mitä taukoja

kuuluu,

kuuden tunnin päivään? olen menossa rappukäytäviä siivoamaan, olisi kiva vähän kuulla etukäteen mitä päivään kuuluu.

15

2286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loma?Konkurssi-

      Kuuluuko siihen mitään taukoja? Tuotosta palkka... Ja sen takia työajat laitetaankin alakanttiin, on töitä vaikka täyspäiväiselle.
      Että silleenhä nuo pyörii.

      Taukojahan saa pitää, mutta ajasta ne napsitaan/ei saa ilmoittaa työaikana.
      Itse ihmettelen loman ajalta toimeentuloa...
      Eli kertynyt normisti lomaa, VAAN kun en o vaki.

    • Siivous-Kikka

      Normaalissa siivouksessa meillä 8 tunnin työpäivään kuuluu ½ tunnin palkaton ruokatauko, joka on pakko pitää työajan sisällä ja 2 vartin kahvitaukoa.

      Käytännössä tietenkin taukoja pidetään kun ehditään, joskus ei meinaa ehtiä noita lakisääteisiäkään pitää, mutta joskus tauot venyvät jopa tunneiksi kun paikat jo kiiltävät. Eikä kukaan sitä ruokatuntia pidä työajan sisällä, vaan päivä kestää sen 7,5 ja sitten kotiin.

      • Kentällekohta

        Keikkatyöläisellä, sopimusmuoto määräajalle/tarvittaessa kutsutaan. Hyvin yleinen sopparimuoto, ja tuottotunnit kuitataan palkalla- Ei muuta, asiakasjuttuhoitoja, laskutukseen liittyviä- jne...
        Että TAUKOJA, rantaperkiö sentään...Siirtymä on tauko, silloin syö- kulkiessaan.
        Ja koskaan voi olla varma, mikä keikka on, peruuntuu, siirtyy, tai silleen, ottaako joku muu sen tunnit tehtäväkseen, jne.
        Vakityössä olevat siivoojat joutaa ainakin kunnilla tekemään taiten rauhassa. Muulla sektorilla: asiakas maksaa jostain, ja jostain taas työnt. saa korvauksen.

        Välissä on tuotto joka jää yritykselle, plus yrittäjän kulut.


      • ?????
        Kentällekohta kirjoitti:

        Keikkatyöläisellä, sopimusmuoto määräajalle/tarvittaessa kutsutaan. Hyvin yleinen sopparimuoto, ja tuottotunnit kuitataan palkalla- Ei muuta, asiakasjuttuhoitoja, laskutukseen liittyviä- jne...
        Että TAUKOJA, rantaperkiö sentään...Siirtymä on tauko, silloin syö- kulkiessaan.
        Ja koskaan voi olla varma, mikä keikka on, peruuntuu, siirtyy, tai silleen, ottaako joku muu sen tunnit tehtäväkseen, jne.
        Vakityössä olevat siivoojat joutaa ainakin kunnilla tekemään taiten rauhassa. Muulla sektorilla: asiakas maksaa jostain, ja jostain taas työnt. saa korvauksen.

        Välissä on tuotto joka jää yritykselle, plus yrittäjän kulut.

        Eikös se ole niin, että 6 tunnin päivään kuuluu yksi tauko, elleivät työntekijä ja työnantaja keskenään muuta sovi.


      • työaika law & order
        ????? kirjoitti:

        Eikös se ole niin, että 6 tunnin päivään kuuluu yksi tauko, elleivät työntekijä ja työnantaja keskenään muuta sovi.

        6 tunnin päivään kuuluu vähintään se 30 min tauko (eli ruokkis).


      • ?=?

        niin siis miten jos kohteissa ns saa mennä esim 7,5 tuntia niin tuleeko siihen päälle ne kaks vartin kahvitaukoa, eikö ole väärin jos ei käytä niihin kohteisiin tuota aikaa kun ne on siitä maksaneet ..ööh?


    • xxxxx.

      ei kuulu kuuden tunnin päivään

    • vkosiivous

      Kipa tes;
      - työaika on kuutta tuntia pidempi, kuuluu puolen tunnin ruokatauko
      - yksi tauko, jos työaika yli 4 t
      - kaksi taukoa, jos työaika yli 6 t

    • Taukotauko

      Ei ainakaan"meillä" toimi tuo taukohomma, kuten jo... Tuotosta tulee palkka. Taukoja saa ja voi pitää omalla ajalla, kiireaikoina ei ehdi.
      Vai mitä tuumitte jos 7-8 kohdetta(koteja, rappuja, erityiskeikkoja,mitä vaan) plus iltakohde jotain 600-700 neliöö siivottavaa.
      Ja kaikelle on kellonajat, ja aika jos missä "taukona" pissii, pissii se kintuille seur. kohteessa jonka jälkeen kello jotain on oltava seur.
      Näin.
      Siivooja joka saa pitää oikeesti työajalla tauot, ja ehtii tekemään kohteet, on onnenpiritta tai miksei pekka...

      Jään muuten lomille-
      Kiva.
      Saa tehdä muuta kuin siivota, välillä...

    • Kysy pomolta mitä taukoja kuuluu. Siten pääset helpommalla. Se kyllä kertoo sulle tauoista.. täällä et saa välttämättä oikeaa vastausta koska joka työpaikalla on eri kuviot

      • laki on tes

        Työehtosopimuksessa on kirjattu kaikki tiedot työehdoista myös tauot, joten ota selvää minkä alan työehtosopimusta teillä noudatetaan ja jos kuulut liittoon sopimus yleensä lähetetään postissa kotiin tai sen voi lukea netistä hakemalla.


    • ...

      ....

      • sillä siisti

        Mulla työ osittainen hoitovapaa eli 6tuntia päivä,yksi 20min ruoka tauko.Ei työn antajan mukaan kuulu kahvi taukoja.


      • jopas on tauko....
        sillä siisti kirjoitti:

        Mulla työ osittainen hoitovapaa eli 6tuntia päivä,yksi 20min ruoka tauko.Ei työn antajan mukaan kuulu kahvi taukoja.

        onpa pitkä ruokatauko kuuden tunnin päivään! Yleensä ei kuulu kuin kahvitauko kuuteen tuntiin.


      • !!!!!TAUKO!!!!!!
        jopas on tauko.... kirjoitti:

        onpa pitkä ruokatauko kuuden tunnin päivään! Yleensä ei kuulu kuin kahvitauko kuuteen tuntiin.

        Kiinteistö -ja palvelualan työehtosopimuksessa sanotaan, että yli 4 h päivässä on oikeus yhteen palkalliseen kahvitaukoon ja yli 6 tunnin päivässä kahteen palkalliseen kahvitaukoon. Tauot ovat palkallista aikaa, mikäli työntekijä ei poistu työpaikalta. Taukojen pituutta ei ole määritelty, mutta eikös kahvitauon pituus yleensä ole n. 15 minuuttia. Tupakkatauot ovat omaa aikaa ja ne eivät siis ole palkallista aikaa, koska työntekijä joutuu luultavasti poistumaan työpaikalta. Pitäkää kiinni oikeuksistanne ja pitäkää tauot! Työnantajan on noudatettava työehtosopimusta! Ja älkää sanoko, ettei ehdi pitää taukoja, kyllä ehtii, kun vaan pidätte!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe