Kokemuksia?

jäsen

Meillä on taloyhtiössä edessä isännöitsijän vaihto, ja muutamia tarjouksia ollaan jo saatu. Onko kellään kokemuksia, millainen isännöitsijä on Hyvinkäällä toimiva Kiinteistöhallinto Kurkihirsi?

10

1675

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkkimerkkinen

      Kiinnit.huomio kaikkiin pieniin veloituksiin. Yleensä kaikilla on kk-veloitus alhainen ja esim. asukkaiden muutostöiden rekisteröinti (is. perustehtävä ollut jo ennen uutta as.oy.lakia) on nyt huomattu, että tästäkin voidaan rahastaa.

    • Isännöintiliitto

      Isännöintiliton Hae Isännöintiä -palvelusta löydät isännöitsijät ja isännöintiyritykset valtakunnalisesti: http://www.isannointiliitto.fi/hallitukselle/haeisannointia/

      Isännöinti on asiantuntijapalvelua, joka vaikuttaa siihen, että kotitalon arki sujuu, asumiskustannukset ovat ennakoitavia ja korjaukset suunnitelmallisia.

      • uiteli

        Listassa on ainoastaan isännöintiliittoon kuuluvat yritykset eli murto-osa.


    • osakas Hyvinkäältä

      Olin kuukausi takaperin kaveria edustamassa yhden Hyvinkääläistaloyhtiön yhtiökokouksessa ja siellä oli isännöitsijä Kortteli-Isännöinti Oy nimisestä firmasta, joka ainakin tilinpäätöksen ja tunnin palaverin perusteella vaikutti asialliselta.

    • Referenssejä kysytte

      Parhaiten saatte tietoa siten, että pyydätte listaa yhtiöistä, missä hoitaa isännöintiä tällä hetkellä, ja otatte sitten yhteyttä niiden taloyhtiöiden hallitusten jäseniin, ja kysytte kokemuksia.

      • ITS...

        Voin kertoa että harvassa firmassa pelkän tarjouspyynnön perusteella lyödään kouraan mitään asiakaslistoja ja jos löydään niin en itse hallituksen jäsenenä ainakaan haluaisi olla vastaamassa niihin soittoihin.

        Korkeintaan siinä vaiheessa kun on tavattu taloyhtiön edustaja joka pyytää tarjousta niin voidaan antaa muutama referenssi niiltä jotka ovat siihen luvan antaneet. Toki kaupparekisteristä saa rahalla tietoa isännöitävistä kohteista joten ei ne mitään salaisuuksia ole, mutta jotain kunnioitusta pitää olla asiakkaitakin kohtaan.

        Pitää kuitenkin muistaa että aika moni tarjouspyyntö perustuu vain siihen että tarkistetaan nykyisen isännöinnin hintaa eikä yhtiön hallituksella ole edes aikomusta vaihtaa isännöitsijää. Kaikille kuitenkin vastataan.


      • Anonyymi

        Rivitalon myynti-ilmoituksesta, netistä, kevät 2019: "Muut lisätiedot: Varainsiirtovero 2 % velattomasta hinnasta. Huoneistojen lainaosuudet ovat viitteelliset. Edellinen isännöitsijä Kurkihirsi Oy:n tekemä vuoden 2017 kirjanpito on tarkastettavana. Lainaosuudet tulevat muuttumaan /- 1 000 euroa. 50 000 euron limiittitili muutetaan lainaksi 31.3.2020."

        Isännöitsijä on siis vaihdettu. Edellisen laskelmat ovat tarkistettavina. Välipellontie 2, Hyvinkää on rivitaloyhtiön osoite.


    • Anonyymi

      kusettaja älä koskaan ota Kurkkihirttä mihinkään.

      • Anonyymi

        Kurkihirsi näyttäisi lopettaneen toimintansa. Liittyyköhän noihin epäselvyyksiin? 🤔


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kurkihirsi näyttäisi lopettaneen toimintansa. Liittyyköhän noihin epäselvyyksiin? 🤔

        Nimi vaihtui KPJ-Palvelut ja sama meno tuntuu jatkuvan. Ei saa kiinni, ei toimita mitä luvannut, ja valehtelee niin että ei itsekkään muista mitä on kellekkin sanonut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 74
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe