Eli taas on se aika kun nuoret lähtevät ryyppäämään todistukset takataskuissa. Ja nyt on minun aika tullut kokeilla tuota alkomahoolia. Eli mulla on kaapissa 3 kpl kolmos olutta. Kai meikäläinen siittä kännit saaa.... Toivottavasti. Eli oon 14 wee, 7 luokka loppuu. Mikä määrä sai teidät känniin? Örvellittekö te? Pahastikkin? Minkälainen mahdollisuus on päätyä sairaalaan jos en pysy kolmessa oluessa? Kertokaa muutenkin vinkkejä ekaan kertaan.
PS: Olen lukenut että vähäinenkin määrä saa pään sekaisin ekalla kerralla, pitääkö paikkansa?
PS: Olen lukenut että vähäinenkin määrä saa pään sekaisin ekalla kerralla, pitääkö paikkansa?
Vastaukset 17
Vanhimmat
3 kaljaa ei tunnu missään.
Jep ei tunnu edes varpaan välissä
20 bissee ni siin o hyvät. 3 ei tunnu missää !
Olisi kiva kuulla asiallisia kommentteja....
Ei sulla ole vielä seiskaluokkalaisena ainakaan mikään kiire juoda itseäsi humalaan. Kouluterveyskyselyjenkin pohjalta voin sanoa, että peruskouluikäisistä (siis mukana myös 8-9-luokkalaiset) 45% on täysin raittiita. Ja kun puhutaan säännöllisestä humalahakuisemmasta juomisesta niin vain 15% peruskouluikäisistä juo itsensä humalaan kuukausittain.
Eli muista, että jos päätät olla juomatta itseäsi humalaan peruskoulun aikana, kuulut vielä enemmistöön oppilaista.
Sami NettiSaapas Esposta
Todennäköisesti tulet pieneen känniin jo kolmesta kaljasta tuon ikäisenä ensimmäisellä kerralla. Riippuu myös koostasi. Ihan överiks ei ainakaan noilla määrillä mene.
Ja mikä helevetti tuo netti_saapas on olevinaan? Ainakin tuo väite, etttä enemmistö ei olisi humalassa vielä peruskouluaikana, on kyllä mittavin määrä paskapuhetta mitä olen ikinä kertakuulemalta vastaanottanut.
Ei sitä juomista kuitenkaan kannata tavaksi ottaa, mutta jos muutaman kerran vuodessa sattuu ottamaan esimerkiksi tällaisissa tilanteissa, niin turha sitä on kenenkään jeesustella.
Kasva neljä vuotta, ota känni vasta sitten.
Kersojen tulisi juoda muumi limppaa!
Valtio muistaa 20 € sakolla...
voi olla että saat jotain tuntumaan ekalla kerralla
oota vieäl neljä vuotta niin kasvat isoksi. Sitten voit käyttäytyä kuin me isot pojat ja juoda jo kolme kaljaa. :)
Mula oli kans samaan aikaan ekat kännit :D mää oon kans päässy vihdoin sieltä seiskalta ja vedin kännit seuranani vain kaksi samanikäistä kaveria joista toinen vain veteli muitten pohjia... Joka tapauksessa itse menin kunnon humalaan 4lonkerosta 3koffista muusta paskasta siidereisrtä ja erilaisista viinoista. Kyllä sitä tuli vaan meikäläisellekin paljon rohkeutta koska normaalisti olen suht.ujo no pakko sanoa että oli aivan loistavaa vaikka vähän tuli ysiluokkalaisten kanssa painittua ja kasin tytötkin suukotti kaulaan ja poskelle jotain halailua mutta sen jälkeen siinä puoliltaöin kun aloin olla selvänä niin lähdin kotia kohti eikä kukaan ole kotona asiaa todennäköisesti huomannut :D SUOSITTELEN
Joo, itekkin vedin ekat kännit tuossa seiskaluokan lopussa. Vähä mua vanhemmat kaverit oli hankkimassa juomia ja sattu olemaan kymppi lompakossa nii tilasinpa sitte 6 packin olvia. Otettiin vähä makkaraa mukaan ja mentiin tuttuun syrjäiseen paikkaa. Siinä se aika kului mukavasti kolmen vuotta minua vanhemman kaverin kanssa. Join ne kuusi olutta n. 1,5 tunnissa ja kyllähän tuo nousi iha hyvin hattuun. Loppuilta sujui ongelmitta ja menin sitte kaverin luo. Kaverin porukat oli muualla ja siinä syötiin vähä leipää ja juotiin vettä että olo tasottuisi. Kyllä ne kaverit ties että oon ensikertalainen ja pitivät kyllä huolen etten juo liian nopeasti ja saa alkoholimyrkytystä. Sitte mentiin nukkumaan ja aamulla herätessäni oli mieluisa yllätys kun ei krapulaakaan tullut. Eli iha hyvä kokemus oli tuo eka kerta. Viinaan en edelleenkään koske. Sen kanssa kun rupeaa läträämään iha kunnolla nii se on varma sairaalareissu ja muistinmenetys nuorelle pojalle.
Kyllä se viina on kokeilemisen arvoinen, ei huomaakkaa ko herää kaunisaamu jostai puskasta, ei mitään kuvaa eilisestä, pienehKÖ krapula? Itellä ei kyllä tuu jos käy laattaamassa. On muuten vitun halpaa ko virossa vitosen ja kaverit hakee.
kyllä se on kivaa se juominen oon aikalailla just sun ikänen jasain kaverin kaa pari tyttöäki kämpille ja tapahtu jänniä asioita viinan ansiosta et jii mut ei se 3 bisssee riitä mihinkää
joono itsellä humalatila tulee jo 4 jälkeen ja humalaan pääsee 11 kaljalla ja pienillä viina määrillä. jos juot nuo 3 nopeasti niin varmasti ihan kohtalaiset kännit saa.
No ite oon 14vuotta, ja 13 vuotiaasta olen välillä muutaman siiderin,lonkeron etc juonut viikonloppuisin. 14vuotis synttäreillä join ensimmäisen kerran sen verran että oli krapulakin seuraavana päivänä, silloin join mm. 1skumppa tölkki, 1iso lonkero, puolkas kalja, smirnoff ice ja suomi viinaa ;D sitten seuraavat kännit olivatkin laivalla jolloin jonkin sitten rutosti enemmän, enkä lopusta yöstä muista mitään. aamulla löysin itseni laattaamasta sukulaisten hyttiin ;) kolmesta kaljasta ei kyllä tule mitään, tosin se riippuu henkilöstäkin
Odottaisit vaan et oot täys ikäne!!!!
Luulis ainakin et ehdit ryyppää ihan tarpeeks n. 65 vuodes