Hei.Ensi kuussa on ystäväni häät ja minä olen kaaso.Ystäväni haluaa minun kulkevan kirkossa käytävää pitkin omalle paikalleni,jonka jälk.morsian itse saapuu.minun mielestäni se kuulostaa hölmöltä.Eikö se olisi morsiusneitojen homma?Onko missään ollut tälläistä käytäntöä?
hääjuhlassa..
6
1725
Vastaukset
- aviomies
Eli juuri näin nykyään häissä yleensä toimitaan. Bestman ja kaaso saapuvat paikoilleen ensin odottamaan tulevaa avioparia. Mahdolliset morsiusneidot saapuvat sitten parin perässä. Mut jokainen toimii tietysti omalla tavallaan.
- jonna
bestman olisi jo paikallaan odottamassa,mutta minä siis saapuisin paikalleni juuri ennen morsianta.morsiusneitoja ei ole ollenkaan.Minusta tuntuu hölmöltä kävellä käytävää kaikkien tuijottaessa...Tämä on siis morsiammen tahto.
- jaa-a
jonna kirjoitti:
bestman olisi jo paikallaan odottamassa,mutta minä siis saapuisin paikalleni juuri ennen morsianta.morsiusneitoja ei ole ollenkaan.Minusta tuntuu hölmöltä kävellä käytävää kaikkien tuijottaessa...Tämä on siis morsiammen tahto.
Eihän kaaso ole mikään keskushenkilö. Morsmaikul o knupp sekasi, sanottaisiin Raumalla. Yritä vähän takoa järkeä päähän, ei kaikkiin morsiamen oikkuihin pidä suostua. Kaason tehtävä, oikeus ja velvollisuus on kritisoidoa pöljimpiä ideoita.
- Elokuun morsian
Hei, ei tähän ole olemassa mitään sääntöä.
Kaaso voi joko olla alttarin vieressä valmiina odottamassa kuten bestmankin TAI kaaso voi kävellä morsiamen ja saattajan takana (laahusta pidellen tai kukkakimppua kantaen tai morsiuslapsia kädestä pitäen) TAI kaaso voi kävellä morsiamen ja saattajan edellä kirkkoon. Viimeisimmässä tapauksessa tosin hänen mielestäni pitäisi kulkea sen verran morsianta edellä (ainakin pari metriä), että morsian saa kaikkien huomion kunnolla. Jos kaaso kulkee edellä (sen pari metriä), hän voisi heitellä ruusun terälehtiä morsiamen kulkuväylälle (tällöin hänellä olisi kulkiessaan joku "rooli".- Langdon
Näyttää siltä, että angloamerikkalaisten häätapojen vaikutus on elokuvien ja televisiosarjojen välityksellä rantautumassa Suomeenkin... Esim. jenkkilässä näitä täysikasvuisia morsiusneitojahan kävelee morsiamen edellä usein vähintään yksi, joskus jopa huomattavasti enemmän. Tapa vaikuttaa (ainakin vielä) omassa vihkiperinteessämme melko päälleliimatulta, mikä näkyykin kaason viestissä: morsiamen pyyntö ei tunnu oikein luontevalta. Oma mielipiteeni on, että suomalaisissa häissä pienet morsiustytöt ja -pojat ovat ok, mutta aikuiset morsiusneidot (tähän rooliin kaasoa siis ollaan työntämässä) ovat vähän hölmön kuuloinen idea. Sitä paitsi luulisi, että morsian haluaisi olla juhlan keskipisteenä ilman muita naisia kirkon käytävillä ;)
- Tigger
Olin pari viikkoa sitten kaasona. Kirkossa odottelin sivuhuoneessa morsiammen kanssa. Kun oli aika aloittaa vihkitilaisuus, niin ensin katsastin että morsiammen puku ja huntu oli kunnossa ja sitten vasta kävelin penkkien sivusta (siis kirkon vasenta reunaa) omalle paikalleni alttarille.
Se oli myös merkkinä papille ja urkurille, että morsian on valmis ja on aika aloittaa. Mielestäni ihan fiksu tapa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148785Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556076Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3535106Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634716Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984321Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664033SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813893- 911828
- 1031374
- 47939