asunnotonko kohta

koditonkokohta

Voiko olla mahdollista että joudun muuttamaan pihalle asumaan ja hylkäämään omaisuuteni sen takia että olen tehnyt jo kaksi puolen vuoden mittaista määräaikaista vuokra sopimusta. Nyt tämä jälkimmäinen vuokra sopimus on voimassa 31.6.2012 asti ja vuokran antaja ilmoitti että ei jatka enään uudella vuokrasopimuksella ja laittaa asunnon myyntii. olen hoitanut kaikki vuokrat ajallaan ja ei ole mitään valittamista ollut asumisestani. Onko todellakin että pitää mennä pihalle asumaan . Asun maalla ja en omista autoa ja yleistä liikennettä ei ole ollenkaan ja kärsin kroonisesta masennuksesta. Ei ole mitään mahdollisuutta päästä katsomaan uutta asuntoa eripaikkakunnalta kun ei ole ajoneuvoa millä mennä ja syrjäytymiseni takia ei ole oikein ketään semmosta kaveria joka voisi auttaa. Onneksi on kesä aika niin ei varmaan palellu pihalle. Ajatukset on jo mennyt siihin että menen sillan alle ja otan makuupussin mukaan vaan ja varmasti loppu tulos on että riistän hengen itseltäni. Olen useasti jo ollut suljetulla osastolla hoidossa mielenterveys ongelmieni vuoksi ja lääkitys on useita eri mieliala lääkkeitä päivässä. Mut asunto on aina ollut minulla. Onko suomenvaltio näin raaka paikka et menetän kotini ja en saa kyllä mihkään säilöön tavaroitani täällä kun en tunne oikein ketään paikkakunnalta kun olen ollut omissa oloissani vaan.Luulisi että olisi joku aika laissa että saisin ees mahdollisuuden etsiä uuden asunnon. Kirjallisena en ole saanut ilmoitusta että ei jatketa vuokrasopimusta vaan puhelimella ja aikaa vaan ensi kuu . Olen kyllä niin toivottomana että ei taas jaksa tätä elämää mikä muutenkin minua vuosien ajan heitellyt.

10

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+4

      Jos vuokrasopimus on määräaikainen, niin ei tarvitse mitään erillistä irtisanomisilmoitusta.

      Pihalle et pääse asumaan, mutta olisko esim. joku leirintäalue mihin teltan voisi laittaa siihen asti että kunta järjestää asunnon?

    • lellu...

      Asunto on vuokranantajan omaisuutta ja hän voi tehdä sen suhteen päätöksiä. Hän on varmaan halunnut tehdä määräaikaisen sopimuksen kanssasi koska on alunperinkin suunnitellut asunnon myyntiä. Hänellä voi olla muuta käyttöä asunnon myynnistä saataville rahoille. Yksityinen vuokranantaja ei ole sosiaaliviranomainen.

      Nykyinen asuntosi sijaitsee jossain kunnassa. Miksi et ota yhteyttä kunnan asuntotoimistoon tai sosiaalitoimistoon tai mielenterveysyksikköön ja kerro tilannettasi ja pyydä heiltä apua. Kunnalla voi olla vuokra-asuntoja ja he ovat velvollisia auttamaan.

      Nyt sinun kannattaa suunnata kaikki energia asioiden järjestämiseen eikä olla ensimmäisenä muuttamassa telttaan sillan alle.

      • Vuo Kralainen

        Itselläni yks päivä vuokraemäntä soitti että tultas lähipäivinä ostajaehdokkaan kans katsomaan asuntoa, päästätkö sisään. JAHA, siinä olin vähän suu pyöreänä. Pari vuotta kerennyt kämpässä asua ja aluksi mummeli etsi pitkäaikaista vuokralaista, sopparissa luki "toistaiseksi" mutta näymmä se olikin 2 vuoden määräaikaiseksi naamioitu vedätys. Kun kehtasi paljastaa että alunperinkin olisi voinut muuten myydä kämpän tälle halukkaalle joka jo silloin kyttäsi kämppää, muttakun joku tietty raja vuosissa ei ollut täyttynyt ja tämän vuokranantajan olis joutunut maksaa jotain veroa. Ajatteli sitten kai asuttaa kämppää minulla sen 2 vuotta mitä verottomuuteen asti oli aikaa ja sitten myydä sen pois ja jättää kertomatta asiasta minulle kuin ihan viimehetkille etten vaan heti ottas ja lähtis ja saa ämmä viimesetki vuokrarahat kun kämpässä ravaa vierasta sakkia kyyläilemässä. Kyllähän se vähän pisti ahdistamaan kun oli äkkiä kämppä lähdössä alta jossa olin viihtynyt jo pari vuotta, mutta tällasta se on olla vuokralainen.


      • en ymmärrä
        Vuo Kralainen kirjoitti:

        Itselläni yks päivä vuokraemäntä soitti että tultas lähipäivinä ostajaehdokkaan kans katsomaan asuntoa, päästätkö sisään. JAHA, siinä olin vähän suu pyöreänä. Pari vuotta kerennyt kämpässä asua ja aluksi mummeli etsi pitkäaikaista vuokralaista, sopparissa luki "toistaiseksi" mutta näymmä se olikin 2 vuoden määräaikaiseksi naamioitu vedätys. Kun kehtasi paljastaa että alunperinkin olisi voinut muuten myydä kämpän tälle halukkaalle joka jo silloin kyttäsi kämppää, muttakun joku tietty raja vuosissa ei ollut täyttynyt ja tämän vuokranantajan olis joutunut maksaa jotain veroa. Ajatteli sitten kai asuttaa kämppää minulla sen 2 vuotta mitä verottomuuteen asti oli aikaa ja sitten myydä sen pois ja jättää kertomatta asiasta minulle kuin ihan viimehetkille etten vaan heti ottas ja lähtis ja saa ämmä viimesetki vuokrarahat kun kämpässä ravaa vierasta sakkia kyyläilemässä. Kyllähän se vähän pisti ahdistamaan kun oli äkkiä kämppä lähdössä alta jossa olin viihtynyt jo pari vuotta, mutta tällasta se on olla vuokralainen.

        Ei siitä saa mitään verohyötyä että pitää asuntoa vuokralla kaksi vuotta.

        Asunnon saa myydä verovapaasti, jos käyttää sitä omana kotinaan kaksi vuotta yhtäjaksoisesti. Mutta tästähän ei ole kyse, kun sinä asut siinä.

        Ehkä kyse oli ostajasta, eli ostaja halusi asua nykyisessä sen kaksi vuotta ennen kuin myy sen ja ostaa uuden?

        Minkälainen tämä vedätys nyt sitten on? Mitä lukee sopimuksessa johon olet vetänyt nimesi. Jos siellä lukee toistaiseksi, niin silloloin se on sellainen eikä määräaikainen.


    • ad76sf

      Aloittaja, peli oli reilu. Sinulle on alusta pitäen ilmoitettu vuokrasuhteen aloittaminen ja vuokrasuhteen lopettaminen... tarkat päivämäärät. Olet ollut tietoinen jo pidemmän aikaa, että EHKÄ joudut muuttamaan. Valitettavasti oma vikasi on, että pidit itsestään selvyytenä, että vuokrasuhdetta jatketaan.

      Nyt vain pian kunnan sossun puheille tai et löydä ajoissa uutta kotia! Sittenhän se mielenterveys viimeistään tekee tenän jos stressaat tavaroistasi ja ulkona asumisesta!

    • Näin se menee

      Soitat sen kunnan sosiaalitoimistoon missä asuntosi on. Kerrot että jäät asunnottomaksi ja kerrot muista ongelmistasi. Järjestävät hätämajoituksen, ei kenenkään Suomessa tarvitse taivasalle jäädä. Tavarasi saat kunnan järjestämään säilytykseen.

    • 2+12

      Onko AP joutunut telttaan asumaan kun ei ole päivittänyt vai löysitkö asunnon?

    • Näin se on

      No kyllä se näin vaan on, että kun vuokrasuhde loppuu niin se ihan oikeasti tarkoitta sitä että pitää muutta pois.

      Ota yhteyttä paikkakuntasi sosiaalitoimiston ja kerro sama tarina, ehkä he voivat auttaa sinua.

    • vuokratäti

      Miksei ihmiset tajua kun kirjoittavat sopimuksia mitä ovat allekirjoituksellaan vahvistamassa?

    • Sanonpa vaan

      Kaikilla kannattaisi olla hyvät, talvisäissäkin suojaavat retkeilyvarusteet yllätystilanteita varten. Ei jää sitten kenenkään armoille. Eikä tietysti kauheasti kamaa, joka pitää varastoida jonnekin. Voi niitä vuokrailmoituksia teltassakin lehteillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5860
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3636
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2845
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2518
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      37
      2221
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      265
      1878
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1818
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      23
      1765
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1610
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1570
    Aihe