Näyttönä Full HD TV/Monitori

LG-27

Onko Full HD TV/Monitori TV-näytöissä kuvan laatu tietokonekäytössä yhtä hyvä kuin pelkästään tietokonekäyttöön tarkoitetuissa näytöissä.

Kannattaako hankkia tietokonenäytöksi / matka tv'ksi kyseistä laitetta vai kannattaako hankkia laitteet erikseen kumpaankin käyttöön.

4

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenvain

      Samat pikselit ne on molemmissa. Laadussa saattaa olla eroja eri laitteiden välillä.
      Itsellä Samsungin 23" tv pc-näyttönä ja kuva on hyvä. Ainoa haittapuoli, että laitteen päälle pano kestää muutaman sekuntin kauemmin.

    • Laatu voi olla sama mutta entä vasteaika, Kontrasti, Valoteho.

    • Kuvan laatu on jokseenkin sama etenkin jos huomaa kytkeä pois television "kuvanparannuspiirit", niillä nimittäin on taipumus huonontaa kuvaa.

    • MieVaanTäälKukaSiel

      Niin nykyään lähes kaikissa tietokonenäytöissä on HDMI-liitentä johon voi kytkeä digiboksin/BLU-RAY soittimen jne... jolloin sitä voi käyttää tietokone käytössä sekä televisiona joten on ihan sama kumman ostat. Jos siis tarkoitat näyttöä jossa on televisio ominaisuus ja kokoluokkaa 25 - 27" jonka voi nimimerkistäsi päätellä.

      Tarkoitan näitä http://www.verkkokauppa.com/fi/s?s=1&q=tv&submit=Hae&category=3-319-5917&brand=&minprice=&maxprice=&sort=price&availability=all

      Pelkissä televisiossa voi input-lagi aiheuttaa ongelmia, siksi kuvanparannuspiirit kytketään pois päältä näin lagia saadaan pienemmäksi (ei siksi että ne kaikki kuvaa huonontaa). Yleensä se menee niin mitä kalliimpa tv sen pienempi lagi, mutta kannattaa kuiteskin tarkistaa netistä eri sivuilta paljonko mallin input-lagi on. Tosta lagista ei ole mitään haittaa jos et ole himo pelaaja.

      Isommissa kokoluokissa tietokonenäytöt tarkempia kuin televisio, tämä tosin näkyy hinnassakin, 30" näyttö noin 1400€ sillä saa jo laadukkaan 40" television.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe