Metroliput

juna

Lennämme Standstedille Suomesta. Kannattaako junamatka sieltä Lontoon keskustaan maksaa erikseen, vai voiko siinä vaiheessa jo ladata jonkun metrokortin/Oyster cardin?

5

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kk

      Suosittelen ottamaan bussin Lontoon alueelle ja siellä sitten lataamaan Oysterin. Näin on helppo jatkaa matkaa hotellille julkisilla. :)

    • Bussilippu (National Express) Stanstedistä Victorian asemalle keskustaan maksoi muistaakseni 16 tai 17 puntaa (meno-paluu). Oyster card itseltäni löytyi jo ennestään, mutta uskoakseni Stanstedista saa varmaan jostain ostettua myös sellaisen (itse ostin kun liikuin ensimmäisen kerran Lontoossa). Junaliput ovat huomattavasti kalliimpia kuin bussiliput, matka tietty kestää vain vähän enemmän bussilla. Mutta ihan mukavaa sekin kyyti on kun näkee maisemia matkanvarrella =)

      Oyster Cardeja saa myös ostettua ja ladattua tube-asemilta.

    • juna

      Reissu tuli tehtyä. Stanstediltä otettiin juna Lontoon Liverpool Stationille (junan päätepysäkki keskustassa), maksoi 22,50 puntaa (yksi suunta siis, en katsonut kauan kesti). Takaisin mentin yöllä bussilla, joka maksoi 10 puntaa ja kesti tunnin (voi olla, että kestää päivällä kauemmin). Junamatka oli tavallaan paljon mukavampi, uuden oloinen juna, meidän vaunussa meidän lisäksi vain kaksi muuta matkustajaa. Bussi taas oli täpöten täynnä, kuuma ja kostea, huono ilma.

    • oslu

      suosittelisin ottamaan sen päiväkortin, maksaa n.10puntaa.

    • Kortit ja hinnat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe