Olemme menossa mieheni kanssa ensimmäistä kertaa Miamiin. Hotelli on Miami Beachilla ja olemme vuokranneet auton käyttöön koko matkan ajaksi. Kysymys olisikin onko turvattomia alueita jonne ei kannata auton kanssa "ajautua"? Vai voiko autolla mennä ihan turvallisesti missä vain? Eli tuleeko jotain tiettyä aluetta tai paikkaa välttää? Miami on meille ihan vieras kun ei olla ikinä oltu! Onko muuten paikkoja jonne suosittelette käymään. Olemme ainakin menossa Orlandoon huvipuistoihin.
Turvallisuus?
8
4472
Vastaukset
- Paappa Turuust
Päiväsaikaan ei suurmpaa ongelmaa. Mustien ja latinoiden alueilla kuitenkin aina omat riskinsä. Päivälläkin.
- Keväällä-13 taas Mia
Miami Beach on pitkä yli 10 mailia.... eteläpäässsä parkkipaikat kallimmat $ ja 1/2h
parkkitalossa 20$ vrk. Aventura Mal ja sen ympäristössä olevat outletit, kannattaa
tutustua. Jo kymmenen kertaa olen ajellut Miamia ympäriinsä ongelmitta, ei ole pakko pysähtyä joka paikassa. Matk Orlandoon ketaää 4h, ajettu viimes keväällä.
Bass Pro Shop molemmissa kaupungeissa, kannattaa käydä. Orlandossa
Premium Outlet, Florida Mal .... Outletteja , Wall Mart jne.
Huvipuistoja paljon aikuisillekin, yksi kova pöivä/ huvipuisto, muista katsoa
tarkalleen paikka parkkialueella minne auton jätit, kun tulet takaisin on tuhansia
autoja ja paljon juuri niitä mitä sinullakin on. Orlando muuten paljon
halvempi, The Point hyvä ja siisti majapaikka Orlandossa esim. - vinkkinä
Liberty Cityyn ei kannata ainakaan eksyä, ei mielellään edes päiväsaikaan autolla. Sijaitsee Downtownista reippaasti luoteeseen. Downtowniin ei kannata mennä yöllä. Overtown heti Downtownin yläpuolella on myös köyhää ja vaarallista aluetta. Ylipäänsä Downtownin pohjoista aluetta kannattaa vältellä.
Oman kokemuksen mukaan Miami Beach ihan turvallista aluetta, varsinkin South Beach. Olen nuori nainen ja kävellyt joskus myöhään yöllä South Beachillä yksin hotellille eikä ollut turvaton olo. Kävellyt myös yksin pimeällä Midtownin alueella lyhyen matkan ja sillon vähän arvelutti kun vastaan käveli aika epämääräisen näköistä porukkaa. Tietenkin tervettä järkeä pitää käyttää ja kodittomien ym. kanssa kannattaa olla aina varuillaan. Mutta kun välttelee noita pahimpia alueita niin ei pitäs olla mitään ongelmaa, liikenne on siellä sujuvampaa kuin Suomessa ja ajajat yleensä kohteliaita. Key Westissä ihan Floridan eteläkärjessä kannattaa käydä jos tykkää ihanista rannoista. Mukavaa matkaa! - dadaaaa
Little Haiti myös todella vaarallinen!! Prostituoituja, narkkareita, sekopäitä.. Kuullut tapauksista että päiväaikaankin pakotettu ihmisiä aseen kanssa autosta ulos ja auto viety.. Miami beach (north beach ja south beach) sekä coral gables ja coconut grove varmaan turvallisimmat paikat.. Kyllä siellä hyvin pärjää, mutta pohjois-miamiin ei ole syytä lähteä seikkailemaan.. Ja jos sattuu eksymään niin kannattaa aina lähteä ajamaan itään päin, idässä ja etelässä ne turvallisimmat alueet..
- MAtkailija
Fort Lauderdale on kaunis rantalomakohde sekä Key West on käymisen arvoinen paikka. Suosittelen myös Meksikonlahden puolela käymistä, olimme Semmoisissa paikoissa jouluna 2011 kuin Naples ja Fort Myers, molemmat todella ihania paikkoja! Suokopteri ajelu on mielenkiintoinen kokemus ja suoaluettahan riittää Floridassa.
Jos Miami Beachissa pysyttelee niin mielestäni siellä ei ole kovinkaan vaarallista, muissa osissa Miamia saattaa kylläkin olla, juuri Little Haiti ja Liberty City tulee minullakin mieleen ja ei kyllä Little Havannassa kovinkaan kivaa illalla ollut. Joten vältä epämääräisillä alueilla liikkumista Miami Beachin ulkopuolella ainakin iltaisin.
Itselle ei kylläkään sattunut missään mitään mutta näkee alueista kuitenkin mitkä niistä ovat hieman köyhempiä kun muut.- Anonyymi
Ja se maalais järki on aina hyvä,tull syys kuus road tripille ,miamii lennot ja auto,ja yx hotelli yö ja ladulle,key west ja paljon reilu 2 viikoks syyskuussa tulos kurvailee ĵa hotelli hommaa,seikkailee,koht eläkeläiset,mut mä oon käyny
- Anonyymi
tiedätte minkälaista sontamulkkua sieltä tulee loisimaan porttikielto!!! juamalauta! yhdysvaltain kansalaiset on kieroksi kasvaneita loisia.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-13186893/American-student-18-Virginia-arrested-Thailand-sexually-assaulting-pregnant-horse.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3152888Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301283PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741079
- 701030