Lontoon ulkopuolelle

päiväksi

Olemme lähdössä Lontooseen ja ehtisimme tehdä ainakin yhden päivän mittaisen reissun Lontoon ulkopuolelle. Olen miettinyt Brightonia tai/ja Oxfordia... ehkä Stonehengen.. mitä muita vaihtoehtoja on? Mikä olisi paras kohde mennä junalla päiväksi?

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oxford rules

      Suosittelen itse iki-ihanaa Oxfordia, se on idyllinen, mutta samalla kivan rento opiskelijakaupunki, parhaimmilaan kauniina kesäpäivänä. Stonehenge oli valtava pettymys - lumoavampi kuvissa kuin todellisuudessa. Brighton - no joo, ei sen ihmeellisempi, perustyypillinen rantakaupunki, moni muu on kivempi, mm. Hastings. Jos taas tekee lyhyemmän visiitin 'landelle' voisi kohde olla historiaa pullisteleva Windsor sekä sen vieressä oleva Eton. Junalla pääsee hyvin kulkemaan, bussitkin ok. Ja jokea pitkin on kiva reissata tuonne Windsoriin.

    • Motourist

      Kaikkihan nuo käyvät. Riippuu kiinostuksen painopisteistä, minkä valitsee. Brighton on tosiaan tyypillinen rantakaupunki, ykkösnähtävyys Royal Pavilion, lisäksi Sea Life ja Brighton Pier-huvittelulaituri (uusi maailmanpyörä). Oxford viihtyisä opiskelukaupunki, yliopistoalueella paljon historiallisia rakennuksia sekä joitain Harry Potterin kuvauspaikkoja. Stonehenge voi olla pettymys tai sitten ei; pienempi kuin luulisi ja ihan lähelle ei pääse, mutta pakkohan sielläkin on joskus käydä... sinne ei oikein helposti pääse kuin bussilla (järjestetyjä matkoja Lontoosta) tai omalla autolla. Lähin rautatieasema lienee Salisbury (jossa on kyllä komea katedraali), mutta sieltäkin joutuu bussin ottamaan. Melkein Lontoon ulkopuolella on myös Hampton Courtin palatsi, jos sellaiset kiinnostaa niin oikein komea yksilö. Paikallisjunalla sinnekin pääsee.

    • 20+13

      Ääni ihanalle Oxfordille myös täältä! Helppo tunnin junamatka Paddingtonilta, ja kaupunkiin on kätevää tutustua vaikka jalan.
      Mukavasti pääsee brittitelevision tunnelmiin.

    • mk

      Täältä myös ääni Oxfordille! Windsorissa en ole käynyt, mutta on seuraavalla Englannin reissulla varmasti listalla. Stonehenge on keskellä ei mitään - ensin matkaat piiiitkän matkan ja lopulta näet vain kiviä keskellä ei mitään. Ohikulkumatkalla sopiva kohde, mutta ei muuten.

    • Itse suosittelen ainakin Oxfordia ja myös Windsoria, upeita paikkoja kummatkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3394
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3083
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1933
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1906
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1867
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1439
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe