Mitenkä on, saako 15-vuotias MT-kortin omaava henkilö ylittää yleisen tien ajettavalla ruohonleikkurilla jonka huippunopeus on alle 10km/h ja omapaino alle 500 kiloa?
Päältäajettava ruohonleikkuri
nurmikko kasvaa jo
127434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Saa ylittää, jos ruohonleikkuri on rekisteröity moottorityökoneeksi.
Ei kun 15-vuotiaan tulee kantaa ajoleikkuri tien yli.
Eihän sitä tarvitse rekisteröidä kun menee alle 15km/h ja omamassa alle 500kg? Vaatii joitain vilkkuja/jarruvaloja ja traktorikortin niin saa ajaa tiellä(ymmärtääkseni)...
Meillä on tuollainen iso leikkuritraktori, mutta ajamme yksityisteitä mökillä, ei ole mitään sellaista mikä poliisille sitten kuuluisi kun on yksityisomistuksessa tilat ja tiet.
Amerikkalaisten tekemä joku n. 12hp juttu joku millä voi vetää sitten tavaroita ja ajaa omaa pikkuista golf-kenttääkni.
Pelkästään se, että tilat ja tiet ovat yksityisomistuksessa ei vapauta rekisteröinti- ja korttivelvoitteesta. Alue tulee olla yksinomaan yleiseltä liikenteeltä eristettyjä, esim. työmaat taikka tehdas-, satama-, varasto-, kilpailu- tai muut vastaavat alueet.
Rekisteröintivelvollisuus koskee moottorikäyttöistä ajoneuvoa ja siihen kytkettävää perävaunua (on joitain poikkeuksiakin). Tätä säännöstä ei sovelleta sellaiseen vammaisen käyttöön valmistettuun, käsikäyttöiseen tai enintään 1 kW:n tehoisella moottorilla varustettuun pyörätuoliin tai vastaavaan apuvälineeseen, jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 15 kilometriä tunnissa.
Eli yksityistien ylittäminen edellyttää rekisteröinnin ja 15 vuoden iän, ellei ole edellä mainittu liikenteeltä eristetty alue. Ajokorttia se ei myöskään vaadi, ellei kyseessä ei ole yleisesti liikenteeseen käytetty tie.
Niin, siis ilmeisestikin päältä ajettavat ruohonleikkurit pitäisi rekisteröidä tieliikennekäyttöön mikäli omakotitalonne piha-alue ei ole aidattu ja portilla suljettu.
Aika harvalla on. Miltei jokainen yksityinen päältä ajettavan ruohonleikkurin omistaja on ilmeisestikin lainsuojaton.
Parasta toivoa ettei vahinkoja satu jatkossakaan?
huom: rekisteröidyille laitteille pitää erikseen hankkia liikennevakuutus, aidatulla alueella oleva rekisteröimätön vehje on kuitenkin kait automaattisesti liikennevakuutettu (ilmaiseksi)
Hassuja lain kukkasia, IMHO.
Ellei sitten ole niin että ruohonleikkuria ei tartte rekisteröidä, mutta liikennevakuutus tarvittaisiin enivei.
Siis tarkoitat että sinulla on oikeus mennä puolustusvoimienkin alueille tonkinmaan?
- Että poliisimiehellä on tälläainen oikeus myös?
Ajoneuvolaki antaa puolustusministeriölle oikeuden säätää asetuksen koskien sotilasajoneuvojen säännöksiä. Puolustusministeriö onkin sellaisen antanut, viimeksi 2009.
Yleensä nämä alueet kuuluvat yleiseltä liikenteeltä eristettyihin alueisiin, joten siellä on edellä mainitut poikkeukset voimassa.
Jolloin poliisilla ei ole asiaa puolustusvoimien alueelle.
Eikö se mene päähän jos ei kulje yli 15 km tunnissa niin ei tarvii rekisteröidä. Saa ajaa kuin polkupyörällä.