Vaunuista rattaisiin

MeNeidit

Ostin 5½kk neitoselle Emmaljungan City Cross rattaat ilman mitään ylimääräistä.
Kohta sit siirryttäis niihin noista normaaleista vaunuista.

Kysymykseni kuuluvat seuraavasti:

1. Tarvitseeko jalkapeitettä? En haluaisi turhaan ostaa, mutta vaunujen jälkeen rattaat tuntuvat "alastomilta" ilman mitään suojaa jalkojen päällä..

2. Tarvitseeko valjaiden olla aina päällä? Ovat niin isotkin vielä toistaiseksi (6kk-3vuotiaille). Neitonen vaan söi ja repi niitä kun kokeilimme rattaita.

3. Muita kokemuksia, joista hyvä tietää?

Kiitoksia jo etukäteen vastauksista! :)

10

3476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määäääki

      Meillä on yhdistelmävaunut, eli niistä saa rattaat ottamalla kopan pois. Mä pidän vielä 9 kk ikäistä kopassa päiväunilla, muuten mennään rattailla. Jalkapeitettä en enää ole käyttänyt, on aika kuumakin. Eli ei tarvitse. Viileämmillä ilmoilla peittoa päälle. Valjaat pidän päällä ratasosassa ihan senkin takia, että meidän sähikäinen varmasti putoaisi ilman niitä, siis hereillä ollessaan. Ovat ne meillekin isot vielä, vaikka on säädetty niin pienelle kuin pystyy, mutta paremmat ovat kuin ei mitään. Teillä on vielä sen verran pieni vauva, että ehkä pysyykin rattaissa ilman valjaita makuuasennossa. Mut laittaisin silti.

    • ap

      Kiitos vastauksestasi! :) Pääsen nyt varmemmin mielin aloittamaan noilla rattailla kulkemisen.

    • valjaaton

      Meillä poika on ollut City Crosseissa vauvasta asti (nyt 2,5v), eikä kertaakaan ole pitänyt valjaita. Riippuu tietysti lapsesta ja kuinka siihen rattaissa situmiseen opettaa.
      Miellä on jalkapeite, jota käytettiin silloin vauva-aikana syksyllä ja talvella. Kesällä sitä ei tarvitse ja sitten kun selkänoja on ylhäällä jalkapeite on aika tiukkakin, siis se kiinnitys. Sinuna en ostaisi enää jalkapeitettä, joku fleecepeitto tms. päälle jos on kylmenpää.

    • Ap

      Okei, kiitos :) Eli ei enää jalkapeitettä!
      Pitää sitten kokeilla vähän tilanteen mukaan, miten valjaita tarvitsee..
      Kyllä tyttö on (ainakin toistaiseksi, saas nähdä isompana;D) sen verran rauhallinen kyydissä, etten usko, että niitä ainakaan kauheasti tullaan tarvitsemaan :)

    • Lk

      Meillä tyttö tykkää kiemurella rattaissa sen verran, että ainakin vyötärön yli menevä vyö on oltava aina kiinni. Myös varmuuden vuoksi, koska koskaan ei voi ennalta tietää milloin tyttö keksii nousta rattaissa seisomaan ja sitten voi käydä huonosti. Sitten taas rattaiden olan yli tulevat vyöt sitovat vauvaa mielestäni liikas selkänojaan kiinni eikä liikkumavaraa hirveästi jää. Olenkin ajatellut että jonkinlaiset valjaat olisivat varmaan hyvät, jotka voi pukea vauvan päälle ja napsauttaa vaunujen omiin lenksuihin kiinni.

    • fisutt

      Jos aiot nukuttaa ensi talvenakin vaunuissa niin sitten se jalkapeite olisi kyllä hyvä olla. Valjaita kannattaa kyllä käyttää, jos ei muuten niin ainakin se vyötärön ympäri tuleva vyö kannattaa kiinnittää ettei vauva pääse pyörähtämään pois vaunuista. Meillä käytettiin vaununkoppaa yli 1-vuotiaaksi, usein ratasosaan vaihdetaan sitten kun koppa alkaa käydä pieneksi. Miksi haluat vaihtaa noin pienen jo rattaisiin?

      • ap

        Aion kyllä nukuttaa ensitalvena rattaissa, mutta ajattelin nyt lähinnä tätä kesäaikaa, ehkä sekin olisi pitänyt mainita :)
        Nimenomaan tuo vaunujen koppa alkaa käydä pieneksi, ylimääräistä tilaa pituussuunnassa ei ole enää viittäkään cm molemmista päistä. Ja eihän ihan siellä päässäkään viitsi vauvaa pitää ettei töyssyn tms. kohdalla pää kopsahda.
        Neiti heittää aina jalkansa vaunuista ulos kun sattuu heräämään.
        Ei muutenkaan tykkää makoilla hereillä ollessaan, vaan aina yrittää kiivetä istumaan sieltä että näkisi enemmän. Siksi siis vaihdan rattaisiin.
        5kk neuvolassa oli 70,5cm pitkä.


      • fisutt
        ap kirjoitti:

        Aion kyllä nukuttaa ensitalvena rattaissa, mutta ajattelin nyt lähinnä tätä kesäaikaa, ehkä sekin olisi pitänyt mainita :)
        Nimenomaan tuo vaunujen koppa alkaa käydä pieneksi, ylimääräistä tilaa pituussuunnassa ei ole enää viittäkään cm molemmista päistä. Ja eihän ihan siellä päässäkään viitsi vauvaa pitää ettei töyssyn tms. kohdalla pää kopsahda.
        Neiti heittää aina jalkansa vaunuista ulos kun sattuu heräämään.
        Ei muutenkaan tykkää makoilla hereillä ollessaan, vaan aina yrittää kiivetä istumaan sieltä että näkisi enemmän. Siksi siis vaihdan rattaisiin.
        5kk neuvolassa oli 70,5cm pitkä.

        Ok, meillä esikoinen oli 1v neuvolassa 73cm pitkä eli teillä "hieman" pidempi tapaus.


    • ap

      Jep, onhan se :) En mä mitään piiperöä rattaisiin laittaiskaan..:)

    • Hemmu

      Meillä poika 4 1/2kk ja olen jo pitänyt rattaissa ulkona. Meidän ikiliikkuja kaveri ei viihdy enää pätkänvertaa vaunuissa kun sieltä ei nää niin hyvin ympäröivää maailmaa. Emmaljungat meilläkin on ja selkänojaa olen pitänyt alimmalla tasolla kun nukkuu ja hereillä ollessa yhden tason ylempänä. Meillä on kans tällänen iso tosi "jämäkkä" poika (8kg ja 66cm 4kk neuvolassa) niin en usko että tuosta rattaissa olosta mitään haittaa olisin ja varsinkin alimmalla tasolla ollessaan painopiste lapsella ei ole alaselällä/takapuolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe