin asteista ekon,kohotus pelejä henkilökunnalle siellä pelailevat päivittäin...
Ihan vaan tiedoksi niille jotka sinne jonain hetkenä suunnittelevat sinne asettuvansa niin pikku valistus olisin paikallaan :
Paikan internet sivut ovat aivan täyttä vailla minkään asteista totuutta
Vanhakallion perhekoti on hyvä paikka sijoitetuille lapsille, siisti, kaikki tarkastukset tehty v 2017, terveystarkastajat, sisäilmatarkastus. lapsia/nuoria kannustetaan urheilemaan, ja ne myös hoidetaan pätevien ohjaajien toimesta, en tiedä edellisistä kommenteista, kuulostaa vakavasti häiriintyneiltä.
ThumbsUp
Sormet ristiin
Miten on mennyt tarkastukset, kertoisitko muillekin.
Tuskinpa ilkeät?
Vanhakallio on loistava paikka.
Ai joku työntekijöistä on käynnyt kehumassa paikkaa😂😂😂 pöllöjä riittää.
Miksi ihmeessä ihmiset huutelevat täällä, kun voisivat itse mennä paikan päälle katsomaan, miten perhekoti toimii, vai eikö huostaanotetun lapsen isä tai äiti kehtaa mennä paikalle, koska tuntee niin suurta häpeää, että on kaltoinkohdellut omaa lastaan ja lapsi on jouduttu ottamaan yhteiskunnan haltuun. Katsokaa peilistä, missä vika ihan oikeasti on.
Miksi oletat vanhempien häpeävän? Lastensuojelun työntekijät koettavat pelastaa oman maineensa jos minkäkinmoisilla tempaisuilla mikä kertoo siitä että"maine" on hyvin hyvin tärkeä ominaisuus!
Kommenttisi on tyyliltään ennakkoluulojen täyttämä herja, yksittäiseen ihmiseen kohdistuva halpa räkäisy. Ls on onnistunut joittenkin kohdalla siihen mitä se on halunnut eli leimaamaan ls:n kynsiin joutuneet häpäisevällä tavalla. Niinkuin juuri kirjoitatkin, eli kuvittelet vanhempien häpeävän vain ls:n surkeiden aikaansaannosten takia, vrt raiskauksen uhri, joka on irvokkaasti asetettu puolustautujan asemaan ja joka on yleisön edessä tilivelvollinen todistamaan syyttömyytensä ei mulla muuta
Yksityisiltä nämä hommat pois. rahat menevät omiin taskuihin eikä nuoriin. Sama homma vanhusten kohdalla. Yök
Voi kauheaa, mitä sain tänään tuttavaltani tiedoksi ( Iltalehden numero 22.12-17). Olen etsinyt paikkaa pojalleni, mutta tämä paikka on suljettava!!!!! Enkä koskaan antaisi kenenkään lapsen tuollaisessa paikassa asua. Saisivat hävetä ! Lastensuojelu herätkää !
No onpas jo sentään korkea aikakin, että tämän sylttypesän vaietut, salatut ja kysymyksiä herättävät taustat nostetaan kepin nokkaan! Tuossa tunkiossa riittää puitavaa. On ollut kuin "julkinen salaisuus" ja ihmetyksen aihe, kuinka tällaisen toiminnan on annettu ja saatettu jatkua jo vuosikymmeniä!
Sain paikasta vihiä ja kun uutiset olivat tuollaiset, hyvä ettei oksennus tullut ! Voi lapsi parkoja !!!
Vastuuseen myös tahot jotka suojelevat välinpitämättömyydellään näitä ammattihuijareita.
Oikeuden eteen joutaisivat ! Tilat maantasalle ja lapsille arvoisensa oltavat ! Heissä on tulevaisuus !
???????
IL-selvitys: Perhekodista useita ilmoituksia viranomaisille - nuorten asuintiloissa kosteutta, työntekijöiden turvallisuudessa puutteita.
Iltalehden selvityksen mukaan pääkaupunkiseudulla sijaitsevan perhekodin toimintaan liittyy useita epäselvyyksiä.
Pääkaupunkiseudulla toimivassa perhekodissa nuoria on ollut sijoitettuna kosteisiin kellaritiloihin.
Tilojen paloturvallisuudesta on löytynyt huomautettavaa. Nuorten asuintiloihin on ollut sijoitettuna muun muassa autonrenkaita.
Perhekodin talouteen liittyy useita epäselvyyksiä.
Perhekodista on tehty useita valituksia viranomaisille.
Nuoria on ollut tilapäisesti sijoitettuna myös perhekodin olohuoneeseen.
Osa tiloista on ollut hyvin epäsiistissä kunnossa.
??????? Mikä se tällainen mesta on .....
Pihapiirissämme sijaitsee uusi lisärakennus, jossa on kokous-ja terapiatiloja, huone vierihoitoa varten .
🤣terapiatiloja😂huone vierihoitoa varten😆😅🤣
"Kerran viikossa käymme porukalla pelaamassa sählyä. "
😅😆🤣😂
Ei sunkaan tämä nyt ole sen Puotilassa ja Itäkeskuksessa vaikuttavan mahtailijan luotsaama koulukoti tai kasvatuslaitos tai mikä lie?
Nämä ihmiset ovat joko suuria hyväntekijöitä tai uhriutumisen mestareita. Mitä tilanne nyt vaatiikaan oman edun tavoittelemiseksi.
Sama mahtailija. Vaatisi jonkun kovapintaisen ja peräänantamattoman mot-toimittajan tekemään juttua tuosta paikasta. Omistaja on haalinut ympärilleen melkoisen hovin, jotka kaiketi vaikutusvallallaan pystyneet blokkaamaan pahimpien rötösten julkisuuteen tuloa. On pasteerannut poliitikkojen ja julkkisten takapiruna. Herralla henkseli paukkuu milloin mistäkin, hyvähän se on porsastella veronmaksajien ja huonompiosaisten kustannuksella.
Kysymys nimimerkille Omakokemus: Voisitko perustella kommentiasi ?
Kaikki muut ovat eri mieltä !
Taidanpa uskoa että paikassa ei ole edellytyksiä lasten hyvinvoinnin ylläpitämiseen !
Tästä "hyväntekijästä" on syytä pysytellä erossa. Myös kaikista lahjoista ja tarjoiluista on syytä kieltäytyä. Muutoin saattaa saada elinikäisen riesan.
Pahimmasta päästä.
http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/Aapinen.html
Kyllä. Tunnistaa saman kaverin.
---Vaatisi jonkun kovapintaisen ja peräänantamattoman mot-toimittajan tekemään juttua tuosta paikasta. Omistaja on haalinut ympärilleen melkoisen hovin, jotka kaiketi vaikutusvallallaan pystyneet blokkaamaan pahimpien rötösten julkisuuteen tuloa.---
Taitaapa olla niin kuten itsekin sanoit, että ympärilläoleva "hovi" (vapaamuurarit ja vastaavat) on sellainen, että mahdollinen MOT toimittaja laitetaan esimiesten kautta hiljaiseksi saman tien, joten näistä asioista ei kansa tule saamaan asiallista toimittajareportaasia koskaan.
Kansaa viedään kuin pässiä naruissa ja "herrat" ottavat veroeurot omiin taskuihinsa laillisten vippaskonstien kautta. Kun vapaamuurareiksi ja herrojen seuraan on pikkutekijänä päässyt, on pidettävä suuta sen mukaan mitä ylemmät käskevät.
Luuletko saavasi vastauksen nimimerkiltä Omakokemus. Tod.näk. yksi tuota paikkaa pyörittävistä ammattihuijareista=ystäviensä selän taakse piiloutujista. Blokkaajat ovat yleensä rahalla ostettuja ystäviä jotka kummasti katoavat kun totuus rupeaa tulemaan julki.
Juu ja sama venkula tässä hiljan väitti minulle kapakassa olevansa saunomisen maailmanennätymies! Suoritin piruuttani pienen faktantarkastuksen eivätkä tulokset indikoineet. Kaikella sitä kehtaakin retostella.
Ei tainnut punertava pöhö kasvoilla johtua saunomisesta😂😀 tuskin kyllä huonosta omastatunnostakaan...
