Ilmeisesti jos on uusi 600-sarjan mersu ja ikkunassa merkki jossa lukee: invalidi, oikeuttaa pysäköimään erilaisiin paikkoihin.
Eli suojatielle ja lasten leikkipaikoille vain huvin vuoksi.
Onko merkki validi?
2
71
Vastaukset
- validivaiinvalidi
Mutta vielä parempi pysäköinti-idea on pysäköidä kauppojen sisälle autoja tuollaisen merkin avulla, ajaa vaan ovista sisälle, ei tarvitse kävellä juuri lainkaan.
- Luvallinen pysäköijä
" Eli suojatielle ja lasten leikkipaikoille vain huvin vuoksi."
Onkohan tuo totta,jos on niin valitettavaa,invalupa oikeuttaa poikkeuksellisiin pysäköinteihin mutta vain siten että siitä ei aiheudu liikenneturvallisuusriskejä eikä haittaa.
Itsekin olen saanut stadissa huomautuksen väärästä pysäköinnistä pysäköinninvalvoja neitoselta erään museon edustalla,taatusti ei ollut autoni kenenkään tiellä mutta väärinhän se meni invaluvalliselta ja otin puhuttelusta opikseni.
Ikävää vain että invalupia on käytetty väärin eli käyttäneet ihmisen autoa jossa on henkilökohtainen invalupa mutta terve ihminen lainannut autoa.
Invapaikkoja käytetään myös erittäin törkeästi väärin eli "luvattomat" on sinne pysäköineet ja turpiin meinasin saada kun kaljaporukan kuskille huomautin asiasta jonottaessani itse invaruutua.
On jo ihmisellä joka invaluvan omistaa kärsimyksiä riittävästi sairaudestaan muutenkin ja invalupaa ei myönnetä ihan heppoisin perustein vaan kynnys luvan saantiin on korkealla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1137247
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?421270