Tietääkö joku, voiko tapetoitua pintaa lakata kirkkaalla lakalla? Siis tapetoin laakaoven seiniin laitetun tapetin loppupaloilla (tuli muuteen tosi hyvä ja huomaamaton oviseinä).
Koska kyseessä on ovi, niin sen puhtaanapito olisi helpompaa, jos pinnan voisi lakata.
Maalikaupassa "ei oltu törmätty ko. kysymykseen aiemmin". Ostin kuitenkin jo kirkasta spraylakkaa (akryl-), vaikka purkissa ei luvattu tai kielletty ko. asiaa, mutta sitten iski huoli..
Voiko easy up tapettipintaa lakata?
tapettitaina
1
382
Vastaukset
- kyllä pelittää
Huomasin kysymyksesi vasta nyt ja vastaan, että kyllä voi lakata tapetoitua pintaa. Myös siveltävä lakka käy, mutta työskentely on hitaampaa.
Sumuta useita ohuita kerroksia ja anna kuivua välillä hyvin. Muutama kerros vielä kahvan ympärille, niin on helpompi pyyhkiä sormenjäljet pois.
Sulje huoneen ovi, jossa lakkaat spraylla ja tuuleta hyvin, koska haju on todella voimakas. Käytä vähintään hengitysmaskia ja hanskoja, poistu huoneesta lakkakerrosten kuivumisen välillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445822
- 475328
- 483708
- 133663
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise923269- 313126
- 592874
- 572730
- 532390
- 381844