Hyvä että erimiiekyys tulee ilmi . Älkää ikinä laittako lapsia Sinne
Kauheeta ! Paikka on ihan hirveä. Miten ryöntekijät ei ota kantaa 👹
Hirveä paikka !
Ei suinkaan nyt tuossa asemassa oleva kaveri. Raittius, suoraselkäisyys ja urheilullisuus kuvaavat osuvammin tuota ryhdikästä pakkausta.
Siis tuömyekijät 👹
Onkohan tämän koulukodin kriisiviestintäsuunnitelma kunnossa?!?
Onkohan siellä asuvien nuorten vanhempia ja sosiaaliviranomaisia tiedotettu paikan ongelmista. Kyllähän pitäisi olla mahdollisuus valita haluaako nuoren asuvan kosteusongelmaisessa kellarissa vaiko paikassa missä oikeasti välitetään. Niitäkin onneksi on. Tämä murju on säilöntäpaikka.
Rahantekoväline "omistajille". Hyväveli auttaa...
Yhtä kunnossa kuin kaikki muukin.
Vieläkö tuo paikka jatkaa toimintaansa?
Valitettavasti ~nykyinen nuori
Kerro lisää!
- Aluehallintoviraston (AVI) asiakirjat ovat julkisia. Kannattaa tutustua.
Mahtaneeko löytyä internettitietokoneella nämä asiakirjat?
Näyttää olevan nettisivujensa mukaan seitsemän lapsen paikat kyseisellä perhekodilla. Liekö joku pariskunta joka siellä lapsia työkseen hoitaa.
Hintaa näyttävät saavan 175 euroa per lapsi per vuorokausi, joten kuukaudessa kyseinen pariskunta kuittaa siis 31 kertaa 7 lasta kertaa 31 päivää. eli 37.975 euroa kuukaudessa.
Sama ilmiö tuli esille Anneli Auerin lasten hoidossa, jossa Auerin veli kuittasi vastaavat summat sisarensa lapsista.
Toisaalta, tekisikö kukaan tuollaisia töitä, jos ei siitä tällätavoin kunnolla maksettaisi.
Jos pariskunta on kymmenenkin vuotta toimintaa harjoittanut, laskin että ovat tähän asti saaneet 4.557.000 euroa kymmenen vuoden aikana. Kyllä sillä jo varmasti voikin mahtailla, kuten joku ylempänä kirjoitti.
Siellä on kymmenelle nuorelle paikat. Uudemmassa talossa kolmelle!!! Vedät luvut aika alakanttiin muutenkin.
Ok. Myönnetään että hinnat saattoivat olla alakanttiin. Vasta huomasin että oli vuoden 2012 hintoja.
Mutta on tuo 4 miljoonaa 557 tuhatta aika suuri summa joka tapauksessa,kun kyse on muutaman lapsen kanssa yhdessä elämisestä.
Laskelma oli tehty vain karkeana toisen keskustelun hintojen pohjalta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10848819/katsokaa-laitoshoidon-hintoja
Tämän hämärän puljun toimintahan on alkanut jo 90-luvun alussa, omistajalla on ollut sivubisneksenä Ines Lines risteilyt Helsingissä, Golf ravintola, nykyisin Biisoni Areena Uukuniemellä. Ai millä kaikki nämä rahoitettu....ottakaahan selvää. Siinä mitään pariskuntaa ole ollut vuosiin! Perheenomainen my ass.
Jonkunäköinen kaveriporukkahan sitä valehtelijoidenklubia pyörittää. Kodinomaisuus on siitä paikasta kaukana. Eikä sivubisnekset tuossa vielä ole, kyllä niitä riittää.
Lasten-ja vanhustenhoito on nykyään suurta bisnestä yhteiskunnan varoilla eli ihanaa valinnanvapautta ja kilpailutusta. Tässä pelissä lasten ja vanhusten hyvinvoinnilla ei ole mitään merkitystä, ainoastaan omistajatahon tilin saldolla on. Mikä puolue ajakaan kaiken yksityistämistä? Joo kokoomus siellä tietysti luuraa hyväveli verkostoineen, ei yhtään yllätä. Amerikan malliin, Ou jee.
Kenenkäs nimi se komeileekaan kokoomuksen puuhamiehenä.
No kenen? On varmaan aika monia puuhamiehiä noin suurella puolueella kuin kokoomus
Koitappa vähän yhdistellä...
"Lasten-ja+vanhustenhoito+on+nykyään+suurta+bisnestä+yhteiskunnan+varoilla+eli+ihanaa+valinnanvapautta+ja+kilpailutusta.+Tässä+pelissä+lasten+ja+vanhusten+hyvinvoinnilla+ei+ole+mitään+merkitystä,+ainoastaan+omistajatahon+tilin+saldolla+on."
Ekonomin+kannanottona+sanoisin+että+nykyinen+talousmuotommehan+ei+ole+kapitalismi+vaan+enemminkin+jotain+corpocracy+tyylinen+eli+yrityksen+etu.+Vapaassa+markkinataloudessa+hinnat+ovat+matalat,+koska+yrityksien+välillä+vallitsee+korkea+kilpailu.+Kilpailu+asiakkaista+pitää+hinnat+matalana.+Tämän+hetkinen+talous+ei+ole+kapitalismia,+mistä+kertoo+esim.+tutkimukset+siitä,+että+noin+200+yritystä+maailmassa+hallitsee+yli+90%+resursseja.+Oikeassa+vapaassa+markkinataloudessa+talous+olisi+paljon+enemmän+pirstaloitunut+lukuisiin+pienempiin+yrityksiin,+hinnat+olisivat+matalalla+ja+vallitsisi+täydellinen+kilpailu.+
"Hyväveli+piirit"+eivät+ota+mukaan+kuin+harvoja+toimijoita,+joille+maksetaan+valtion+verovarakassasta+runsaalla+kädellä.+"Hyväveli"+järjestelmä+tarjoaa+siinä+mukana+olevalle+merkittävän+edun.+Tämä+siis+suoraan+sanoen+heikentää+tasoa+jota+lasten+ja+vanhustenhuolto+on+ja+tulee+olemaan,+heikentää+vapaata+markkinataloutta+ja+siis+suoraan+sivuvaikutuksena+nostaa+hintoja+ja+laskee+palveluiden+laatutasoa.
Lastenhoidon+alalla+parhaat+tulot+voi+saada+kun+verkostoituu+"riittävästi"+saamaan+myötämielisyyttä,+mitä+korkeammalta+taholta+sen+parempi.
Lastenhoitajina+toimivat+ovat+suurempien+juoksupoikia,+jotka+ovat+hyväksyneet+asemansa+hierarkisessa+järjemässä.+Eivät+siis+häpeä+vaikka+kieli+ruskeaksi+muuttuukin.+(Saahan+siitä+ruhtinaallisen+korvauksen)
Kannattaa+miettiä+sitä,+että+onko+tällainen+toiminta+sopusoinnussa+oman+arvopohjasi+kanssa.+Haluatko+edistää+toimintaa,+joka+ei+edesauta+kilpailua+(eli+siis+"kuluttajan"+lasten+ja+vanhusten+asemaa,+alhaisia+hintoja,+laadukkainta+palvelua+ja+laatua)+vaan+johtaa+enemminkin+tiettyjen+toimijoiden+kilpailuetuun+omalla+sektorillaan.
Äänestäminen+on+Suomessa+keino+vaikuttaa.
Natsi- SS- Gestapomeininki.
Järjestelmällistä valheellisen tiedon syöttämistä kaikkialle, siitä on tämä perhekoti tehty.
Lasten/nuorten omaiset ja he jotka ovat sijoitettuna Vanhakallioon ovat ne joilla on mahdollisuus vaikuttaa ja yrittää muuttaa tilannetta. Mahdollisimman monta valitusta ja tiedoksiantoa sosiaalityöntekijöille, jotta lasten ja nuorten olot saataisi paremmaksi ja tämän kaltainen toiminta loppumaan kokonaan. Toimintaan ei voida puuttua ilman todisteita ja asianosaisten lausuntoja.
Surullista että tämän kaltainen toiminta on mahdollistettu näin pitkään.
Ei kai kukaan laittamalla laita lapsiaan tuollaisten vieraiden ihmisten hoidettaviksi ja kasvatettaviksi. Eikös nämä lapset ole sellaisia joita pakkohuostaanotetaan huumevanhemmilta ja joiltain rikollisilta jotka menee vankilaan pitkiksi ajoiksi.
Joten eipä taida olla kenelläkään mitään mahdollisuuksia vaikuttaa yhtään mihinkään ellei poliittista johtoa vaihdeta.
Yhteiskunta on päättänyt kuinka tilanteessa toimitaan ja miljoonatulojen jakaminen hyväveljien kesken on sovittu hierarkiassa aina ylhältä alas poliittisesta johdosta lähtien.
Kun järjestämme sinulle(=lasten ja vanhustenhoitajille) näin, niin teet siinä ja siinä asiassa vastavuoroisesti näin ja näin. "Jaetaan sitten taas sivubisneksenä tehtyä rahapottia erikseen." Ines Linesit ja Biisoni Areenat lienevät olla juurikin rahoitettu sopimuksin tyyliin "Toimitamme lapsia ja rahaa, ja sitten tehdään sivubisneskuviot näin ja näin."
Haiskahtaa siltä että jutussa sanelee hyvin korkeat tahot sen miten toimitaan ja mihin myös rahoja käytetään.
Kaikki on laillista. Täällä valittavat ovat joko kateellisia, tai itse lapsensa herrakaruselliin rahantekorattaisiin menettäneitä. Jos asia oikeasti jotakuta kiinnostaa, miksi ei tästä olisi jo suurempaa haloota nostettu?
Voisiko toiminnassa olla mukana niinsanottua bulvaanitoimintaa?
Tämä kannattanee nostaa esiin.
Siksi tämä kerhotalo pulaa omilla säännöillään.
Nykykäytännössä siis parhaiten verkostoituneet lastenhoitoloiden perustajat voivat päästä saamaan rahaa valtion kassasta järjestämällä oman lastenhoidon. Aika paljon näyttävät saavan, kun ovat kuitenkin samalla sosiaalipalvelutiskillä kuin työttömätkin.
Kilpailevat lastenhoitoyritykset luultavasti "eliminoidaan" erilaisten "tarkastusten" ja löydettyjen "puutteiden", tai sitten vain jättämällä rahaa antamatta valtion hyvävelikassasta.
Hyväveli saa rahaa, koska jakaa muita liiketoimia rahaa antavien politiikan huipulla toimivien kanssa.
Rahansaantiin ei siis liity laadukas palvelutoiminta, vaan ainoastaan tarvitaan kavereita korkeisiin johtopaikkoihin.
Mitä nopeammin vääristä tavoista päästään eroon, sitä nopeammin toimitavat paranevat, sillä mätä johto pilaa pikkuhiljaa koko laitoksen. Heikko johtaja valitsee usein alaisikseen henkilöitä, joilla ei ole selkärankaa eikä moraalia puuttua johdon tekemisiin, vaan tukevat häntä, olipa asia mikä tahansa. Alaiset taas valitsevat tehtäviin samaa maata olevia. Kun valintakriteerit ovat tällaiset, ohitetaan pätevämpiä ja paikka annetaan huonommalle, mutta sopivammalle. Näin mätä valuu ylhäältä alas.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/251315-kauppalehti-vayrysen-firmasta-145-700-euron-osingot-vero-vain-75#comments
Johan sen nyt Paavokin tajusi millä kaikki muu bisnes rahoitetaan.
En halua juoruilla täällä, mutta suhteellisen tuottavaa toimintaa näyttäisi tällaisen koulukodin pitäminen olevan!
https://www.finder.fi/Perhekoteja/Vanhakallion Perhekoti Oy/Helsinki/yhteystiedot/347556
Kovaa tulosta tehdään muiden ahdingolla. Alhaisia saastoja.
Ohoh! Eipä olisi uskonut! Kerro lisää! Mistähän näiden muiden vastaavien laitosten tiedot löytyvät?!?
Ehkä löytyy YTJ ja muista julkisista lähteistä mutta taitaa maksaa euron pari että saa yritystiedot ulos.
Tuliko yllätyksenä vai yritätkö johdatella
Saatiinko itse pääpiru paikalle?
Etelä-Suomen Aluehallintovirasto
Työsuojelun vastuualue.
2017 lopussa tehdyssä tarkastuksessa kaikki levällään.
Surullista luettavaa.
Noh, sittemmin kaikki varmaankin laitettu kohdilleen.
Julkinen raportti!
Kerro lisää veikkonen! Mistäpä se löytyy tämä raportti?
Etelä-Suomen Aluehallintovirasto
Työsuojelun vastuualue.
Tuolta kun tiedustelet.
Julkisia asiakirjoja eivätkä peri maksua asiakirjan lähettämisestä sähköpostitse.
Onkohan muita vastaavia laillisia keinoja, joilla tällaisessa jälkisosialistisessa yhteiskunnassa kansan maksamat verovarat kähmitään "herratason avustamana" omiin (sekä herrat jaolle) taskuihin?
Lastenhoitaminen on paljastettu, mitähän muuta löytyy?
Aikoinaan Liisa Kulhia paljasti monia tällaisia rötöstelijöitä, mutta sitten kun alkoi rakennusliikkeitä, suomen pyhiä lehmiä, paljastamaan, tuli aika nopeasti Kulhialle kirjaimellisesti loppu....
Rötösherrat kuriin ja uudet tilalle!
Mielellään uudet sellaisia jotka eivät ole rötösherroja ja kansan varallisuuden varkaita.
Kertokaa hyvät ihmiset tietonne eteenpäin näistä koijareista niin saavat mitä ansaitsevat.
Minne pitäisi kertoa? Kukaan ei välitä, ja pojilla on takataskuissaan niin poliisin johto kuin kaikkien toimittajien esimiehistö koko Suomen suuresta "lehdistöstä".
Suomessa ei ole mitään lehdistöä. On vain muurariveljien sanansaattajia.
Noinhan he haluavat kaikkien ajattelevan. Miten olisi toimittaja joka iltalehteen kirjoitti, eikö koskenut kyseistä paikkaa. Kannattaisiko häneen olla yhteydessä.
Tämä porukka ei lakimiestä taida tarvita jos on noin kovat taustajoukot
Ei kai vaan koske sitä kuuluisaa Puotilassa toimivaa koulukotia / kasvatuslaitosta / lastenkotia / perhekotia tai mikä lie ??
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yllatystarkastukset-paljastivat-karun-totuuden-suomalaisten-lastenkotien-arjesta-lapsi-kertoi-nukkuneensa-putkan-lattialla-kolme-yota/7023804#gs.Wcz1X8k
Veljeni vartija. Kenestä se elokuva kertookaan?
Tässä tietoa Taloussanomien maksuttomasta palvelusta:
Yrityksen Vanhakallion perhekoti Oy liikevaihto oli 832000 euroa 2017 ja työllisti 7 henkilöä. Liikevaihto nousi 14,9 prosenttia. Tilikauden tulos oli 123000 euroa ja liikevoittoprosentti oli 18,3. Yhtiön omavaraisuusaste oli 74,7 prosenttia.
Melkoista bisnestä, kun voi vielä mennä koko kesäksi muualle viettämään lomaa ja
pyörittämään muuta liiketoimintaa.
Verovarojen kähmintää. Kaikki rahoitetaan verovaroilla, mutta rahat siirtyvät yksityisten omiin taskuihin. Onko tuo bisnestä, häh? Kun lukee koko tämän ketjun, voi todeta että kokkareilla on toiminta härskiäkin härskimpää. Luulisi että monipuoluejärjestelmässä toinen toisensa valvonta toimisi hieman paremminkin...
AVI Työsuojelun tarkastuksessa 2017 ilmoittavat : "työpaikalla työskentelee 10 työntekijää"!
Perhekodista vastaava johtaja voi siis pyöritellä ihan muuta bisnestä.
Eikö perhekodin kuuluisi tarjota kodinomaiset olosuhteet lapsille ja
lisäksi heistä huolehtivat vanhemmat pitäisi olla aina paikalla?
Ylläpito poistanut nuoren hätähuudon.
Eikö näitä paikkoja valvota? Tätä toimintaa ylläpidetään yhteiskunnan varoilla
ja nuorten hyvinvoinnista näissä perhekodeissa on kysymys.
