Haluaisin tietää miksi lähes jokaiseen viestiketjuun tulee viestejä joissa haukutaan ketjunaloittajaa tyhmäksi tai huoraksi tai joksikin muuksi täysin perustelettomin lähtein. Tämä ärsyttää minua (ja varmasti monia muita) suunnattomasti! Se jos mikä laskee itsetuntoa.
Jos nuori on laittanut viestin jossa kertoo ongelmistaan tai ulkonäköpaineistaan täysin tuen haukuisesti ja saa vastaukseksi viestin, että hän on esim. itsekäs huora tai huomiota hakeva paskiainen, niin varmasti tästä tuntuu pahalta.
Olen itsekin uskaltautunut kertomaan tänne ongelmistani, ja pettynyt saadessani vastaukseksi loukkauksia. Esimerkiksi juuri tämä Itsetunto -palsta on perustettu juuri sitä varten että me nuoret voisimme saada tukea omasta ikäkannastamme mieltä painaviin asioihimme, mutta ei! Aina jonkun älykääpiön täytyy mennä laittamaan passiivinen viesti avunhakijalle.
Tuskin tämä kannanotto asiaan vaikuttaa, mutta halusin vain päästä purkamaan tämän asian.:-)
Ilkeät kommentit palstoilla
3
60
Vastaukset
- kansa kuulee
Syitä on varmastikin monia. Yksi silmiinpistävä syy lienee se, että tämä on nuorten palsta, ja valtaosa tänne kirjoittelevista eivät ole aikuisia. Jos kuitenkin tarkastelee asiaa laajemmin niin huomaa, että lähestulkoon kaikilla palstoilla esiintyy erinäistä väittelyä ja naljailua, eikä näin ollen huono yhteishenki ole välttämättä niinkään ikään sidoksissa.
Toinen syy lienee suomalaisuudesssa. Suomalaiset ovat perusolemukseltaan melankolisia, kyynisiä ja kateellisia (no ok, eivät kaikki). Mutta kyllähän toisaalta siinä laulussakin lauletaan "katajaisesta kansasta".
Kolmas syy lienee se, että tämä palsta on kaikille avoin, eli toisiin sanoen kuka vaan voi osallistua ja siinä sitä sitten ollaan kun täällä Suomessa kaikilla on sananvapaus. Neljäs syy... no, jos en paremmin tietäisi niin väittäisin tällaisen haistattelumentaliteetin iskostuneen Suomi24:n selkärankaan jo kauan sitten.
Viides syy, mikä tavallaan on ensimmäiseen sidoksissa on se, että nuorison käyttäytyminen ja yleinen kyky ilmaista itseään hienotunteisesti ovat viimeisen vuosikymmenen aikana (kuten monet muutkin asiat) laskeneet kuin lehmän häntä. Myös yleinen varomattumuus on hiljaittain näyttänyt todelliset kasvonsa Hyvinkään ammuskelujen muodossa.
No kaipa niitä syitä on monia muitakin... kukapa niitä jaksaa loputtomiin luetella. - hyi heletti.
Syitä on varmastikin monia. Yksi silmiinpistävä syy lienee se, että tämä on nuorten palsta, ja yksi häiriintynyt mielenterveyspotilas meuhkaa täällä yksinään. On muuten nainen vaikkei millään uskois todeksi. Jutut ovat ällöttävän oksettavia eikä ollenkaan sopivia nuorten palstoille.
- Pätevä
Käytä aivojas... ei oo sinuakaan järjellä siunattu !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15812109
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454550Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1343643Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392738Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3621609Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361451