Asun täl hetkellä yksin rakkaan kisuni kanssa ja oon viime aikoina miettinyt koiran hankkimista meidän seuraksi. Kisu on 9-vuotias, loistavassa kunnossa (käytiin just lääkärin tarkastuksessa) tosi rakastava ja seurallinen ja kaikinpuolin ihana pikku kissa. Oon miettiny sitä et jos hankkisin koiranpennun muuttuisko kisu kateelliseks tai muuten vaan luulis et rakastan sitä vähemmän? Vai onks nää ihan turhia ajatuksia? :D Oon tosi eläinrakas ja tietenkin huomioisin molempia ihan saman verran… Kaipaan vaan lenkkejä koiran kanssa ja muutenkin koiran seuraa. Onks palstalaisilla kokemuksia tälläsestä tilanteesta?
Kisulle seuraksi koira?
kisujaminä8828
453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itselläni on kolme kissaa ja koira. Kissojen iät: 13 v, 8 v ja 6 v, koira on nyt kaksivuotias. Olen eläinkouluttaja ja koulutin kissojani kunnes elämäntilanne salli koiran ottamisen. Kaikki karvakamuni saavat osakseen hellyyttä ja hoitoa, ovat saaneet opetella vuorottelun jalon taidon jotta kaikki saavat rauhassa osansa ajastani. Jos otat koiran, varmista että muistat huomioida kissaasi tarpeeksi vaikka on koiranpentu talossa, muuten kissa voi tulla mustasukkaiseksi ja purkaa sitä pentuun.
Muuten ideassa ei ole mitään vikaa :) Suosittelisin ehkä pienempää rotua jos haluat että koira ja kissa voivat helposti leikkiä yhdessä aikuisina, oma koirani on noin 30cm korkea ja painaa melkein kuusi kiloa. Onnea matkaan :)
Mikä jottei :) Mulla oli ennestään kaksi kissaa ja laumaan tuli myöhemmin paimenkoira 33 kg :) Kyllä ne keskenään leikkivät, vaikka koira noin iso onkin. Hauskaa näyttää olevan ja kissat saavat käyttää kovempia otteita eikä koira ota nokkiinsa. Se etu tuollaisesta suuremman kipukynnyksen omaavasta koissusta on, ettei pienet kynnen raapaisut haittaa sitä. Vahinkoja kun sattuu väistämättä.
Kannattaa totuttaa eläintä tulevaan kuten kaikkia muitakin. Hanki etukäteen koiran romppeet ja levitä ne pitkin kämppää. Laita sanomalehdet lattialle jo paljon etukäteen. Siivoa ja muuta kämppä pentuystävälliseksi. Hanki pentuaitaus, jos haluat sellaisen. Kissa ehtii tottua muutoksiin pikkuhiljaa, eikä sen valtakunta muutu koiran myötä. Koira on enää viimeinen lisä tähän kaikkeen.
Jos kissa on erittäin koiravastainen, on syytä pohtia, hyväksyykö se koiranpentua. Jos kissa on vain pelokas koiria kohtaan, ollaan hyvällä mallilla. Älä huolestu, jos kisusi katoaa viikoksi kaappiin. Anna sen olla. Se tottuu ajanmittaan ja tulee ulos kaapista :) Järjestä kissalle riittävästi pakopaikkoja pennun ulottuvilta, vaikkapa korkea raapimispuu, hyllykkö tms.
Koira myös syö kissanruuat mielellään, ja se ei pitemmällä aikavälillä tee hyvää koiran vatsalle, joten totuta kissa uuteen ruokapaikkaan hyvissä ajoin.
Kiitos vastaajille!
Kerron vähän taustatietoja joita en laittanut tohon ekaan viestiin, eli tää kisu on siis asunut mun perheen luona suurimman osan elämästään ja muutti vasta viime kesänä mun kanssa pois kotoa. Meiän perheessä on kaks koiraa, molemmat tuli kisun jälkeen. Rakastan mun koiria mut tiiän etten vois ottaa molempia tänne ja että ne viihtyy mun vanhempien luona omakotitalossa paremmin kuin täällä kun on siihen tottuneet.
Pointti on se että kisu viihtyi niiden seurassa "ihan hyvin", et ei oikein piittaa niistä vaan tykkää olla omissa oloissaan tai ihmisten seurassa mut ei esim. leiki koirien kanssa jne. Toisin sanoen käyttäyty vähän niinkuin koirat ei olis olemassakaan :D
Nyt kun koirat ei enää oo täällä ja kisu on vaan mun kanssa oon miettiny et nauttiiks se just tästä mun jakamattomasta huomiosta ja pahastuis jos taas tulis koira kuvioihin? Luulen et se vaikuttais ainakin paljon et tekisin selväks et se pentu on nuorempi eli "alempi arvoinen" ja kissaa ei saa häiritä jne. Ja pitäisin sitä alussa ainaki pentuaitauksessa osan päivää niin että kisu olis varmasti sujut sen tulon kanssa ja antaisin tarpeeks aikaa tottua siihen. Ja tietty lukisin kaikki mahdolliset ohjeet miten tää tutustuminen/totuttaminen tehtäis parhaalla tavalla.. En tiiä, tää on vähän tälläst vuodatusta, toisaalta haluisin hirveesti koiran, mut toisaalta haluan myös että mun kisu nauttii täysillä "eläkepäivistään" =) Ajatuksia?
meille on eilen tullu tyttö mäyrispentu. ennestään meillä on poika-kissa. tutustuminen sujui muuten tosi hyvin, mutta pentumme pelkää hieman kissaa ja siksi haukkuu tälle. kissa ei ole oikein mitenkään reagoinut uuteen tulokkaseen vain ollut erittäin kiinnostunut tästä ja yrittänyt tehdä tuttavuutta. mitä meinaatte alkaakohan pentu jo pikku hiljaa tottua? meinaan ettei menisi kissaltakin hermot. tottakai ollaan parhaan mukaan yritetty tutustuttaa toisiinsa mutta kuinka kauan tällainen tottuminen yleensä kestää??