Oudot kivut?

Scared91

Hei. Olen 21 -v nainen, lapsettomuutta takana n.2 vuotta (vuosi aktiivista yrittämistä).

Minulla on nyt takana ensimmäinen Clomifen -kuuri(1tbl kierron 3.-7. päivänä). Kp 15 oli ultraus, jossa näkyi vasemmalla puolella munasarjoja 2 kappaletta 23 mm munarakkulaa. Ultrauksesta seuraavana päivänä alkoi rinnat tuntumaan todella aroilta ja turvonneilta, etenkin nännit. Nyt muutamana päivänä on ollut todella voimakasta alavatsakipua. Varsinkin kävellessä tuntuu todella epämiellyttävältä, ja silloin kipu voimistuu entisestään. Kipu on välillä samanlaista polttoa kuin kuukautisten aikoihin, välillä jomotusta ja kohdun kohdalla tuntuu todella kovaa painetta. Onko tämä ihan normaalia, vai voiko olla jotain vakavaa? Tutuilla niin paljon ollut kaikenlaisia kohtutulehduksia ja kystiä, että itseäkin alkoi pelottaa. Ovulaatiosta on siis nyt 9 päivää, voiko kivut johtua edelleen munarakkulan irtoamisesta(jos se siis on irronnut) vai olisiko kyse jostain muusta?

Kuinka todennäköistä on , että munarakkula on irronnut? Kävin kp 22 verikokeissa (s-progesteroni), mutta tuloksia en siis vielä ole saanut.

Kiitän jo etukäteen vastauksesta!

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      Kokemukseni perusteella todennäköisin kipujen syy on ovulaatio tai ovulaatiot. Molemmat rakkulat eivät välttämättä puhkea samaan aikaan. Joskus rakkulasta voi tulla verenvuotoa ja se lisää kipuja. Ovulaatiokivut häviävät aina itsestään. jos kipusi jatkuvat sinun ei auta muu kuin mennä takaisin lääkärisi luo.

      Progesteroniarvon nousu varmistaa ovulaation. Toivotaan parasta!

      Ystävällisin terveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat Oy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2236
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1298
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1226
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      884
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      769
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      572
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe