Ilmastoinnin huolto(=täyttö)väli?

kylmää kyytiä

Miten kauan kylmäaineen pitäisi kestää ilmastointilaitteen sisällä, vuoden vai pidempään?

Mulla Allu N16 -02, jossa aineet kestää ehkä n. 1- 1½ vuotta, eli jos keväällä laittaa, niin vuoden päästä kesällä on aika heikohko viilennysteho. Järjestelmää pitäisi käsittääkseeni käyttää säännöllisesti, jotta se pysyisi kunnossa. Talvisaikaan on vähän heikkoa tuo ilmastointilaitteen käyttö pakkasilla.

Erään tutun toisen merkkisen auton ilmastointijärjestelmää joutui täyttämään vähän väliä, syynä oli kylmäaineen varastosäiliön rikkoutuminen. Korjaus oli aika kallis juttu.

Jos aineet karkaa taivaan tuuliin järjestelmästä, silloin siellä jossain on vuoto, vuodon etsiminen ja korjaaminen = kallista.

Mites teillä muilla aineet kestää systeemissä? Toi ilmastointilaite on kyllä mielestäni vähän turhake, mut onhan siitä joskus helteellä iloa ja syksyllä tehokas apu huurteenpoistoon. Onhan sen tietysti myös hyvä olla kunnossa...

4

2936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ympäristörikos

      > Miten kauan kylmäaineen pitäisi kestää ilmastointilaitteen sisällä, vuoden vai pidempään?

      Paljon pitempään. Kolmen vuoden huoltovälisuositus on jostain päähäni tarttunut. Eikä tänä aikana ainetta pitäisi niin paljoa hävitä, että toiminta heikkenee. *Pieni* hävikki (tyyliin 100 g/vuosi) kuuluu kyllä asiaan, johtuen autojen puolihermeettisistä kompressoreista ja joustavista letkuista. Vrt. jääkaapeissa on vain kupariputkea juotosliitoksin kompressori ilmatiiviin ”säilyketölkin” sisällä = ei kylmäainehävikkiä.

      > Mulla Allu N16 -02, jossa aineet kestää ehkä n. 1- 1½ vuotta, eli jos keväällä laittaa, niin vuoden päästä kesällä on aika heikohko viilennysteho

      Mikä liike täyttää vuotavan järjestelmän? Arvatenkin joku näistä "ilmastointihuolto" 80 € nyrkkipajoista, joiden asiantuntemus & välineet ei muuhun riitä. Vois kiinnostaa viranomaisiakin, on meinaan laitonta puuhaa.

      • kylmää kyytiä

        No niin, käytin autoa yhdessä paikassa tutkittavana ja ainakin yksi vuoto löytyi ilmastointilaitteen lauhduttimesta/kuivaimesta. Hinta-arvio osat työ n. 500 € täytettynä, tietysti jos ei löydy sitten lisävuotoja tai muita rikkinäisiä komponentteja. Menee kyl vahvasti harkinnan puolelle, kannattaako tuota nyt korjauttaa. 2010 laitettiin kamaa koneeseen, toivottavasti ainakin toi kompura olis ehjä ja toimiva (en siis ole käyttänyt tuota ilmastointia juuri ollenkaan.) Ei se toimiva ilmastointi juuri auton arvoa nosta, kun en ole aikeissa myydä autoa. Ehkä käyttömukavuutta pahimmilla helteillä ja ehkä huurunpoistoon syksyllä. Pitää ainakin laittaa tarjouspyyntö pariin paikkaan ja harkita asiaa sen jälkeen.

        2010 AD(HD)-korjaamo laittoi aineet sisään ja evästi sitten että "kylmäaineessa on UV-valossa näkyvää väriainetta, jos ei puhalla kylmää ni tuo tänne ni katellaan sitten mistä vuotaa." Nyt tällä kertaa oli sen verta napakka paikka, että testasivat ensiksi ennen täyttöä. Onhan se tietysti edullisempaa käyttää ehjää systeemiä kuin jatkuvasti täytellä reikäistä ämpäriä..


    • kurttushow

      Käytin 12v vanhan primeran ensimmäistä kertaa ilmastoinnin täytössä. Sieltä oli kadonnut 150g ainetta ja nyt tuntuis puhaltavan paremmin kylmää. Lisäksi bensankulutus on pienentynyt selvästi. Ennen täyttöä moottori kävi tyhjäkäyntiä hieman raskaasti rumpsuttaen kun laittoi ilmastoinnin päälle. Nyt käy niin kuin pitääkin.

    • Jusa

      Itse juuri eilen täyttelin lisää Vm2002 1.8l. Kaksi vuotta sitten vaihdettu koko kompura ja sitä ennen vuosi aikaisemmin kiteet. Eli ongelmat alkoivat n.6v uutena oston jälkeen ilmastointilaitteessa. Eilinen nyrkkipaja epäili vuotoa, muttakun sinivalolla katseli, mitään ei löytynyt. Kompuran vaihto oli tuskallisen kallista leikkiä, siinä 900€ hujakoilla. Alunperin olin ostavinani Japski-Nissanin, mutta selvisi kaupat tehtyäni, että on ensimmäisiä autoja, jonka valmistus on siirtynyt britteihin. Sen kyllä olen huomannut lompakossani. Vaihdettu on vaikka ja mitä. Kiesi oli 2kk vanha, niin moottorin kiinnityspuslat olivat irtoamaisillaan, siitä saakka olen saanut käyttää vaunua pajalla vähän väliä. Oli sitten viimeinen Nissani minkä ostan. Edellinen oli Primera Gt, eikä mitään ongelmaa, sitä ennen Nissan Sunny, eikä ongelmaa, sitä ennen Nissan Micra, eikä mitään ongelmaa. Joten sanon, että britit tekevät sutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi mies

      En vaan osaa kohdata sinua ja olla normaali. En tiedä mikä vaivaa. Samaan aikaan tekee mieli tulla lähelle ja kuitenkin
      Ikävä
      26
      2936
    2. Ripeyttä asiointiin

      Ottaa päähän yhden ja saman asiakkaan hitaus kassalla kun yhdellä kädellä nostelee ostoksia kärrystä ja välillä pitelee
      Hyrynsalmi
      25
      2078
    3. Palstan henkisesti sairaat ja lihavat

      Täällä on sairaita, työttömiä ihmisiä kirjoittelemassa joilla ei ole tarkoituksena kuin satuttaa ihmisiä. Jos eksyt pals
      Ikävä
      112
      1588
    4. Koska me nähdään

      Seuraavan kerran ja odotanko sitä?
      Ikävä
      76
      1329
    5. Mietin aina vain

      Minä niin haluaisin nähdä sinut. Ei tuo yhden ainoan kuvan katsominen paljon helpota... Miksi sinä et voisi olla se roh
      Tunteet
      7
      1308
    6. Kysyin kaikilta yhteisiltä tutuilta mielipidettä siitä, että kannattaako sinun kanssa alkaa!

      Päätös oli lähestulkoon yksimielinen. Minunkin vaisto antoi vaaranmerkkejä, mutta järkytyin mitä sinusta kuulin. Aluksi
      Tunteet
      138
      1206
    7. En tunne muita

      Kohtaan tätä samaa polttavaa halua vain sinua kohtaan. Ei vaan muut sytytä
      Ikävä
      64
      1036
    8. Olen vähän

      Hysteerinen se on totta. Etkai ymmärrä miten syvästi tunnen sinua kohtaan. Ja olet aina lähelläni. Olet osa jo jotain. I
      Ikävä
      10
      964
    9. Ollaan kuin yö ja päivä

      Monessa asiassa… molemmat ollaan kuitenkin älykkäitä ja tiedämme, ettei kannata edetä tämän pidemmälle.
      Ikävä
      70
      911
    10. Oletko joskus lähestynyt jotakin

      väärällä identiteetillä? Miksi?
      Ikävä
      102
      902
    Aihe