Mistä saan röijyn kaavat?

yksnainenvaan

Otsikko sen kertookin jo ....

23

3839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valevaatturi

      moi, vois ajatella, että jos, ja kun hameessa on 7-9m kangasta, sitä ei voi millään kaavalla tehdä, vaan se kertakaikkiaan vaan tekemällä tehdään..tässä miehen logiikkaa asiasta;)

      • Anonyymi

        Röijy ei ole hame.


    • Röijyjäkö?

      Leikkaa vanha röijy saumaista auki ja piirrä esim. voimapaperille kaavat niistä,muista piirtää saumavarat ,noin1 sm per sauma

    • tyhmäminä?

      mitä kaavoja tarvii, jos ompelee/leikkaa suoria kangaspaloja, kuten hameessa?

      • Anonyymi

        Hame on hame.
        Röijy on naisen pusero. Hameen kaavoillako se hra pottutohtori aikoo röijyn tekaista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hame on hame.
        Röijy on naisen pusero. Hameen kaavoillako se hra pottutohtori aikoo röijyn tekaista?

        Oletko hiukan yksinkertainen kun vastaat yli 12 vuotta vanhaan viestiin?


    • koffaleetafinaallaaa

      No röijyykö sie aijot ommella vai hametta?

    • yksnainen vaan

      röijyy kokeilen....

      • Röijyt on,röijyton

        Oletko ennen ommellu röijyä jos nyt enskertaa nii kannattaa tehä vaikka vanhasta lakanasta koevedos :) silloin näet heti missä kohtaa menee oikein ja missä väärin.Sitten vasta kunnon kankaasta. Ja kannatan tuota : vanhan röijyn leikkaamista saumoista ja siintä teet paperille kaavat. Onnistut varmasti.


    • Olen katsellut tätä ketjua ja mietiskellyt. Olen pitkään etsinyt monesta paikasta kaavoja, joiden avulla saisin ommeltua itselleni perinteisen oloisen, siistin juhlakelpoisen puseron. Soveltuvia kaavoja ei vain ole löytynyt. Olen katsellut teidän röijyjänne (itse siis olen valkolainen). Röijyt näyttäisivät sellaisilta, että pienin muutoksin niiden kaavojen perusteella saisi ommeltua valkolaistyylisen mutta säädyllisen juhlapuseron.

      Olisiko siis valkolaisen, joka ei tietenkään omista röijyä, jotenkin mahdollista saada röijyn kaavat, joista voisi mukailla kaipaamani laisen valkolaistyylisen, säädyllisen juhlapuseron?

      Haluan siis vielä kerran täsmentää, että en ole aikeissa matkia romanipukeutumista, vaan haluan pukeutua oma perinteisen kulttuurini mukaisesti (vanhoista suomalaisista kansanasuistahan Suomen romanien pukeutuminen on mukailtu.) Onko siis mitenkään valkolaisen mahdollista saada käsiinsä röijyn kaavoja? Jos joku voisi auttaa minua tässä asiassa, olisin ylen kiitollinen.

      Kaikki valkolaiset kun eivät pukeudu tuulipukuihin tai ylen paljastaviin ja säädyttömiin vaatteisiin - minä itse käytän (valkolaisten) hameita ympäri vuoden, kas kun housuista en vain kerta kaikkiaan pidä, olen hameihmisiä ja haluan pukeutua kauniisti ja siististi.

      • Sara. ......

        Et tarvii mitään kaavoja kun meet ompelijalle,jolla kaavoja on. Taitava raatari osaa piirtää kaavat,kuvailemasi röijyn perusteella. Kaaleen naisillakin muutamilla on jo uusi röijy tunikan mallinen ja henkilökohtaisesti en tykkää siitä yhtää!!!!!


      • Anonyymi

        Etsi 1980-luvun käsityölehtiä ja -kaavoja. Silloin tehtiin puhvihihaisia röyhelöpuseroita, jotka eivät olleet liian tyköistuvia, ellei niin halunnut. Samoin sen ajan hameet olivat leveitä ja riittävän pitkiä.


    • Örppis

      Niksipirkasta

    • ?SIISTÄÄH?

      Yksnainenvaan, mikö suo vaivaa? Eka halusit röijyn kaavan ja et enöä halukkaa, vai onkos sun takana huijari...?

    • yksnainen vaan

      EN OO HUIJARI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111111111

    • dasvidanja1

      Huh..Huh...kaikkia se maa päällään kantaa..

    • minä seurasta katsoe

      nauraa taitaa mieli ala vaihella lääkitys varmaan jääny väliin joo jos joku haluaa pukeutua naisellisesti ilman muuta se on hieno asia ja röijyn kaavakkeilla saa tehtyy myös valkolais tyylisen tai mallisen jos haluaa se on vain taito laji ja jos kiinostaa toi ompelia homma niin kannataa ottaa yhteyttä jokelaa kirjottaa vain romani hame ompelia googleeseen ja kysyä t. minä seurasta katsoen

    • myös yksin

      Jos saat uuden röijyn helluntaiksi valmiiksi
      niin tuun sitten sinnuu kosiskelemaan :-D

    • kulkuri_61

      Minä olen myös hukannut kaavat "tien päällä"....... En asu Suomessa mutta vaatteet eivät ole tippuneet enkä nyt löydä ompelijaa mistään alueeltä jossa olen olemassa sairaalassa käynnin yli.
      Ja sitten onko kellään antaa numeroa jollekin joka tekee talvivillatakkeja? Tämä mikä on niin vanhanaikainen ettei kehtaa päälle pukea eli kaikenlaisiin vaatteisiin on tarve. Ompelukonekin on jolokattu joten en saa edes alushameita tehtyä.
      Jos sulla on antaa numeroa jollekin jolta saisin villatakin, röijyn ja kunnon alushameen. Tarjalta tilasin hameen etten nyt ihan peikolle näytä täällä kylmässä Suomessa mutta muutakin tarvitaan. En tiijä milloin pääsen takaisin kotiin joten pitäis alkaa näytää tavan ihmiselle.
      [email protected]

    • Anonyymi

      Mistä kohdin suurenna kaavoja ja miten paljon

    • Anonyymi

      Mitä te kaavot röijyllä teette?

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5720
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3566
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      117
      2789
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2488
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    6. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1839
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1616
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1530
    Aihe