Ilmastoinnin huolto(=täyttö)väli?

kylmää kyytiä

Miten kauan kylmäaineen pitäisi kestää ilmastointilaitteen sisällä, vuoden vai pidempään?

Mulla Allu N16 -02, jossa aineet kestää ehkä n. 1- 1½ vuotta, eli jos keväällä laittaa, niin vuoden päästä kesällä on aika heikohko viilennysteho. Järjestelmää pitäisi käsittääkseeni käyttää säännöllisesti, jotta se pysyisi kunnossa. Talvisaikaan on vähän heikkoa tuo ilmastointilaitteen käyttö pakkasilla.

Erään tutun toisen merkkisen auton ilmastointijärjestelmää joutui täyttämään vähän väliä, syynä oli kylmäaineen varastosäiliön rikkoutuminen. Korjaus oli aika kallis juttu.

Jos aineet karkaa taivaan tuuliin järjestelmästä, silloin siellä jossain on vuoto, vuodon etsiminen ja korjaaminen = kallista.

Mites teillä muilla aineet kestää systeemissä? Toi ilmastointilaite on kyllä mielestäni vähän turhake, mut onhan siitä joskus helteellä iloa ja syksyllä tehokas apu huurteenpoistoon. Onhan sen tietysti myös hyvä olla kunnossa...

4

3380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ympäristörikos

      > Miten kauan kylmäaineen pitäisi kestää ilmastointilaitteen sisällä, vuoden vai pidempään?

      Paljon pitempään. Kolmen vuoden huoltovälisuositus on jostain päähäni tarttunut. Eikä tänä aikana ainetta pitäisi niin paljoa hävitä, että toiminta heikkenee. *Pieni* hävikki (tyyliin 100 g/vuosi) kuuluu kyllä asiaan, johtuen autojen puolihermeettisistä kompressoreista ja joustavista letkuista. Vrt. jääkaapeissa on vain kupariputkea juotosliitoksin kompressori ilmatiiviin ”säilyketölkin” sisällä = ei kylmäainehävikkiä.

      > Mulla Allu N16 -02, jossa aineet kestää ehkä n. 1- 1½ vuotta, eli jos keväällä laittaa, niin vuoden päästä kesällä on aika heikohko viilennysteho

      Mikä liike täyttää vuotavan järjestelmän? Arvatenkin joku näistä "ilmastointihuolto" 80 € nyrkkipajoista, joiden asiantuntemus & välineet ei muuhun riitä. Vois kiinnostaa viranomaisiakin, on meinaan laitonta puuhaa.

      • kylmää kyytiä

        No niin, käytin autoa yhdessä paikassa tutkittavana ja ainakin yksi vuoto löytyi ilmastointilaitteen lauhduttimesta/kuivaimesta. Hinta-arvio osat työ n. 500 € täytettynä, tietysti jos ei löydy sitten lisävuotoja tai muita rikkinäisiä komponentteja. Menee kyl vahvasti harkinnan puolelle, kannattaako tuota nyt korjauttaa. 2010 laitettiin kamaa koneeseen, toivottavasti ainakin toi kompura olis ehjä ja toimiva (en siis ole käyttänyt tuota ilmastointia juuri ollenkaan.) Ei se toimiva ilmastointi juuri auton arvoa nosta, kun en ole aikeissa myydä autoa. Ehkä käyttömukavuutta pahimmilla helteillä ja ehkä huurunpoistoon syksyllä. Pitää ainakin laittaa tarjouspyyntö pariin paikkaan ja harkita asiaa sen jälkeen.

        2010 AD(HD)-korjaamo laittoi aineet sisään ja evästi sitten että "kylmäaineessa on UV-valossa näkyvää väriainetta, jos ei puhalla kylmää ni tuo tänne ni katellaan sitten mistä vuotaa." Nyt tällä kertaa oli sen verta napakka paikka, että testasivat ensiksi ennen täyttöä. Onhan se tietysti edullisempaa käyttää ehjää systeemiä kuin jatkuvasti täytellä reikäistä ämpäriä..


    • kurttushow

      Käytin 12v vanhan primeran ensimmäistä kertaa ilmastoinnin täytössä. Sieltä oli kadonnut 150g ainetta ja nyt tuntuis puhaltavan paremmin kylmää. Lisäksi bensankulutus on pienentynyt selvästi. Ennen täyttöä moottori kävi tyhjäkäyntiä hieman raskaasti rumpsuttaen kun laittoi ilmastoinnin päälle. Nyt käy niin kuin pitääkin.

    • Jusa

      Itse juuri eilen täyttelin lisää Vm2002 1.8l. Kaksi vuotta sitten vaihdettu koko kompura ja sitä ennen vuosi aikaisemmin kiteet. Eli ongelmat alkoivat n.6v uutena oston jälkeen ilmastointilaitteessa. Eilinen nyrkkipaja epäili vuotoa, muttakun sinivalolla katseli, mitään ei löytynyt. Kompuran vaihto oli tuskallisen kallista leikkiä, siinä 900€ hujakoilla. Alunperin olin ostavinani Japski-Nissanin, mutta selvisi kaupat tehtyäni, että on ensimmäisiä autoja, jonka valmistus on siirtynyt britteihin. Sen kyllä olen huomannut lompakossani. Vaihdettu on vaikka ja mitä. Kiesi oli 2kk vanha, niin moottorin kiinnityspuslat olivat irtoamaisillaan, siitä saakka olen saanut käyttää vaunua pajalla vähän väliä. Oli sitten viimeinen Nissani minkä ostan. Edellinen oli Primera Gt, eikä mitään ongelmaa, sitä ennen Nissan Sunny, eikä ongelmaa, sitä ennen Nissan Micra, eikä mitään ongelmaa. Joten sanon, että britit tekevät sutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7858
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3782
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1073
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1013
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      790
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe