Nuoriso pelaa niin sanottuja sotapelejä kaupunkien nuorisotaloilla.
Niissä pelaaja jahtaa ja ampuu toisia eli vastustajia virtuyaali ympäristössä katoilta
ja kaduilta.
Nämä pelit tulee kieltää, koska niillä nuoriso oppii ja harjoittelee tappamaan ihmisiä ilman tunteita.
Pelaaminen voi "jäädä päälle" nuoren tajuntaan, ja se voi realisoitua nuoren todellisessa elämässä, kuten ehkä Hyvinkäällä tapahtui.
Vanhempien tulisi myös asentaa kotona tietokoneisiin näiden pelien esto.
SOTAPELI KIELTO NUORISOTALOILLE
9
372
Vastaukset
- Ninj4
Nyt kuule menit hieman yli. ekaks: sotapeleistä ei tule mitään vaikutuksia, mutta ei niitä pikkulastenkaan sovi pelata. tokaks: se hyvinkään ampuja oli kännissä.
- arska9
Entäs Jokela ja Kauhava?
- Fps + Megazone !!!
Huoh kukkahattutädit taas pätemässä luettuaan kauheita uutisia aamulehdestä. Räiskintäpeleissä ei ole pahaa, jos vaikuttaisivatkin johonkuhun ammuskelijaan, vika on kyseisen henkilön pääkopassa, ei peleissä. Ei tasapainoinen ihminen pelien pelaamisesta sekoa.
Itse koen räiskintäpelit ihan mukavaksi refleksejä kehittäväksi ajanvietteeksi, ja näitä on tullut pelailtua vaan silti en ole aikeissa leikkiä peliä todellisuudessa. Jos haluan jotain sinnepäinkään viittavaa ja sitä haluan paljon, menen Megazoneen ;)- muita FPS tyylisiä
Kannattaa kokeilla myös paintball ja airsoft!!
- -.-
Lainaus pegi.info sivulta
Videopelien vaikutuksia koskevassa tutkimustyössä on keskitytty lähinnä väkivaltaan. Lukuisia tutkimuksia on julkaistu, mutta toistaiseksi ei ole saatu näyttöä siitä, että väkivaltaiset videopelit aiheuttaisivat pelaajissa pitkäkestoista tai pysyvää aggressiivisuuden tai väkivaltaisuuden voimistumista. - Kirjoittaja
Haista paska
- NimeniOnMikko
Jos sotapelit muuttaisivat ihmisen tappajaksi, niin muuttaisiko autoilupelit ihmisen lainsuojattomaksi katukaahariksi? 10-vuotias lapsi pelasi sotapelejä ja löi koulussa häntä kiusannutta kaveria, lapsi sai heti tappajan polttomerkin. Onko ennen samanlaisia tapausta otettu huomioon kun, on lyöty toista ja taustalla ei ole ollenkaan pelejä. Varmaankin ei. Kun olin ala-asteella, löin minua kauan kiusannutta kaveria. Minulla ei ollut minkäänlaisia kokemuksia peleistä, jossa olisi ollut väkivaltaa.
Jos näet tai huomaat lapsessasi vaikutteita jonka arvelet olevan peräisin sotapeleistä, otathan huomioon muut mahdolliset vaikuttajat esimerkiksi:
- onko lapsesi vielä tarpeeksi vanha pelaamaan kyseistä peliä (ikäsuositus). Jos kuitenkin lapen aiheuttaman vahingon syyn todetaan olevan sotapeli, vastuu on silloin huoltajalla eikä pelin kehittäjällä. Vanhemman itse täytyy tietää saako 7-vuotias pelata k-18 peliä.
- onko lapsellasi jokin fyysinen ihannekuva/-henkilö esim. jokin tunnettu tarkka-ampuja
- onko lapsi ollut ennen väkivailtainen, sillä erään yhdysvaltalaisen tiedustelujärjestön agentin mukaan, sotapeliä pelaavan vakivaltaisuus on ollut jo aiemmin henkilössä na tullut jostain muualta.
En ehdi enää kirjoittaa tähän muuta mutta haluan kertoa omakohtaisen suhteen sotapeleihin.
Pelaan peliä kavereiden kanssa huvikseni. Pelaamme sotapeliä, jossa objektiivina on muutakin kun vain tappamista. Yleisin objektiivi on vastustajan voittaminen, ei tappaminen, mutta se kuuluu peliin. Se puoli minkä olen peleistä löytänyt on kavereiden kanssa pelaaminen. Voin nähdä kaverini pelissä sotilasmuodossa ja voimme puhua netin välityksellä. Voimme leikkiä, trollata muita ja viettää aikaa yhdessä. Mielestäni pelissä ei ole hauskaa se, että hahmo kuolee tai peliä pelataan tappaakseen muita pelihahmoja.
Älä kiellä mitään laillista asiaa lapseltasi kosta hän nauttii ja hän saa siitä oman elämyksen. Pelit ovat myös yksi harrastus. Lapsella ei ole pakko olla esim. urheiluharrastusta. Olisin itse halunnut aloittaa jääkiekon peluun ala-asteella mutta vanhempani eivät ostaneet minulle varusteita, sillä olettivat minun lopettavan sen heti. Jos lopetin harrastuksen niin vanhemmillani ei ollut ikinä mitään vaatimusta harrastuksen jatkamiseen.
Jos tämä reaali maailma ahdistaa sinua, voit joskus kokeilla eläytymistä virtuaalimaailmaan esimerkiksi pelien kautta.- Refloni
Puhut asiaa, mutta huomioi että alkuviestin lähettämisestä on jo puolitoista vuotta. Eiköhän viesti ole jo mennyt perille.
idiootit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202277Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv332122Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k641673Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941657Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel801602- 1131460
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.521452- 831149
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401017Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21895