Kansalaisopistossa opettamisesta

Tul. pät. opettaja

Olen tässä mietiskellyt, että tarvitseeko kansalaisopiston opettajan olla aikuinen. Opiston opettajaltahan ei vaadita edes pedagogisia opintoja. Työn saa kuulemma, jos on suorittanut alaan liittyvän tutkinnon. Entä jos tutkinnon suorittaa lukioaikana ja haluaisi jo opettaa kansalaisopistossa? Onko se mahdollista ja jos on, näkyykö alaikäisyys jotenkin palkassa?

2

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppilaanaollut

      Kyllä niitä pedagogisia vaaditaan, jos aikoo saada vakinaisen opettajan toimen kansalaisopistosta:

      Vapaan sivistystyön opettajan kelpoisuus
      (Asetus 986/1998, muutosasetus 865/2005, 18 §)

      Vapaan sivistystyön opettajaksi on kelpoinen henkilö, jolla on soveltuva korkeakoulututkinto sekä vähintään 60 opintopisteen (35ov) laajuiset opettajan pedagogiset opinnot

      http://www.helsinki.fi/behav/opiskelu/kelpoisuus.htm#98618

      Määräaikaiseksi tuntiopettajaksi voi päästä ilmankin, jos sattuu olemaan alansa taitaja. Alaikäisiä tuskin otetaan aikuisia opettamaan.

    • Anonyymi00002

      Suomen kansalalaisopistoissa voi olla kaikenkarvaisia opettajia - siis heitä, joilla ei ole pätevyyttä, vaan ovat alansa taitajia.
      Voivat erottaa aikuisen oppilaan tekaistujen syiden perusteella yks'kaks' tekstiviestillä, levittää paikkansapitämättömiä asioita oppilaasta tekonsa tueksi, lähetellä tekstareita jälkeenpäin, jopa perjantai-iltana klo 21 joissa kieltää ehdottomasti oppilasta pitämästä yhteyttä kurssikavereihinsa, ja joissa ilmoittaa epäilevänsä erotetun kärsivän mielisairaudesta.
      Näin ainakin Etelä-Karjalann Simpelejärven Opistossa.
      Oppilaan audienssi opiston rehtori J. Taipaleelle pakeille toi ilmi ko. open muitakin asiattomuuksia. Joihin rehtori tietenkin uskoi. Taipale otti hatkat opistosta seuraavana keväänä. Kuten Parikkalan kunnanjohtaja Mervi Pääkkö, joka ainoastaan hymyili vinosti erotetulle, ollen hyvin vastahakoinen edes vilkaisemaan herjaavia tekstiviestejä, joita opiskelija oli tullut näyttämään. Tämäkin "rakastettu kunnanjohtaja" ja "uudistaja" ottaa hatkat 28.2.2026.

      Simpelejärven Opistolla ei ole vieläkään, vuonna 2026, minkäänlaisia sääntöjä saati turvallisen tilan lupausta. Ope voi siis yhä erottaa opiskelijan vaikka tekstarilla, ilman varoitusta.

      Syy tämän opiskelijan erottamiseen oli ryhmän erään tärkeäksi koetun opiskelijan, sanottakoon vaikka "Lissun", periksiantamaton vaatimus opettajalle että hän lähtee kurssilta jos toista ei eroteta.

      Kansalaisopistojen Liitto:
      "Saavutettavassa kansalaisopistossa jokainen opiskelija tuntee itsensä tervetulleeksi ja hyväksytyksi."

      Simpele-Parikkalassa ei toteudu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe