mä saan 3 euroo viikkorahaa, maximissaan. yleensä joku 2e. mun mielestä se on aika vähän..... mitä mieltä te ootte?
3e per viikko
heh
212329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Minkähän ikäinen mahdat olla?
mä olen jo 15 vuotta.....
JOS HALUAT ENEMMÄN RAHAA NI MENE TÖIHIN!! KYLLÄ NYKYNUORET ON IHMEELLISIÄ, KUN VANHEMMILTA PITÄISI SAADA KAIKKI!! MIETIPPÄS ET KUINKA KALLIIKSI SÄ TUUT VANHEMMILLES. VAATTEISIIN MENEE VARMASTI AINAKIN TUHAT EUROA VUODESSA, KOSKA TARTTEE SAADA JOTKUT 80E HOUSUT, KUN TAVALLISET 35E FARKUT EI KELPAA, PITÄÄ SAADA AINAKIN PARI KERTAA KUUKAUDESSA UUSI KOULUREPPU, PITÄÄ SAADA LEFFARAHAT, KARKKIRAHAT YM..YM..
MENKÄÄ NYKYNUORET TÖIHIN, ÄLKÄÄKÄ VALITTAKO!!!
aivan oikein..vaikka itse olen työtön tällä hetkel...olen kohta 17,kävin töissä puhelinmyynnissä...tienasin kuukaudessa noin 700€....vaikka duunit lopetinkin....vanhemmiltani en ole ollut rahaa ruinaamassa....uutta duunia etin koko ajan..
Meillä on lapset 9.v ja 15 .v
Viikkoraha on 15 euroa.
Lisärahaa he tienaavat tarvittaessa imuroimalla,täyttämällä tiskikoneen ym.kotitöillä
Vaate tai muut pakolliset menot ovat niitä joita ei kuulu lasten itse maksaa koska eihän kukaan voi ilman vaatteita kulkea.Lapset käyttävät rahansa "omiin menoihinsa".
itse asiassa mä olen töissä.... tällä hetkellä. enkä mä rahan puutetta täällä ole itkenyt, vaan ihmetellyt vaan että saako kaikki minua enemmän viikkorahaa. töissä olien, kuukaudessa 1200 euroa. mutta viikkorahan suuruus on ollut 3 e jo ennen töihin menoa.
Hiukan taisit puhua puuta heinää.
onko se sun mielestä väärin jos mun vanhemmat ei anna ollenkaan rahaa vaatteisiin,kenkiin,ym juttuihin?en edes oo saanu töitä,niin pikkusen paskaa ku joutuu kaikki ostamaan itse.
mä en saa yhtään ennen sain 5 euroo kun siivosin huoneen mutta en jaksa heh.........
jes!! mäkää en saa yhtää. sä saisit, jos tekisit jotai mistä ansaitsisit, eli tässä tapauksessa siivoisit. hienoo!!
mun kirjottama "hävetkä!!!" kirjotus koskee tätä aihetta.
mäkään en saa vanhemmilta yhtään rahaa,ehkä joskus pari lanttii saattaa tippua,mutta ei niillä pysty ostamaan mtn vaatteita kenkiä yms..alkaa oma pankkitili jo vähän hupenemaan..:/
minusta täysi 0 on sopiva.en saa viikkorahaa enkä ole ikinä kaivannutkaan.menkää töihin.itse jaan lehtiä
mä saan kuukausirahaa 20 euroo, eli siis siitä tulis 5 euroo per viikko.. ja sit jos pyydän rahaa, niin yleensä saan. ku lähin hesaan pari päivää sit niin sain 60 euroo, mut 20 oli junalippuu.. :(
et sillee tää mun "rahaelämä"
bussi keksitty.
Bussi on lähes yhtä kallis kuin juna. Muistan markka-ajalta, että hinnoissa oli 10 markkaa eroa. Bussi oli sen kympin halvempi, mutta juna on mielekkäämpi tapa matkustaa.
Ite sain viikkorahaa tasan nolla markkaa viikos ku olin lapsi.ja rahaa oli turha ruinata
mihinkään.Esim. uusiin vaatteisiin.Koska ne
isoveljen vanhat oli kuulemma ihan hyvät...
Pulloja sit keräiltii ja ryömittiin milloin
minkäkin terassin alla rahaa ettimäs.Tai sit
roskiksista etittiin kaikkea kivaa.Tai kaupasta
varastettiin.Ku töitä ei niin nuoret saanu tehdä.
Et olkaa pennut iloisia et ees ylipäätä saatte jostain sitä rahaa...
Ihmetyttää huomata, että jotkut suorastaan halveksuvat niitä, jotka saavat rahaa vanhemmiltaan. Vanhemmat ovat elatusvelvollisia siihen asti, kunnes lapsensa täyttää 18. Ja jokainen toki päättäköön itse rahoistaan - vanhemmatkin.
Olenkohan minäkin nyt pohjasakkaa, kun vanhempani aikovat vähistä rahoistaan maksaa jatkokoulutukseen valmentavan kouluni (yli 3000 euroa), jotta saisin paremmat mahdollisuudet päästä sen jälkeen hyvään kouluun. En aio käydä töissä koulun ohella, koska menettäisin silloin opintorahan ja lopulta työ veisi kaiken ajan opiskeluilta. Lainaa en ota, koska olisin vielä opiskelija siinä vaiheessa, kun sitä alettaisiin periä takaisin.
(Parin euron viikkorahaan en osaa sanoa mitään. Minä sain aikoinaan viikkorahakokeilussa 20 markkaa viikossa).
Mä saan 2e. per viikko eikä se oo liian vähän! Kun oottaa kolme viikkoo, voi ostaa vaikka Uff:alta hienot housut tai paidan :)
mä en saa viikkorahaa vaan saan kuukausirahan joka on noin 1200e puhtaana ilman että teen pätkääkään töitä. minkä sille voi jos on syntynyt kultalusikka persiessä?? jos ei ole rahaa niin lainaa kaupasta tarvittavan...heh
joo'o, no vanhempien EI tule hankkia lapsia jos EI ole siihen varaa!!! se lapsilisä on tarkoitettu nimenomaan lapsen elättämiseen, mutta myös ehjiin ja puhtaisiin vaatteisiin, kenkiin, ja jos laps haluaa jotai muuta niin kai välillä voi jotai pientä kivaa ostaa, mutta kun ikää on sellaset 13 ja päälle niin töihin vaan.. sen ikäisenä saa jo duunia tehrä!!!
mäx oonx vähäx teinix X tumppixxxx