Oon 13w poika ja haluaisin tietää ettå miten voin kehittää omia rintalihaksia. Alanko säännöllisesti nostamaan penkistä vai mtä? Oon 156cm ja 40,5kg
Rintalihakset
Poikjarna
7109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sinuna alkaisin vasta nostelemaan åainoja vasta parin vuoden päästä ettei pituus tyrehdy, mutta jos haluat niin tee tavallisia punnerruksia ja jos haluat käydä salilla niin penkkipunnerrusta ja pec deck-konetta.
oot liian laiha tarviit ainakin 10kg lisää ja penkkipunnerrusta. syö niin et jää kitukasvuiseksi oot kunnon kääpiönmittane poika!
... En laittanut kyseiseen viestiin oikeaa pituuttani tai ikääni ... Oikeasti olen vasta 12 ja pituutta on 159cm. Kyseiset sentti sinne tänne heitot ovat vain varmistus etteiminua tunnisteta.
nojoo penkki sun muut punnerrusliikkeet mut heti alkuun että ei tuomosesta tule mitään että yhtä lihasta koitetaan kehittää.. ala säännöllisesti kehittään joka lihas ryhmää. mutta ymmärrän kun oot vielä 13v. noh tsemppiä treeniin.:)
eikäh... Heti kun en kirjoita koko elämänkertaani yhteen viestiin, niin täällä sattuu väärinkäsityksiä. Olen SM-tason urheilija, en olen sen enempää "bodannu" , mutta lihasta kyllä löytyy, enimmäkseen jaloista, mutta ei kädetkään mitkää makaronit ole. Rintalihaksia ei ole nyt vain tullut treenattua juuri yhtään, ja ne pitäisi hyvän ulkomuodon takia saada kuntoon. Eli penkkiä ja normipunnerruksia, kiidos avusta!
Leveitä punnerruksia niin, että rintalihakset liikkuu (hengitys auttaa). Sitten vaikka 5-10 kilon painot molempiin käsiin, selälleen makuulle penkille, lasket käsiä alas sivuille samalla kun nostat rintakehää, sitten tuot kädet ylös ja rintakehä kasaan, toistoja toistoja..
älä vittu bodaa vituttaa muutenki nii saatanasti ku kaikki saman ikäset pojat on ihan vaahtosammuttimia -,-