Kelan kusipäät

Helvetin suojatyöpaikka koko kansaneläkelaitos. Sen kerran kun elämässään jotain siitä puljusta tarttisi niin ei kun ihmeellisiä lippulappusia sataa postiluukusta, selvitä sitä ja selvitä tätä ja lopulta tulee päätös, jossa ei ole päätä eikä häntää. Byrokraattiämmä omasta hatustaan vetäissyt asioita paperille. Ja kun vaatii oikaisua, saa tietää kuinka sosiaaliturvan muutoksenhaku kestää puolesta vuodesta vuoteen. SIIS USKOMATONTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kela: monien mahdollisuuksien työpaikka...
7393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tiedetään se ruokkii itse itseä.

Äänestä

Meinaatko että sen pitäisi olla avoin pankki? Kuin kreikan valtio...

Äänestä
  • En ole työtön pummi enkä hakenut työttömyysavustuksia vaan sairaanhoitokuluja. Päätös on virheellinen mutta sen saa oikaistua vain jossain hiivatin lautakunnassa ja siellä asioita käsitellään sen puolesta vuodesta vuoteen. Tuntuu kuin kela haluaisikin tehdä itsestään mahdollisimman luotaantyöntävän laitoksen ettei kukaan vain eksyisi sinne apua hakemaan.

    Äänestä

Et ole ainoa jos se yhtään lohduttaa. Kannattaa mennä paikan päälle henkilökohtaisesti ja selvittää asia.

Äänestä

Kyllä me vasemmistonuoret saadaan hyvin heruteltua massia Kelasta ja sossusta. Usein porukalla luetaan netistä ohjeita, miten rahaa saa maksimimäärän.
Se on helppoa kun on fiksu. Tyhmä paljon työtä tekee, vasemmisto heruttaa helpommalla.

Äänestä

Kyllä se on kokoomuslaiset jotka vetävät suurimmat hillot kelasta! Lapsilisät kelpaa, opintotuki, lääke vähennykset, yksityinen sairaanhoito-kela rahoittaa jne...Kannattaisi vähän miettiä alkuperäistä , keskustelun aihetta? Sehän oli purkaus, raivoa typerästä touhusta.

Äänestä

itse tunnen henkilökohtaisesti yhden kelan työntekijän (miehensä kautta) ja olemme jonkinverran tekemisissä.
ainakin tämä tenkilö on niin nuiva ja ylimielinen kun olla ja sopii. oikeen harmittaa kun se pääsee tonkimaan asioitani jos haluaa. juuri tuollaiselta tyypiltä voi odottaa mitä päätöstä vaan. kaiken muun ynseyden lisäksi vielä hemmetin kade ihminen...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Byrokratiavirasto kirjoitti:

Helvetin suojatyöpaikka koko kansaneläkelaitos. Sen kerran kun elämässään jotain siitä puljusta tarttisi niin ei kun ihmeellisiä lippulappusia sataa postiluukusta, selvitä sitä ja selvitä tätä ja lopulta tulee päätös, jossa ei ole päätä eikä häntää. Byrokraattiämmä omasta hatustaan vetäissyt asioita paperille. Ja kun vaatii oikaisua, saa tietää kuinka sosiaaliturvan muutoksenhaku kestää puolesta vuodesta vuoteen. SIIS USKOMATONTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kela: monien mahdollisuuksien työpaikka...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu