oikein airbagit on Finnairin koneissa...ja ne sijaitsevat turvavöissä....aivan mahtavaa
Vai että
kuolen nauruun
266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Matkustaisit joskus businesluokassa tai lukisit edes jotain alaan liittyvää materiaalia niin ei tarvitsisi laukoa täällä päättömyyksiä.
Käytin googlea noin 30 sekuntia ja löytyi esim. seuraavat tiedot:
---------------------
Finnair on kolmas lentoyhtiö, joka ottaa käyttöön täysin vaakatasoon kääntyvät Thompson Solutionsin Vantage -istuimet. Muut istuimia käyttävät yhtiöt ovat Swiss ja Delta. Turvavyössä on viranomaisvaatimuksesta turvatyyny paitsi ensimmäisellä rivillä, jossa istuimen etäisyys seinästä on sen verran suurempi, että turvatyynyä ei tarvita.
--------------------
ja
-----------------
Bisnesluokan uusi istuinjärjestely edellyttää turvatyynyn käyttöä kaikilla muilla paikoilla, paitsi eturivillä, jossa etuseinä on etäämmällä kuin edessä oleva istuin. Turvatyyny sijaitsee turvavyön yhteydessä ja se aktivoituu, kun vyön soljet kiinnitetään. Turvatyynyllisissä istuimissa ei voi käyttää jatkovöitä eikä näihin istuimiin voi sen vuoksi sijoittaa sylilapsia.
----------------------
Kokeile joskus bisnestä. Ihan kiva. Ja siellä ne airbagit sitten löytyvät. Google on tietty kans joskus ihan auttava juttu.