Heips!
Onkohan joku Teistä kasannut kyseisiä Hellerin 1:100 mittakaavaan olevia laivoja?
En ole itse sitten nuoruusvuosien rakentanut pienoismalleja, mutta ajattelin nyt pitkästä aikaa alkaa taas kasamaan pienoismalleja, ja tietenkin vaikeimmasta päästä vielä! Kysyisin, onko ko.laivojen kasaaminen kuinka suuri urakka, toki yli 2000-osaa antaa nyt jo jonkinlaista osviittaa asiasta, mutta ilmeisesti kaiken vaivansa väärtejä pienoismalleja? Lisäksi kysyisin Soleil Royalin osalta sitä että sen pohjan olen nähnyt maallattavan mustalla, valkoisella ja sitten puunvärisenä. Mikähän lienee oikea valinta, vai onko tämä kasaajan oma valinta kuinka se pohjamaalauksen toteuttaa?
Heller Soleil Royal ja Victory 1:100
1
216
Vastaukset
- näillä mennään
" En ole itse sitten nuoruusvuosien rakentanut pienoismalleja, mutta ajattelin nyt pitkästä aikaa alkaa taas kasamaan pienoismalleja, ja tietenkin vaikeimmasta päästä vielä! "
Toi "vaikeimmasta päästä" ei ole fiksua jos perustekniikatkin todnäk ruosteessa pitkän tauon jälkeen. Eihän noi mitään palapelejä ole muutenkaan joissa vaikeusaste määräytyy osien mukaan automaattisesti. Isotöinen tuo Soleil varmasti on. Just sen takia suosittelen että tee jotain helpompaa ekana mikä myös tulee valmiiksi. Ei kannata hampaat irvessä alkaa puurtamaan tuota isoa, teet enemmän oikeutta sarjalle ja myös itsellesi kun nautit siitä tekemisestä kun hommat sujuu paremmin pienen harjoittelun jälkeen.
Ei se hukkaan mene se treenimalli ollenkaan, pääset vain mukavalla tavalla kiinni mallinteon rutiiniin pikkuhiljaa. Osta kerralla kaikki työvälineet mitä ikinä luulet tarvitsevas, ettei käy niin että leipäännyt projektiin joka seisoo pöydällä kun jatkuvasti olet jotain työkalua tai maalipurkkia vailla ja rojekti ei etene.
Tuo maalijuttusi laivan pohjasta yksi esimerkki miten mallailussa usein mietitään ongelmia ennenkuin niiden aika on. Kun paatti vielä osina valurangoissa laatikossa niin ei kannata huolehtia pohjan väristä vielä.
Teet minun mielestä ensin pari rutkasti helpompaa mallia, aivan mitä tahansa kunhan saat ne valmiiksi. Se on tärkeintä. Valmiiksi asti.
"vaivansa väärtejä"? Riippuu mitä tarkoittaa. Usein se valmiiksi tullut malli on komea peli ja jokainen valmiiksi tehty on hyvä malli. Tärkeintä on se että se tekeminen on ollut mukavaa puuhaa, minulle tärkeämpi kuin se valmis malli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991536Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131206- 2271189
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2671058Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81989- 141960
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179953Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15929Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33802- 71797