16 KHz SODECO
Sain tuollaisen laitteen käsiini tuollaisin merkinnöin. Se siis on laskuri, joka on raksuttanut numeroita puhelun aikana (kaksi kiekkolaskuria, taxe ja total).
Laitteesta löytyy vuosiluku 1990 puhelinyhtiön tarrasta.
Mutta eipä taida raksutella enää mitään, jos laittaa puhelinlinjaan?
Teletaxe TL 2602-1
Pulssi/äänitaajuus?
4
427
Vastaukset 4
- puh tunteva
Saattaa olla taksamittari, keskuksesta pitäisi tulla noita 16 kHz:n laskutuspulsseja. Esim. hotellissa tai vastaavassa yleisöpuhelimeen tarkoitettu laite puhelinkulujen laskentaan.
- Pulssi/äänitaajuus?
Sellainen se ilman muuta, mutta mahtaako tuo raksuttaa enää mitään? Tarkoitan, että toimineeko enää, kun laitteet toimii äänitaajuusjutskalla? Eli en ymmärrä asiasta mitään ja tuli uudelleen mieleen, kun muistin tuollaisen laitteenkin omistavani. Täytynee tökätä puhelintöpsettiin ja katsoa, alkaako rullat pyöriä.
- rollaattori
ei pyöri rullat vaatii sopimuksen puhelinyhtiön kanssa.
- Anonyymi
Ei vaadi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971635
- 721264
- 901232
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois2781016- 95929
- 40914
- 80787
- 49787
- 55763
- 45705