Lähdin Turkkiin

herrazaari

Tulipa käytyä vaihteeksi Turkissa autolla. Ruotsi-Tanska-Saksa-Hollanti-Tsekki-Unkari-Romania-Serbia-Bulgaria-Turkki-Kreikka-Makedonia jne. Upea matkahan se oli, vaikka vaatisikin kymmenkertaisen ajan, jotta saisi enemmän irti. Mutta kaikkea ei voi aina saada.

Polttoaineiden hinta on tasaantunut vuosi vuodelta. Diesel maksoi 1,20-1,80, alle 1,50 suurimmassa osassa maita. Itä-Euroopassa on edelleen hassua puskajussien määrä, eli autoissaan istuskelevat poliisit. No mutta saavathan luettua päivän lehdet kun eivät muutakaan tee. Turkissa liikenne on sujuvaa ja valppaana kannattaa olla, sillä liikennevirta on kuin joki ja menee sieltä, mistä pääsee.

Turkki matkailumaana on äärimmäisen monipuolinen, kaikkialla on jotakin näkemisen arvoista luonnonmuodostelmista suolajärviin ja teeviljelmiin. Istanbul on luku sinänsä. Jo ihmismäärä on aivan eri luokkaa kuin Euroopassa. Vanhakaupunki rapistuu koko ajan eikä vanhoja taloja restauroida, vaan ne romahtavat. Huonokuntoiset korttelit ovat köyhien valtaamia slummeja.

Mustanmeren ranta on kapeahko suikale, jonka jälkeen kohoavat heti vuoret. Kaakosta etelään siirryttäessä alkaa arabialaistunnelma, upeita ikivanhoja kaupunkikeskustoja ja ihmiset ovat paljon ystävällisempiä kuin muualla. Englantia ei puhuta oikeastaan kuin etelässä. Hintataso on eurooppalaista tasoa, mutta myös edullisia tuotteita on, mm. keramiikka.

Marmariksesta tai Bodrumista pääsee lautalla Kreikkaan.

Suosittelen

2

388

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaakäydä

      Itse käynyt kerran autolla turkissa.
      Voin myöskin suositella.
      Itse en koskaan lähtisi millekään valmismatkalle alanyaan.
      Turkissa on kuitenkin paljon hienoja paikkoja joissa on aidosti ystävällisiä ihmisiä (turistikohteissa ihmiset eivät ole kiinnostuneita ulkomaalaisesta ihmisestä vaan lompakon sisällöstä) eikä tarvitse kuunnella kauppiaiden huuteluja "terveterve mitä kuluu"
      Eli turkki on paljon muutakin kuin turistirannat.
      Suosittelen käymään esim van järven rannoilla. Ja muutenkin idässä on mielenkiintoisia paikkoja. Esim irakin rajan lähistöllä kannattaa käydä piipahtamassa

    • why not baltia?

      Nopein ja halvin tapa olisi mennä baltian kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      82
      2607
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2210
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      928
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      588
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      535
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    Aihe