Päältäajettava ruohonleikkuri

nurmikko kasvaa jo

Mitenkä on, saako 15-vuotias MT-kortin omaava henkilö ylittää yleisen tien ajettavalla ruohonleikkurilla jonka huippunopeus on alle 10km/h ja omapaino alle 500 kiloa?

12

7201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trafisti

      Saa ylittää, jos ruohonleikkuri on rekisteröity moottorityökoneeksi.

    • äly hoi älä jätä

      Ei kun 15-vuotiaan tulee kantaa ajoleikkuri tien yli.

    • näinon

      Eihän sitä tarvitse rekisteröidä kun menee alle 15km/h ja omamassa alle 500kg? Vaatii joitain vilkkuja/jarruvaloja ja traktorikortin niin saa ajaa tiellä(ymmärtääkseni)...

    • lh421lg4124g124

      Meillä on tuollainen iso leikkuritraktori, mutta ajamme yksityisteitä mökillä, ei ole mitään sellaista mikä poliisille sitten kuuluisi kun on yksityisomistuksessa tilat ja tiet.

      Amerikkalaisten tekemä joku n. 12hp juttu joku millä voi vetää sitten tavaroita ja ajaa omaa pikkuista golf-kenttääkni.

      • matsonation

        Pelkästään se, että tilat ja tiet ovat yksityisomistuksessa ei vapauta rekisteröinti- ja korttivelvoitteesta. Alue tulee olla yksinomaan yleiseltä liikenteeltä eristettyjä, esim. työmaat taikka tehdas-, satama-, varasto-, kilpailu- tai muut vastaavat alueet.

        Rekisteröintivelvollisuus koskee moottorikäyttöistä ajoneuvoa ja siihen kytkettävää perävaunua (on joitain poikkeuksiakin). Tätä säännöstä ei sovelleta sellaiseen vammaisen käyttöön valmistettuun, käsikäyttöiseen tai enintään 1 kW:n tehoisella moottorilla varustettuun pyörätuoliin tai vastaavaan apuvälineeseen, jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 15 kilometriä tunnissa.

        Eli yksityistien ylittäminen edellyttää rekisteröinnin ja 15 vuoden iän, ellei ole edellä mainittu liikenteeltä eristetty alue. Ajokorttia se ei myöskään vaadi, ellei kyseessä ei ole yleisesti liikenteeseen käytetty tie.


      • raksaaja-sh

        Niin, siis ilmeisestikin päältä ajettavat ruohonleikkurit pitäisi rekisteröidä tieliikennekäyttöön mikäli omakotitalonne piha-alue ei ole aidattu ja portilla suljettu.

        Aika harvalla on. Miltei jokainen yksityinen päältä ajettavan ruohonleikkurin omistaja on ilmeisestikin lainsuojaton.

        Parasta toivoa ettei vahinkoja satu jatkossakaan?


      • raksaaja-sh
        raksaaja-sh kirjoitti:

        Niin, siis ilmeisestikin päältä ajettavat ruohonleikkurit pitäisi rekisteröidä tieliikennekäyttöön mikäli omakotitalonne piha-alue ei ole aidattu ja portilla suljettu.

        Aika harvalla on. Miltei jokainen yksityinen päältä ajettavan ruohonleikkurin omistaja on ilmeisestikin lainsuojaton.

        Parasta toivoa ettei vahinkoja satu jatkossakaan?

        huom: rekisteröidyille laitteille pitää erikseen hankkia liikennevakuutus, aidatulla alueella oleva rekisteröimätön vehje on kuitenkin kait automaattisesti liikennevakuutettu (ilmaiseksi)

        Hassuja lain kukkasia, IMHO.


      • raksaaja-sh
        raksaaja-sh kirjoitti:

        Niin, siis ilmeisestikin päältä ajettavat ruohonleikkurit pitäisi rekisteröidä tieliikennekäyttöön mikäli omakotitalonne piha-alue ei ole aidattu ja portilla suljettu.

        Aika harvalla on. Miltei jokainen yksityinen päältä ajettavan ruohonleikkurin omistaja on ilmeisestikin lainsuojaton.

        Parasta toivoa ettei vahinkoja satu jatkossakaan?

        Ellei sitten ole niin että ruohonleikkuria ei tartte rekisteröidä, mutta liikennevakuutus tarvittaisiin enivei.


    • 1l23h12l3g12l3

      Siis tarkoitat että sinulla on oikeus mennä puolustusvoimienkin alueille tonkinmaan?
      - Että poliisimiehellä on tälläainen oikeus myös?

      • mats...

        Ajoneuvolaki antaa puolustusministeriölle oikeuden säätää asetuksen koskien sotilasajoneuvojen säännöksiä. Puolustusministeriö onkin sellaisen antanut, viimeksi 2009.
        Yleensä nämä alueet kuuluvat yleiseltä liikenteeltä eristettyihin alueisiin, joten siellä on edellä mainitut poikkeukset voimassa.


    • 4322342343242343

      Jolloin poliisilla ei ole asiaa puolustusvoimien alueelle.

    • Anonyymi

      Eikö se mene päähän jos ei kulje yli 15 km tunnissa niin ei tarvii rekisteröidä. Saa ajaa kuin polkupyörällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      222
      6702
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5598
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      299
      3672
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2230
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1564
    Aihe