Kyllä vain ehdin lukemaan ennen ylläpidon poistoa kyseisen HÄTÄHUUDON nuorelta nyky asukkaalta . Todellakin huolestuttava uutinen paikasta jossa epäpätevät tekijät käyttävät vääränlaisia tapoja asioiden eteenpäin viemiseen. Mielestäni tämäkin huuto olisi selvitettävä kyseisen paikan kanssa viranomaisten kera elikkä vastuuseen tekijät ( tekijä ) .
Itse myös ehdin lukea nuoren TÄSSÄ perhekodissa asuvan avunpyynnön.
Eikö perhekodin tulisi olla turvallinen, huolehtiva asuinympäristö ja
myös koti nuorille, jota heidän omat vanhempansa eivät ole pystyneet tarjoamaan.
Nuoret eivät saisi olla vain rahastuksen välikappaleita.
Myös minä kerkisin lukea tuon nuoren HÄTÄHUUDON! Nyt voi vain ajatella, miten jatkossa alkavat painostaa nuoria, ja rankaista kyseisen hätähuudon tehnyttä. Pahin mitä seuraavaksi kyseiselle nuorelle voi tapahtua, on että häntä aletaan syrjiä, jättää "ulkopuoliseksi" tuon "kodin" sisällä. Aikuiset vetäjät osaavat takuuvarmasti keinot sen suhteen miten sadismia alkavat rangaistukseksi käyttää. Aikuisten kyky henkisen väkivallan toteuttamiseen on nuoreen verrattuna ylivoimainen, ja nuori saattaa hajota henkisesti aikuisten painostuksen alaisena.
Nuorten kannalta olisi kai hyvä, jos tulisi jatkuva sosiaalityöntekijän valvonta riittävän usein paikalla käymään, jotta aikuiset ohjaajat saa pidettyä kurissa, ettei nuoret hajoa mahdollisten sadististen toimenpiteiden seurauksena.
Tutkintapyyntö poliisille. Onhan tekijäkin tiedossa, siinä mitään sosiaalityöntekijää tarvita.
Tutkintapyyntöä joo, mutta mikä on se rikos? Valvonnnan pitäisi toimia julkisen valvonnan piiristä, eikä yksityishenkilöiden tutkintapyyntöinä. Jos toiminnassa on puutteita, tulisi syytetoimien tapahtua yleisen syyttäjän kautta, eikä joidenkin yksityishenkilöiden tutkintapyyntöjen perusteella. Puuttuuko toimialaa koskien kokonaan yleiset standardit ja toiminnassa mukanaolevien pätevyyden ja oikeudenmukaisuuden valvonta. Päättyykö yhteiskunnan mielenkiinto koko lasten- ja nuortenhoito -asialle siihen, kun antavat toiminnan vetäjille miljoonat korvauksina käteen.
"Tuossa teille viisi miljoonaa, ja hoitakaa itse loput"... Niinkö se menee?
"Tuossa teille viisi miljoonaa, ja hoitakaa itse loput"... Niinkö se menee?"
Aika pitkälle menee juuri näin. Jos kukaan perhekodissa asuva nuori tai henkilökuntaan
kuuluva ohjaaja ei uskalla tuoda epäkohtia esille, on siihen vaikea puuttua.
Jos toiminnassa on puutteita ja laiminlyöntejä on ne tuotava valvontaviranomaisten
tietoon. Silloin siihen on pakko puuttua ja tehdä tarkastus perhekodin tiloissa ja
tarkastaa onko kohtelu asianmukaista. Pelottelulle ei pidä alistua.
Vai että pakko puuttua! Ainoa asia missä ollaan aktiivisia, on silmien ummistelu(mm. asiakasohjauksen päällikkö, johtava sosiaalityöntekijä).
Voihan toki olla että heille syötetään semmoista huttua että asiat hoituvat yhdellä puhelinsoitolla.
Koulu- ja perhekotien toimintaa valvotaan. Lapsiasianvaltuutettu on ottanut
kantaa lasten oikeuksiin ja oloihin näissä laitoksissa. Kaikkien pitäisi uskaltaa
tuoda väärinkäytökset esille. Siis kaikkien perhekodissa asuvien lasten ja
siellä työskentelevien ohjaajien pitäisi uskaltaa tuoda kaikenlainen huono
kohtelu viranomaisten tietoon.
..."ja siellä työskentelevien ohjaajien pitäisi uskaltaa tuoda kaikenlainen huono
kohtelu viranomaisten tietoon."...
Jos ohjaajat toisivat huonot kohtelut viranomaisten tietoon, olisi se sama kuin itse itsensä ilmiantaisivat.
Kuka nyt omaa oksaansa alkaisi sahata?
Kun aika on kypsä tai tilanne sitää vaatii, tulee tänne luettavaksi julkiset raportit.
Toimintatavoissa onkin ihmeteltävää.
Etteivät sunkaan olisi täällä käyneet tarkastelemassa?!?
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005889908.html
Tarkastuksia on tehty kaikissa sijoitus- ja koulukodeissa.
Toivottavasti myös kaikissa paikoissa haastateltaisiin sijoitettuja lapsia
ja heidän vanhempiaan. Sieltä se totuus näistä paikoista selviäisi....
Tarkastajat hämmästyivät: laitoksissa väitetään että nuoret valehtelevat
Helpoin tapa kumota nuoren kertomukset kaltoin kohtelusta, hätähuudot jne.
Siihen kylkeen ylityöllistetty, haluton sosiaalityöntekijä, niin nuori on täysin aseeton.
Suosikki sosiaalityöntekijä pitää toki olla, joka ohjaa asiakkaansa kaikista epäkohdista ja ilmoituksista huolimatta samaan laitokseen.
Niin tässäkin tapauksessa.
Vieläkö tuo Puotilan komposti jatkaa toimintaansa.
Miksi ei jatkaisi? "Herrat" ovat todenneet kaiken olevan kunnossa ja keskustelun katsotaan päättyneen.
Kannatavaa tuo perhekotitoiminta on ainakin tilinpäätöstietojen mukaisesti.
Johtajalla on aikaa matkustella ja pyörittää biisonimafiaa Uukuniemellä.
No, sijoitettujen lasten kustannuksellahan voi tehdä mitä vaan.
Valohoito tekee ihmeitä. Jaksaa sitten kesän paukutella henkseleitä Uukuniemellä.
Vastuullista ja sitoutumista vaativaa työtä tuo sijaiskotitoiminta.....
Korjaus vielä tuohon Juholaan. On siis 529-paikkainen kesäjuottola.
Voit vetää vaikka minkälaiset lärvit, petipaikkoja navetanvintit täynnä....
Melkoisen ristiriitaista toimintaa. Ammattina autetaan alkoholi ongelmaisia ja
elämänhallinnan menettäneitä ihmisiä ja perheitä. Tällaisen toiminnan kulut
tulevat veronmaksajien, siis yhteiskunnan varoista. Jos nämä samat henkilöt
harjoittavat toisaalla ravintolatoimintaa alkoholitarjoiluineen, on se asiakkaiden
maksimointia, sanan varsinaisessa merkityksessä. Täysin häikäilemätöntä
toimintaa.
Juu ja onpahan tähän yritysryppääseen kuulunut vallan tällainenkin:
http://ineslines.fi
Siellä jos missä pidettiin varsinaisia ryyppäjäisiä ja perhekodin nuoret siellä mukamas pyytettömässä "työharjoittelussa" tai missä lie.
Yhteiskunnan varoilla ovat eläneet koko ikänsä ja rakentaneet "imperiuminsa".
Ravintola Solvik ja Puotilan kartano
Miten näiden bisnesten kävi?
Ohhoh! Täälläkin käy keskustelu aiheesta kuumana!
https://www.vauva.fi/keskustelu/3060409/mika-helsinkilainen-perhekoti-kyseessa
Eikö perhekodin johtajalta vaadita mitään koulutusta tai pätevyyttä
toiminnan pyörittämiseen? Eikö lastensuojeluun liittyvää toimintaa
valvo mikään viranomainen?
Haamutyöntekijöillä kuitataan puuttuvat tittelit.
itse vanhakalliossa asuvana nuorena voin sanoa suoraan sen että parempaa paikkaa en olisi voinut siinä nuoruudessa toivoakkaan.
Sain itse työpaikka valmennusta siellä ja pääsi tekemään töitä jo nuorena kun vaan halusi! Yhteishenki mikä nuorilla oli niin oli parasta! Se helpottu muiden vaikeiden asioiden hoitamista. Työntekijöiden kanssa kyllä tehdään yhdessä asioita ja auttavat hoitamaan asioita vieläkin vaikka ikää on 22v mittarissa. Yhdessä käytiin thaimaassa reissussa ja käytiin salilla ja tekemässä asioita mitä nuoret haluavat! mm ajamassa kartingia, keilaamassa, sekä paljon muitakin aktiviteettejä! tottakai siihen vaikuttaa se miten nuoret käyttäytyvät itse! Ei tietenkään tehdä kivoja asioita ja viedä nuoria reissuun jos ei hommat toimi, mutta kuten kaikki sen maalaisjärjellä ymmärtää niin kun hommat toimii nuorilta vanhemmille hyvin niin saavat samalla tavalla hyvää käytöstä takaisin. Asumistiloissa ei ollut vikaa. Tottakai jos itse sotkee eikä siivoa vaan jättää kaiken hujanhajan niin sillon onkin sotkusta.
Kukas se siellä nyt mahtaa kirjoitella?!? Onpas vallan aikuismaista tekstiä. Ettei vain olisi joku näistä perhekodin "vanhammista"?!?
Nuoretko siellä toisiaan tukivat vaikeina hetkinä?
Kerro Thaimaan matkasta lisää.
ei vaan ihan entinen nuori täällä kirjoittaa :) itselleni se oli hyvä paikka ja olen paikasta kiitollinen että sinne pääsinkin. enkä joutunut johonkin lukittuun paikkaan.
itselle puhuminen omista asioista ei oo koskaan ollut mikään helppo juttu tai itsestään selvyys, kyllä ohjaajat auttoivat jos heille asioista kertoi, mutta itse henkilökohtainen mielipide on se että helpompi puhua toiselle nuorelle josta tullut läheinen ystävä joka on edelleenkin ja on samanlaisia taustoja.
ja mitä ihmettä lomareissusta pitää kertoa 😅 kiva lomareissu jossa pääsee kattomaan paikkoja mihin ei ehkä koskaan ole mahdollista päästä uudelleen..
On ihan uutta tietoa, että yhteiskunta kustantaa laitoslapsille Thaimaan-lomia.
Mitäs tästä mahtavatkaan sanoa tavalliset lapsiperheet, joilla ei ole varaa
matkustella lomillaan edes kotimaassa?
tohon en osaa vastata mitä he sanovat mutta asiat oli nyt näin että päästiin reissuun kun kaikki hoisivat hommat hyvin pidemmän ajan :)
Ohhoh. 7-10 nuorta ja muutama ohjaajaa oli siis reissussa mukana. Eikös tuommoinen ole aika tyyristä.
Kiitos tiedosta, sieltähän se totuus tuli asianosaiselta. Kuuluuko laitoslapsille ulkomaan-
matkat veronmaksajien maksamana? Laitos voi siis saada rahaa sijoitettujen nuorten
matkoihin ja ohjaajille tietysti myös maksetut matkat, kun ovat valvojina mukana.
Ei tarvitse enää ihmetellä, miksi nämä sijoituskodit ja laitokset tulevat yhteiskunnalle
kalliiksi.
Oli kysymys "nuorelle".
Koko paikan toiminta kuullostaa aika mielenkiintoiselta. Sijoituslapsia, ravintolatoimintaa
ja ulkomaanmatkoja yhteiskunnan piikkiin. Voisiko tämä "4vpaikassaasunut" kertoa
ihan yksityiskohtaisesti toiminnasta, kun sinulla tätä tietoa on ihan henkilöhohtaisesti.
"4vpaikassaasunut"
ei vaan ihan entinen nuori täällä kirjoittaa :) itselleni se oli hyvä paikka ja olen paikasta kiitollinen että sinne pääsinkin. enkä joutunut johonkin lukittuun paikkaan."
Ei kai perhekodit ole vankiloita. Saako siis näissä kodeissa pitää sijoitettuja lapsia lukkojen
takana? Eikö näille sijoitetuille kuulu ihmisoikeudet ja yksilön vapaus? Enkä nyt tarkoita
sijoituspaikan järjestyssääntöjä, jotka tällaisessa paikassa pitää olla.
siellä olivat nuoret ketkä osasi käyttäytyä sekä hommat hoitaa kunnolla mm koulun ja kaikki muut hommat.
mitähän sä haluat tietää yksityiskohtaisesti😂
Kuka maksaa perhekodissa asumisesi kustannukset ja nämä kertomasi lomamatkat?
Monen" normaalin" nuoren rahat ei riitä matkusteluun, vaikka olisi kuinka hyvät
käytöstavat ja ahkera koulussa.
"Maksettu nuori" siellä kirjoittelee.
Älä tuhlaa aikaasi.
Moniko läpäisi tämän seulan?
ei kovin moni muutama
Muutama. Ja ohjaajia oli mukana kuinka monta?
Vieläkö thaimaan kuvilla myydään paikkaa uusille nuorille ja heidän perheilleen.
Eihän sitä ehdi siivoamaan, eikä paikkoja kunnostamaan, kun on niin paljon muita
kiireitä ja kiinnostuksen kohteita. Täytyy taas kohta mennä Juholaa pyörittämään
ja uusille ulkomaanmatkoille. Sijoituslapset ovat vain rahastuksen välikappaleita
tässä bisneksessä.
Kyllähän muutama muukin asia näissä raporteissa herättää ihmetystä.
Jes, sopiva henkilö antamaan turvaa alkoholisti-ja syrjäytyneiden perheiden
lapsille.
Onkos ukko ostanut puotilasta kämpän itselleen ja myynnyt sen sievoisella voitolla vanhakalliolle. Ravintolahuhuja, ei faktaa.
Toivottavasti yllätystarkastukset koskisivat myös näitä yhteiskunnan
ylläpitämiä "koteja". Näissähän pitäisi tarjota kodinomaista asumista nuorille.
Myös vanhempien kuulusi olla paikalla valvomassa ja huolehtimassa
näistä huostaanotetuista lapsista. Tämän perhekodin isäntä ei ehdi
muilta kiireiltään lapsista huolehtimaan. Pääasiassa on muut omat bisnekset
ja ahkera lomailu.
Tämä isäntä onkin niin osaava kaveri että toimii pyörittämänsä perhekodin työsuojelupäällikkönä.
No sellaista siellä varmaan tarvitaankin. Ja veli antaa tietenkin työnohjausta.
Työnohjausta on vaikea antaa henkilölle, joka ei koskaan edes ole työpaikalla.
Lapinlomalta on siirrytty Berliiniin lomailemaan. Raskasta ja vastuullista
työtä tuo perhekodin ylläpitäminen.
Jos vastaa rahaliikenteestä niin onnistuuhan se helposti etänä.
Pääministeri Sipilä Ylellä: Hoivakotipomot vastuuseen laiminlyönneistä - osaa voi odottaa poliisitutkinta.
Odottaako kulttuuripersoonaa sama kohtalo.
Perhekodin nuorten "tukiasunnoksi" tietenkin.
Varsinainen "tukiasunto". Siellähän on majoitettu ystävä toisensa perään. Toki jokunen nuorikin on asuntoa käyttänyt.
Mikähän lie tämän järjestelyn takana? Olisiko niin, että perhekoti maksaa tiloistaan vuokraa tälle kulttuuripersoonan hallinnoimalle yritykselle? Mene ja tiedä.
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/vanhakallion-perhekoti-kiinteistot-oy/26974962/taloustiedot
Apulaiskaupunginjohtaja Nazimalle on jonkun lehtitiedon mukaan siirrelty kolmisen miljoonaa euroa majoittamisesta jossa majoitettiin ulkomaantulijoita. (Luultavasti kokkarekaupunginjohtajan voimakkaan lämmittämisen ja sen kautta saadun siunauksen turvin.) Kyllä kolmisen miljoonaa vapaata rahaa omissa taskuissa on näille samankaltaisille "liiketoiminnallisille" kuvioille varmaan keskitasoa per toimijan omiin taskuihin.
Jos ei kulttuuripersoonalta löydy saman kokoluokan summia viittaisi sellainen todennäköisesti kantasuomalaisten syrjimiseen.
Jos ulkomaantulijoiden hyysäämisestä saa kolme miljoonaa niin takuuvarmasti saa myös lasten ja vanhustenhoidon puolella toimijat vähintään samoja summia.
Ainoa virallinen taho tutkimaan saattaisi olla poliisi mikäli väärinkäytöksistä olisi epäilyjä.
Olisiko väärinkäyttäjä toimija itse vai kaupunginjohto. Siinäpä kysymys.
Puotilan_selvitysmies, kirjoitit:
Mikähän lie tämän järjestelyn takana? Olisiko niin, että perhekoti maksaa tiloistaan vuokraa tälle kulttuuripersoonan hallinnoimalle yritykselle? Mene ja tiedä.
(https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/vanhakallion-perhekoti-kiinteistot-oy/26974962/taloustiedot)
Ilmeisimmin kiinteistöpuoli perustettu, kun osa kiinteistöstähän on vuokattu muuhunkin toimintaan kuin perhekotitoimintaan.
Samassa osoitteessa, eli Kuutsalontie 23, toimii Dom Bakery: https://www.facebook.com/DomBakery/
Vai niin. Että oikein monitoimiala.
Leipomo autotallissa. On se helppoa.
Sarjayrittäjä vuokraa kiinteistöään sijoituskoti toiminnalle sekä leipomo-
yritykselle. Saa lasten hoitomaksujen lisäksi vuokraa kaupungilta näistä
tiloistaan. Onkohan autotallissa toimivan leipomon tilat olla terveys-
tarkastajan hyväksymät?
Milloin leipomon toiminta pyörähti käyntiin(oliko jo tarkastajan siunaus).Miten toimittiin muutosluvan kanssa.
Eikö tuollainen moninainen yritystoiminta omakotialueella häiritse naapurustoa?
Monessa paikassa valitukset tulevat juuri lähinaapureilta, joille aiheutuu
haittaa esim. liikenteen muodossa.
Entäpä paloturvallisuus ja terveyspuoli. Autotallissa kun tupataan säilyttämään kaikennäköistä moottoriajoneuvoista bensiineihin.
Öljyjä, maaleja jne.
Siinä ei pelkkä seinien maalaaminen riitä tekemään tilasta leipomoa.
Suomen lastensuojelu on rosvojen käsissä!
https://yle.fi/uutiset/3-10668673
Rosvot on saatava käpälälautaan!
Niinpä, kulut minimiin.
Ei siis tehdä tarvittavia korjauksia.
Nämä sijoituskodit ovat säilytyspaikkoja, joiden ylläpitäjille maksetaan täysin
kohtuuttomia korvauksia yhteiskunnan pussista. Rahastusbisnestä, jonka tuotot
tämäkin yrittäjä käyttää ravintolatoimintaan. Mainostaa ja myy juomia myös
ohi ajaville mökkiläisille Uukuniemellä. Huostaan otetut lapset tulevat
useinmiten alkoholistiperheistä. Eikö silloin huostaanottajilla pitäisi olla
alhoholin käyttöä vastustava elämäntapa myös omalla esimerkillään.
Perhekodin kotisivut näköjään siivottu perättömistä löpinöistä ja lupauksista.
Perhekodin johtaja Iltalehdessä:
- Täytyy muistaa, että tämä on hyvin kodinomainen paikka, tämä ei ole laitos.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201712282200569680
Nyt kuitenkin perhekodin uusituilla nettisivuilla korostetaan, että "Vanhakallion perhekodilla on laitosluvat".
Onpas tosiaan sivuja siivottu urakalla. Perhekodin esittelykin mahtuu nykyään kahteen lauseeseen.
Jos tuo kodinomainen paikka ei esittelyjä kaipaa.
- Täytyy muistaa, että tämä on hyvin kodinomainen paikka, tämä ei ole laitos.
Saako kodinomaisuudella siis luvan vetää mutkat suoriksi.
Tämä on outo keskusteluketju. Tänne ei pääse kuin linkin kautta toisista keskusteluista. Onkohan tämä siivottu sivuun joidenkin suhteiden kautta.
Suhdetoiminta paistaa läpi koko tämän keskustelun kautta linjan.
Kepu-Kokkareet jakavat rahoja keskenään ja mistä rahat?
Kansan maksamista verovaroista verovarojen kassasta. Tätä se on Kokkareiden ja kepun "yhteistyö".
Äänestäkää PERUSSUOMALAISIA, Niin saadaan takaisin joku tolkku "kerjäämiseenkin".
Kerjäläisiä tosin eivät ole ne jotka ovat vapaan pääsyn saaneet nostaa rahaa kaupunginjohtajan avulla verokassasta.
Paljon ovat uutisissa olleet hoivapalvelut, joita yksityiset yrittäjät tarjoavat ja
yhteiskunta maksaa näissä paikoissa asuvien kustannukset. Tällainen toiminta on
valtavaa rahastusta yrittäjälle. Useinmiten toiminnassa ei edes pyritä tarjoamaan
ammattitaitoista hoitoa näissä laitoksissa asuville, eri-ikäisille ihmisille.
Tätä on yksityistäminen, jota puolueet ovat ajaneet Sotessa. Tämä rahanjakaminen
pitäisi saada loppumaan ja näiden "laitoskotien" valvonta kuntoon.
Tämä "hoivayrittäjä" tekee miljoonabisnestä sijoitetuilla lapsilla ja pyörittää näillä
tuloilla kesäravintolaa ja majoitusta Uukuniemellä. Vie toiminnallaan paikallisen
yrittäjän asiakkaat (leirintäalue ja mökkivuokraus, joka on myös kesätoimintaa.)
Viime kesänä paikallisen yrittäjän "hyöty" oli sotketut ja likaiset saunat, kun Juholassa
majoittuneet humalaiset vieraat kävivät leirintäalueella saunomassa. Ihmiset peukuttavat
facebookissa tätä "Uukuniemen keisaria" eivätkä näe totuutta tästä toiminnasta.
Ennen vanhaan tällaiset venkulat kieriteltiin tervassa ja höyhenissä ja ajettiin pois kylästä!
"Viime kesänä paikallisen yrittäjän "hyöty" oli sotketut ja likaiset saunat, kun Juholassa majoittuneet humalaiset vieraat kävivät leirintäalueella saunomassa. "
Mistäs toi tieto on?
Pitäisi verohyöty saada sinne missä toiminta, on se sit Uukuniemellä tai Hesassa.
Kunnan tuessa pitäisi olla kriteerinä se, että työllistää paikallisia pääsääntöisesti.
Tuore tutkimus paljastaa sosiaalialan karun arjen: Työntekijöitä hiljennetään ja tiedottaminen ontuu tarkoituksella – "Asiakkaita kun riittää ilman viestintääkin"
Siis oikeesti!!! ???? Millä tavalla hiljennetään työntekijöitä?
Eiks niillä oo viranomaisten suuntaan tiedottamisvelvollisuus ja eikö toiminnan pitäis muutenkin olla avointa, lukuun ottamatta niiden sijoitettujen lasten/nuorten tietoja?
Yhteiskunnan elättejähän ne on kaikki nämä perhekotien pitäjät. Ja pahimmasta päästä! Varsinaista ihmissaastaa kaikki tyynni.
Perhekodin ja "juottolatoiminnan" pyörittäjä samassa persoonassa.
Mitä vaatimuksia on perhekodin ylläpitäjällä?
Ylpeilee sillä, että jokaiselle Uukuniemeläiselle on anniskelupaikka
Biisoniareenalla ja vielä jää paikkoja muillekin janoisille.
Onko tämä hyvää mainosta paikkakunnalle?
nimimerkki: ymmärräys hoi
Vanha satu keisarista sopii hyvin tähän henkilöön. Kun fb-sivuillaan jotain kommentoi,
niin peukuttelijoita riittää. Lunta maassa vappuna Uukuniemellä keräsi taas suureen
määrään kommentteja. Istuu sisällä punamultatorpassaan ja tekee kulttuuriavustus
hakemuksia kesää varten. Rahat pois kuleksimasta, kuten sanonta kuuluu.
Ja ihailijoita riittää.
T: KuikkaKoponen
Rahat pois niiltä joille ne on suunnattu.
Yli 25v kokemuksella.
Bisnekset ja voitelu kukoistaa.
T: Verenpaineet tapissa
Voiko ravintola eli liiketoimintaa tekevä osakeyhtiö hakea kulttuuriavustuksia? Eikös ne ole tarkoitettu yhdistyksille ym.?
Kaikki on mahdollista, kun sen osaa. Viime kesänä pullisteli tango-tapahtumalla,
jossa oli nimekkäitä esiintyjiä. Tapahtuma tuotti tappiota, kun eivät saaneetkaan
kaikkia anomiaan avustuksia. Tapahtuman vetäjänä oli tapahtumäjärjestäjä,
jonka piikkiin tappiot menivät. Tällä samalla kaavalla vedetään näitä muitakin
esiintymisiä. Keisari rahastaa areenallaan ja ottaa vastaan kiitokset.
Mitä sääntöjenvastaista täällä on kirjoiteltu.
En nyt suoraan viittaa näihin kyseisiin hyväntekijöihin, mutta kyllähän nämä yksityisten perhekotien pitäjät ovat varsinaisia ihmiskyrpiä.
Mutta eiköhän tällekin tule kohta stoppi? Mitähän nämä "hyväntekijät" sitten tekevät?
Kohta on tuli perseen alla kaikilla näillä pyyteettömillä "lastensuojelijoilla".
Ja heidän lakeijoillaan. Höröttäkää nyt vielä yhteiskunnan varoilla kun vielä voitte.
Hallitus vaihtui ja kohta ollaan perässänne. Siinä ei auta pormestarikontaktit pätkääkääkään.
Katsokaahan S. Tynkkysen video Youtubesta:
{Turvapaikanhakijoille on piikki auki, kaatunutta vanhusta ei nosteta edes sänkyyn takaisin}
Tähän seuraan on kulttuuriröyhkimys voidellut itsensä. Ei ihme että on saanut puuhastella miten lystää.
Ja vielä vähemmän leijonaveljet. Sielläkin vähän "ristivetoa" kuulemma. Pahat linnut tiesivät kertoman.
"Taitaa kyseisellä henkilöllä ns. "maa poltella jalkojen alla " Hesassa, kun ilmeisesti notkuu vielä Uukuniemellä vaikka kausi on ohi. Aikaisempina vuosina on kiireesti palannut takaisin viimeistään, kun kausi päättynyt."
Kirjoittaa facebookin sivulla, että Helsingissä on aloitettu työt virkistys-
päivällä ja golfia pelaamalla. Perhekodin asukkaita ei pelaamassa näkynyt,
ainoastaan johtajat kuvassa Vuosaaren kentällä. Kuten kyseisen henkilön
toiminta osoittaa, pitäisi perhekodit nykyisessä muodossa lakkauttaa yhteiskunnalle erittäin kalliiksi tulevina laitoksina.
Kokkareet saa nostaa rahaa laillisesti kansalaisten maksamista veroista, kun hoitelevat näitä laillisia "liiketoimia" eli bisnestä.
Toimet ovat laillisia, mutta moraali onkin jo toinen tarina.
Kyseinen "bisnes" ei vaadi minkäänlaista ponnistelua työnsuoritteina, kun on oikeat tahot voideltuja.
Kokoomus hyötynee toiminnasta eniten. Ei tarvita vaalirahoitusta kun on tuo väylä nostaa rahat suoraan verorahoista.
Aika paljon kommentteja poistettu.
Ollaanko jännän äärellä.
Jep, huomasin saman. Kommentteja poistettu ja kenen
vaatimuksesta? Taisivat olla liian totuudenmukaisia ja
oikeaan osuvia.
Juurikin näin.
Onko joku kimpussa vai mistä moinen hätä.
Läpinäkyvää puuhastelua.
Juu, huomattavan paljon kommentteja tosiaan poistettu. Ovat tainneet liikaa osua kohdilleen.
Onkohan tuo uusi "lelu" oma vai miten, kun kuvassa pasteeraa Rolls Roycen kanssa tekstillä "Tämä vanha rouva muuttaa kesällä Juholaan!"?
Puskaradio: Eräällä toimittajalla entisten nuorten haastatteluja nauhoitettuna.
Sisältö sitä luokkaa että lööpit huutaisivat punaisena.
Miksi ei tuoda julki.
Kuka ottaa vastuun.
Totuuden puhujalla ei ole yösijaa.
Tämän pahuuden pesän rakennus ei ole kalliolle perustettu.
Vielä tulee aika, jolloin torvi tuomion soi.
Saakohan lastensuojelun akat jotain pimeitä provisioita kun hankkivat nuoria noihin rahastuslaitoksiin?
Voitelu toimii joka suuntaan.
Taas kommentteja poistettu.
Yks nuori oli menos ostaa pleikkapelii ni ohjaaja sano et anna rahat mulle ni ostetaan firman kortilla
Niin näyttää taas tosiaan vähentyneen kommentit.
Tainneet osua liikaa kohdilleen ne (eli "osu ja uppos"), kun on poistettu.
Kommentit palstalla ovat täyttä totta, miksi niitä poistetaan?
Eikö totuudenmukaisia mielipiteitä saa kirjoittaa?
Vai toimiiko voitelu täälläkin?
Valheet toimivat täälläkin.
Miljardibisnestä
Ikonen kritisoi sitä, että nykylainsäädännöllä ollaan saatu aikaan lieveilmiöitä aiheuttava miljardibisnes, jossa vuollaan rahaa huostaan otetuilla lapsilla.
– 80-90 prosenttia lasten sijaishuoltoa tarjoavista yrityksistä on yksityisyrityksiä.
Lasten asioiden kanssa pitkään työskennellyt Ikonen kertoo saavansa jatkuvasti karua viestiä lapsilta ja heidän läheisiltään. Esimerkiksi huostaan otettujen lasten isovanhempien ei anneta olla yhteydessä lapsiin.
– Perheiden yhteydenotot ovat lähinnä epätoivoisia. Lastensuojelu pelottaa. Tukipalvelut ovat sellaisia, että ne on rakennettu palveluntuottajien lähtökohdista viranomaislähtöisesti, eivät siitä, mitä perhe tarvitsee. Pelko ja epätoivo on yhteydenottojen sävy.
– Olisi peiliin katsomisen paikka, miten Suomessa suhtaudutaan lapsiin ja lapsiperheisiin.
MTV3
Taas oli aikaisempi kommentti poistettu. Itsenäisyyspäivän alkoholimyynti
oli järjestetty Hotelli Uukuniemeen, kun Biisoniareena on talvikaudeksi suljettu.
Pääasia, että tarjoilu pelaa talvellakin. Lastenkodissa kaikki hyvin?
Nimim. Lähitarkkailija
Kokoomus Vapaavuori matkaillut 200.000 eurolla "naisissa ympäri maailmaa" veronmaksajien rahoilla. Olikohan tämä "häntäheikki Matti" khöhöm..korjaan.. puuhamies... mukana?
https://yle.fi/uutiset/3-10940496?origin=rss
Perhekodin isäntä viettää Joulua Thaimaassa lomaillen.
Eipä tarvitse sijoitetuille lapsille juhlia järjestellä.
Tärkeintä on, että rahastus toimii....
Taas kommetteja poistettu.
Voitelu toimii kaikinpuolin. Tuli Hua Hinissä vastaan tämä lastensuojelija.
Ja kyllä, hyvin juoneena......
Juu, näyttää viestejä poistetun melko monta: "Ketjusta on poistettu 38 sääntöjenvastaista viestiä." lukee alhaalla.
Mitäköhän poistetut viestit pitivät sisällään. Taisivat osua kohteeseen.
Poistetut viestit olivat perhekodissa asuvien nuorten mielipiteitä
asumisoloistaan. Valvonnan puutteista ja epäasiallisesta kohtelusta.
Nämä ovat kiellettyjä aiheita ja poistetaan aina ketjusta.
Miksi ja kenen toimesta?
Mikähän lienee syynä tuloksen romuttumiseen, kun tulos on "pudonnut" melko paljon vuodesta 2017?
Vuonna 2017 liiketoiminnan tulos 157000 euroa, mutta 2019 vain 17000!
Onko korjauksia tehty? Vai mihin on rahoja pimitetty?
Ok, onhan liikevaihto hiukan tippunut (832000 - > 710000), mutta kuitenkin.....
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/vanhakallion-perhekoti-oy/26974954/taloustiedot
Tilinpäätös ei kerro kaikkea, sitä voidaan muokata menojen ja investointien
osalta. Paljon rahaa käytetään Biisoniareenan toiminnan pyörittämiseen.
Ovatko myös sijoitetut lapset vähentyneet perhekodissa?
No mutta, ei kai perhekoti voi rahoittaa kapakkatoimintaa! Sehän on täysin moraalitonta!
Kaikki on mahdollista tälle monialayrittäjälle. Bisnekset pyörivät
yhteiskunnan rahoittamina. Jos perhekodille maksetut hoitomaksut
vähenevät, loppuu myös peräpitäjän juottolatoiminta.
Luin haastattelun paikallislehdestä, jossa retosteli tekemisillään.
Kovasti on bisneksiä Helsingissä ja Uukuniemellä. Perhekodin
tulos on kutistunut ja Biisoniareenan tulos miinuksella.
Perhekoti pysyy pystyssä yhteiskunnan rahoituksella.
Meinaakohan saada kunnan tukea näille peräpitäjän toiminnoille,
kun on muuttanut kirjansa Parikkalaan.
Perhekodin epäasiallista toimintaa koskevat mielipiteet on taas poistettu.
Matti kertoi paikallislehden haastattelussa, että on jättänyt perhekodin
toiminnan työntekijöidensä vastuulle. Viestien poistaminen ei muuta
sitä tosiasiaa, että perhekoti on yhteiskunnan ylläpitämä laitos, jossa
perhekodin omistaja on vastuussa toiminnasta kokopäiväisesti.
Nuorten hyvinvointi on tärkein tavoite perhekodin toiminnassa.
Koronan jälkeen rahastus loppuu, kun valtion kassasta loppuvat rahat,
omat ja lainatut. Epidemian jälkeen yhteiskunnalle kalliiksi tulevat
laitokset lopetetaan ja etsitään halvempia vaihtoehtoja toiminnalle.
Rahastus on ollut tärkeintä tämän perhekodin toiminnassa. Nuorten
asioilla ja hyvinvoinnilla ei ole mitään väliä. Perhekodin vetäjä ei itse
osallistu nuorten toimintaan millään tavalla. Bisnekset pyörivät
muualla ja aika on kulunut matkoilla ympäri maailmaa.
Ehkäpä Koronan jälkeen turhat laitokset lopetetaan, kun verotulot
pienevät kaikilla sektoreilla.
"Anonyymi kirjoitti:
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena"
Jälleen poistettu viestiä; mitäköhän piti sisällään?
"Rahastus on ollut tärkeintä tämän perhekodin toiminnassa. Nuorten asioilla ja hyvinvoinnilla ei ole mitään väliä. Perhekodin vetäjä ei itse
osallistu nuorten toimintaan millään tavalla. Bisnekset pyörivät muualla ja aika on kulunut matkoilla ympäri maailmaa.
Ehkäpä Koronan jälkeen turhat laitokset lopetetaan, kun verotulot pienevät kaikilla sektoreilla."
Toivottavasti ainakin tarkemmin syynataan, mihin ja millaisiin paikkoihin lapsia sijoiteyaan.
Taas on viestejä poistettu, mutta ne on luettu ja tiedetään mitä sisälsivät.
Perhekodin vetäjä kehuu itseään peräpitäjän paikallislehdessä pitzojen tekijänä.
Kiirettä pitää Uukuniemellä. Perhekotien ylläpitäjille maksetaan suuria
korvauksia siitä, että se on sitovaa työtä ja vaatii kokoaikaista paikallaoloa.
No, eipä ole tämä perhekodin vetäjä ollut paikan päällä perhekodissa pitkään aikaan, vaan on ollut pitzoja vääntämässä peräpitäjässä ja onhan asuinkuntakin sinne vaihtunut eli ei ole enää Helsingissä kuulemma kirjoilla.
Kumma juttu sinänsä, kun perhekoti kuitenkin sijaitsee Helsingissä ja taitaa pääsääntöinen maksajakin perhekodin palveluille olla Helsingin kaupunki.
Perhekotia pyöritetään nykyisin etänä. Ei tarvitse koskaan edes käydä
laitoskodissa kuulemassa lasten pahoinvoinnista. Pitzojen paisto on mukavampaa
puuhaa maalaismaisemissa. Voi samalla lomailla ja ottaa rennosti.
Vain korvaukset perhekodin ylläpidosta juoksee.
Voi voi, kun kyllä nyt pikku poikia harmittaa.... Oikein pyöritetään etänä ja paistetaan pitsoja... Yhyyy yhyyy! Lapsellista!!! "Aikuiset miehet"! Eikö teillä ole muuta tekemistä kuin itkeä somessa pahaa oloanne.
Liekö tuo kommentti kyseisen henkilön itsensä kirjoittama.
Jos on, niin taisi osua kohteeseen ja kolauttaa itsetuntoa (tai omaatuntoa, jos hänellä sellaista onkaan).
Ketä lienee nämä "Aikuiset miehet." Yhteiskunnan verovaroilla ylläpidettyjen
laitosten vetäjillä ei ole omaatuntoa. Kaikki kustannukset korvataan sekä
"huolehtimisesta ja työn sitovuudesta " maksetaan suuret korvaukset.
Tätä asiaahan ketjussa on ihmetelty ilman vastausta.
Tämänpäivän Hesarissa on kirjoitus Peräkylän Pitzakeisarista. Siinä kertoo, että
on entinen lastenkotiyrittäjä Helsingistä. Loppuivatko yhteiskunnan maksamat
korvaukset vai hoidettavat lapset perhekodista? Nyt mahtailee pitzojen paistolla
susirajalla. Kesäravintola suljetaan syksyllä ja peräkylälle laskeutuu hiljaisuus.
Vain tuk-tuk ja autovanhukset ruuhkauttavat kylätien.
Taitaa olla heikon itsetunnon omaava henkilö, kun täytyy jatkuvasti mahtailla sillä paistettujen pizzojen määrällä ja nyt ihan valtakunnan lehteen rehvastella jos jonkinlaisella asialla.
Taitaa olla pelkkä ihmisten hyväksikäyttäjä tämä mies! Mihin on esim. joutunut/kadonnut mainostoimiston nainen nyt, kun Biisoniareenan mainokset näyttää olevan kunnossa. Taitaa joutua nykyinen "avovaimo" myöskin lähtemään sen jälkeen, kun on henkilö saanut hyödyn irti siitäkin naisesta.
Jatkuva itsensä esiintuominen ja kaikilla tekemisilään kehuskeleva
henkilö on hyvin itserakas persoona. Vaikka tuo esille yhteistyön
merkityksen, niin oma etu edellä mennään kaikissa asioissa.
Pitza syrjäseudulla kiinnostaa uutena asiana, mutta ei toimi pidemmällä
aikavälillä. Mikähän on seuraavan kohelluksen aihe, mistä voidaan
taas lehtijuttuja revitellä?
Liekö tämä "perhekoti" suljettu iäksi? Tämä kulttuuripersoona on edelleenkin puljun toimitusjohtaja virallisten dokumenttien mukaan.
Perhekoti toimii edelleen ja tilat ovat pitzakeisarin omistuksessa. Kertoo,
että on entinen lastenkotiyrittäjä, koska ei itse ota vastuuta perhekodin
arjen toiminnasta. Saa kuitenkin laitoksen saamat korvaukset ja vuokratulot.
Pitzan ja hampurilaisten myyminen maaseudulla on kaikkien arvojen
vastaista. Itse haen maaseutumatkailusta paikallista ruokaa ja kulttuuri
elämyksiä. Lyhytkestoista toimintaa peräkylällä, jossa ei ole tulevaisuutta.
Tämän tyyppisille ilmisille on tärkeintä saada itseään esille. Netissä on
Uukuniemi-video, jossa Biisoniareenaa esitellään. Viikonloppu ravintola
ei ketään elätä. Eikä kesäravintolakaan. Tuossa videossa esillä olleet
Biisoniareena ja leirintäalue pyörivät tappiolla. Leirintäalueen tulos on
raskaasti miinuksella. Peräkylällä vain yksi matkailualan yritys voi
toimia kannattavasti ja työllistää yrittäjän.