Tuntuu että elämä täällä on turhaa, voinko "kadota" ja aloittaa uuden elämän toisella puolella Suomea ilman että minua aina kritisoineet ja haukkuneet verisukulaiset saavat olinpaikkani selville? Haluan jättää kaiken taakseni, ehkä kahta hyvää kaveria lukuunottamatta joille voin kertoa minne menen. Jos sukulaiseni soittavat poliisille tai tekevät katoamisilmoituksen, onko viranomaisilla velvollisuus kertoa missä asun?
Vapaaehtoisesti kadonneet
4
1377
Vastaukset
- Suku on pahin
Vaihda etu ja sukunimesi ilmoita postiin ettei sinun osoitetta saa antaa, ilmoita akelle että salaa rekisterinumerosi niin ei sitäkauttakaan saa kukaan osoitetietoja ja lopuks vielä salainen puhelinnumero.
eroa kaikista facebookista ja vastaavista.
Viranomaiset eivät saa antaa sinusta tietoja edes lähiomaisille jos niin haluat. tarkista ettei sinulle ole terveydenhuollonkautta ilmoitettulähiomaista.
Jos lähiomaiset tekevät katoamisilmoituksen niin poliisiasetä ilmottelee sinulle ja voit sitten ilmoittaa poliisille ettet halua että sinun olinpaikkaasi paljastetaan niin silloin he ilmottavat lähiomaisillesi että olet hengissä mutta et halua että sinun tietoja jaetaan heille.
Suosittelen että mietit vaikka ruotsiin muuttoa :)
Kyllä näillä keinoilla saat olla aika pitkään rauhassa.
Itse muutin vain kauas tutuista ja vaidoin numeron salaiseksi ja osoitetiedot salaiseksi ja muutin vielä saaristoon :D Eipä oo enään kukaan kaipaillut .
Ihmisen on hyvä olla rauhassa.- Maailman tuulissa
"Ihmisen on hyvä olla rauhassa."
Eikös vaan olekin! Meitä "kadonneita" löytyy maailmalta paljon! - Anonyymi
Maailman tuulissa kirjoitti:
"Ihmisen on hyvä olla rauhassa."
Eikös vaan olekin! Meitä "kadonneita" löytyy maailmalta paljon!Kuka hoitaa kadonneiden hautajaiset? Voiko sen valtuuttaa viranomaisten tekemään sen? Samoin kuolemanjälkeisen paperisodan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka hoitaa kadonneiden hautajaiset? Voiko sen valtuuttaa viranomaisten tekemään sen? Samoin kuolemanjälkeisen paperisodan?
Mikäli viranomaiset eivät sinua löydä niin omaiset ovat kuoliaaksi julistamisen jälkeen tietenkin ne jotka hautajaiset halutessaan pitää. Mutta käsittääkseni ketään ei ole pakko haudata omilla rahoillaan.
Mikäli taas poliisit löytävät sinut niin heillä ei ole taas mitään oikeutta ilmoittaa omaisille olinpaikkaa tms. Ilmeisesti sen ovat velvolliset ilmoittamaan että kadonnut on elossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1185398
- 715148
- 914174
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753640Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603258- 432831
- 152307
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️541969- 421852
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381713