Pitihän se arvata

harrastaja.

"Hiltusen harrastuksiin kuuluivat myös sotaelokuvat".

"Facebook-sivujensa perusteella hän piti lisäksi Battlefield-ammuntapelistä. Hiltusen suosikkilistalla esiintyi myös muun muassa Saksan armeija, saksalainen rockyhtye Rammstein sekä suomalainen armeijavarusteita myyvä Varusteleka-kauppa"

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052815630049_uu.shtml

Tollanen pelaaminen ja elokuvien katselu on täytynyt aloittaa varmaan jo lapsena, kun noin pahaksi oli kerennyt mennä 18-vuotiaana. Peleissä ja elokuvissa on ikärajat, mutta käytännössä katsoen täysin mahdoton valvoa jos ei vanhemmat puutu asiaan. Mitä sille asialle voisi tehdä, kieltääkö pelit ja väkivaltaelokuvat?

Vaan sitä mieltä olen, että lakien kiristely ei poista itse ongelmaa. Pelolla jään odottamaan milloin laki on niin kireä, että luvattomat aseet astuu mukaan peliin? Kaikesta tästä vaan kärsii eniten syyttömät, kun oikeisiin syihin ei älytä puuttua, vai eikö vain haluta?

4

253

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kentän ääni

      No toisaalta itsekin tykkään enemmän näistä elokuvista missä ammutaan... Eli sota- western- ja toiminta-elokuvat mieluummin katson kuin näitä naisten suosimia rakkaus- ja nyyhkimis-elokuvia.
      Sotapelejä en pelaa, mutta enpä kyllä oikeastaan muitakaan pelejä (en edes pasianssia).
      Ja musiikkinakin minuun paremmin uppoaa nämä raskaampaa metalli-musiikkia soittavat bändit.
      Suosikkilistallani on myös tuo varusteleka.fi, sekä monia muita asetarvikkeita ja metsästykseen soveltuvia varusteita myyviä liikkeitä.

      Mutta siitä huolimatta itselleni ei ihan helposti tulisi mieleen alkaa ihmisiä ampumaan. Varsinkaan ihan ilman mitään syytä.

      Ja jo nyt on näiden luvattomien aseiden kysyntä ja tarjonta voimakkaassa nousussa, ja nykyään sitten onkin "mestoilla" myynnissä ihan erilaista kalustoa kuin reilun kymmenen vuotta sitten. Käsiaseista on jo suurin osa uusia tai uutta vastaavia ulkomailta tuotuja puoliautomaatti-pistooleita, ja pitkistä aseista iso osa puoloautomaatteja. Ennen oli lähinnä vanhoja 2 piippuisia haulikoita ja "sotamuisto-pistooleita".

      • Kohta rupeaa

        saamaan pimeitä täysautomaattiaseitakin.
        Sitten kyllä kelpaa.


    • semmoista peliä

      Nykyinen mielenterveyshoito on sitä, että tökätään laakepurkki kouraan ja sanotaan, että syö niitä, kyllä se siitä ja ei muuta kuin seuraava potilas, tai pahinta se, että ei saa hoitoa ollenkaan. Ennen oli mielisairaaloita ja hoitoloita enemmän, mutta nekin on lakkautettu aikaa sitten säästösyistä.

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012053015640871_uu.shtml

    • kohtako vasta??

      Kyllä noita täys-automaatteja jo nyt löytyy kulmilta... Helposti ja melko halvallakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1617
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      148
      1244
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      899
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      846
    5. 54
      741
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      715
    8. 87
      647
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      608
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe